Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ráno zimní bundu, odpoledne tričko. Česko čeká počasí jako na houpačce, bude i sněžit

Ráno zimní bundu, odpoledne tričko. Česko čeká počasí jako na houpačce, bude i sněžit

Ani tento týden se lidé v Česku příliš neohřejí. Podle meteorologů se musí připravit hlavně na vysoké výkyvy teplot. Zatímco ráno budou teploty padat pod bod mrazu, odpoledne budou Češi svršky odhazovat a na sluníčku si vystačí jen v tričku. Připravit se musí také na sněžení.

Zatímco dnes se lidé mohou těšit na teploty kolem 12 až 16 stupňů, od úterý přijde podle Českého hydrometeorologického ústavu silné ochlazení. Noční teploty mohou spadnout i pod bod mrazu a ve výškách nad 600 metrů se lidé musí připravit i na smíšené nebo sněhové přeháňky. Ani přes den nebudou teploty nijak vysoké – nejvyšší se budou pohybovat jen kolem šesti až deseti stupňů.

Podobné noční teploty Česko čeká i ve středu, kdy se budou pohybovat od +1 až -3 °C. Denní teploty však povyskočí na 10 až 14 stupňů a ráno se můžeme těšit i na polojasno. Přes den pak bude podle ČHMÚ přechodně až oblačno. Pod bod mrazu budou noční teploty padat i ve čtvrtek, odpoledne však lidi začnou své svršky odhazovat a těšit se mohou na i na 19 stupňů.

Na tričko pak bude hlavně v pátek a sobotu, kdy se rtuť na teploměru vyšplhá až k 23 stupňům. Skončí i noční mrazy – v pátek se budou noční teploty pohybovat kolem 9 až 5 °C, v sobotu dokonce i kolem 13. V pátek bude přes den polojasno až oblačno, meteorologové však čekají i přeháňky nebo bouřky. V sobotu má být oblačno až zataženo a na většině území budou muset lidé vytáhnout deštníky, místy se mohou objevit i bouřky. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1