Ředitelka Státního zdravotního ústavu rezignovala. NKÚ upozornil i na její podezřelý pronájem bytu | info.cz

Články odjinud

Ředitelka Státního zdravotního ústavu rezignovala. NKÚ upozornil i na její podezřelý pronájem bytu

Ředitelka Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Jitka Sosnovcová rezignovala. V pondělí Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) zveřejnil výsledky prověrky hospodaření ústavu, ministerstvo je označilo za alarmující. Kontrola odhalila porušení rozpočtové kázně za 67 milionů korun, chyby v zadávání veřejných zakázek a nefunkční vnitřní kontrolu.

„Tímto krokem chce poskytnout maximální prostor pro důkladné prošetření závažných skutečností uvedených ve zprávě Nejvyššího kontrolního úřadu a předejít negativnímu mediálnímu tlaku, kterému by v souvislosti s jejím dalším setrvání ve funkci mohl být vystaven Státní zdravotní ústav i ministerstvo zdravotnictví,“ uvedla mluvčí resortu Gabriela Štěpanyová.

Už včera Nejvyšší kontrolní úřad upozornil na to, že SZÚ své byty v Praze pronajímal až podezřele levně. Podle serveru iDNES.cz si jeden z těchto bytů pronajímala sama ředitelka ústavu Sosnovcová. Za 53 metrů čtverečních platila se vším všudy 960 korun. Kontroloři chtějí podat  trestní oznámení. 

Sosnovcová v pondělí uvedla, že systémová pochybení byla zapříčiněna dlouhodobým podfinancováním ústavu. V roce 2008 bylo pod SZÚ převedeno 100 nových zaměstnanců, což vedlo k rozsáhlé reorganizaci a propuštění 130 zaměstnanců a poté snížení příspěvku ministerstva na provoz o 50 milionů korun. Podle Sosnovcové má SZÚ oproti podobným institucím v Evropě minimální počet zaměstnanců, polovičníí proti Nizozemsku či Moldavsku a čtvrtinový proti Srbsku a přibližně šestinový proti Norsku či Finsku.

Některé nedostatky už ústav podle Sosnovcové začal odstraňovat, zrušil například úsek náměstka, který měl veřejné zakázky na starosti, a vytvořit oddělení právních služeb a veřejných zakázek. Ministerstvo plánuje v SZÚ vlastní kontrolu zaměřenou na hospodaření, zejména na veřejné zakázky, dodavatelské smlouvy a investice.

Na funkcí ředitele vypíše ministerstvo výběrové řízení. Dočasným řízením ústavu byla pověřena vedoucí Centra zdraví a životních podmínek SZÚ Helena Kazmarová.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud