Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rath se s bratrem hádá o dědictví. Nechce se dělit o miliony

Rath se s bratrem hádá o dědictví. Nechce se dělit o miliony

Bratři David a Michal Rathové, kteří se u soudu přou o platnost otcovy závěti, neřekli, o jakou částku v dědictví jde. Na otázku, zda může potvrdit dřívější informace o 20 milionech korun, uvedl bývalý středočeský hejtman David Rath, že peníze nemá spočítané. Michal Rath podotkl, že bratr do dědictví zahrnul i zahraniční účty v daňových rájích, které prověřuje policie, a není zřejmé, kolik peněz na nich je.

David Rath má podle závěti zdědit veškerý majetek svého otce Ratmíra. O sedm let starší Michal však závěť zpochybňuje: otec mu prý nikdy nenaznačil, že by jej chtěl vydědit. „Je otázka, zda otec závěť vůbec napsal. A pokud ano, tak ji sepsal v krajní nouzi, protože měl infarkt,“ uvedl před jednáním.

Bývalý hejtman s tím nesouhlasí - bratr se podle něj k otci nechoval dobře a měl by si sáhnout do svědomí. „Hádky v rodinách nejsou nic příjemného ani hezkého, ale k životu to prostě patří. Můj otec tu závěť napsal, rozhodl se tak, mně to oznámil, a to je všechno, co k tomu můžu říci. Já jsem u toho nebyl,“ řekl. „Bratr si to měl vyřídit s otcem a mě do toho nezatahovat,“ dodal.

Michal Rath se dnes u soudu důrazně ohradil proti tvrzení, že se s otcem v posledních letech nestýkal. Navrhl soudkyni, aby k prokázání opaku vyslechla nejen jeho, ale i jeho manželku a děti. Chce také, aby ručně psanou závěť posoudil písmoznalec.

Soudkyně dlouze vyslýchala zdravotní sestru, která závěť Ratmíra Ratha podepsala jako svědkyně. Muž ji podle data na dokumentu sepsal v srpnu 2014, tedy dva měsíce před smrtí, když se mu při příchodu do jeho lékařské ordinace udělalo špatně. „Do nemocnice mi nechtěl, protože byl trochu tvrdohlavý. Volala jsem Evě (Rathové), pak jsme se spojili s Davidem Rathem a ten mu domluvil. Než přijela sanitka, pan profesor mě poprosil, jestli můžu být svědek u závěti, že to chce napsat,“popsala mladá žena. S Rathovou manželkou Evou se prý rovněž znala z ordinace, kde za ni několikrát pracovně zaskakoval i David Rath.

Kopii závěti sestra zaslala Davidu Rathovi mailem, originál testamentu má teď v úschově soud.

Součástí dědictví po Ratmírovi by mělo být i osm milionů korun, které policie zabavila při domovní prohlídce u Davida Ratha, když ho v roce 2012 zadržela kvůli údajné korupci.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744