Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ředitel CzechInvestu se utrhnul ze řetězu. Točí parodující videa na nadřízené ve stylu „Kancelář Blaník...“

Ředitel CzechInvestu se utrhnul ze řetězu. Točí parodující videa na nadřízené ve stylu „Kancelář Blaník...“

Opravdu nezvyklou formu podpory investic zvolil jeden z vrcholových manažerů společnosti CzechInvest, která se do Česka snaží přitáhnout zahraniční investice. Šéf brněnské pobočky Patrik Reichl začal točit krátké parodující video skeče reagující na neutěšenou situaci v samotné agentuře, která před měsícem přišla o svého generálního ředitele. 

„Ty vo*e, ti kluci i kdyby vyháněli imigranty vlastníma rukama, tak ve vedení CzechInvestu neuspějou,“ rozohňuje se Reichl například v díle, ve kterém předstírá, že  hledá nového generálního ředitele agentury. Skutečného ředitele, Karla Kučeru, v úvodu ledna odvolal ministr průmyslu Tomáš Hütner. Hlavní požadavky podle brněnských parodujících měřítek? Nebýt úplatný, naopak být odolný vůči peticím zaměstnanců a hlavně - vydržet alespoň jedno volební období, vypočítává Reichl ve videu.

Takových šotů umístil Reichl na různé sociální sítě více: v některých se věnuje dění v agentuře, v jiných glosuje českou politickou situaci. „Ty vole co to je. Doprčic. Nazdar Miloši, ty vol.. Jiří, to jste vy? Jo, prezident je ještě v šoku z útoku té ukrajinské teroristky? Něco s tím musíme udělat. Já se pokusím domluvit Andreje, tomu jsme dali tři pokusy, s tím něco uděláme,“ předstírá například hovor s prezidentským mluvčím Jiřím Ovčáčkem v dalším šotu.

Na první pohled vtipná videa ale s sebou nesou několik problémů. Tím hlavním je samozřejmě to, že jejich autorem je vysoký manažer státní příspěvkové agentury, která Česko reprezentuje v zahraničí. O několik řádů menším problémem je pak to, že vrcholový úředník věnuje svůj pracovní čas k tvorbě parodujících videí místo toho, aby dělal to, zač je placený.

Nový generální ředitel CzechInvestu from Tonda Brník on Vimeo.

Na první pohled vtipná videa tak ve finále ukazují na rozpory, které mezi ústředím úřadu a jeho regionálními pobočkami existují. „Problém je, že lidé na regionálních kancelářích nemají jasně definováno, co mají vlastně dělat a že dělají spoustu věcí, které dělat nemají,“ říká pro INFO.CZ nejmenovaný zdroj obeznámený s fungováním agentury.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1