Referendum o EU? Poslanci ČSSD stojí proti Zimolovi. Nechtějí být na úrovni Běloruska | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Referendum o EU? Poslanci ČSSD stojí proti Zimolovi. Nechtějí být na úrovni Běloruska

Referendum o EU? Poslanci ČSSD stojí proti Zimolovi. Nechtějí být na úrovni Běloruska

První místopředseda sociální demokracie Jiří Zimola se nechal slyšet, že by na stole měla být i možnost referenda o vystoupení Česka z Evropské unie. V ČSSD chce otevřít debatu na toto téma. Jak ale zjistilo INFO.CZ, mezi poslanci jeho strany se nápad příliš vřelého přijetí nedočkal. Minimálně třetina poslaneckého klubu, která na dotaz redakce odpověděla, je proti němu. Někteří ho označují přímo za nebezpečný. Myšlenku ve svém vlastním návrhu prosazuje SPD Tomia Okamury.

„V žádném případě nejsem ochoten přistoupit na rétoriku, či politiku SPD Tomia Okamury a jsem přesvědčen, že jakýkoliv nápad směřující k možnému vystoupení ČR z EU je nutno razantně odmítnout. Jde o hru s ohněm, která by v případě jeho zahoření měla pro ČR fatální následky a místo směřování k silným evropským ekonomikám, by naši zemi uvrhla na úroveň takových zemí, jako je Bělorusko či Moldávie. Jak ekonomicky, tak politicky,“ tvrdí poslanec a advokát Ondřej Veselý. „Závistivě bychom pak hleděli nejen na rozvoj Slovenska či Maďarska, ale i Rumunska, Bulharska a časem i Srbska. A něco takového si snad nikdo soudný nepřeje,“ dodává.

Podle Zimoly otázka, zda zahrnout i referendum o členství v mezinárodních organizacích nebo institucích, sociální demokraty rozděluje. „I proto si myslím, že by bylo dobré v ČSSD otevřít debatu na toto téma – a já sám jsem připraven do ní vstoupit s pozměňovacím návrhem k návrhu poslaneckému,“ napsal minulý týden v komentáři pro deník Právo.

„To je naprosto nesmyslný a neaktuální problém. Nevím, proč by měl rozdělovat sociální demokracii. Pan místopředseda má jistě právo na osobní názor, ale v této záležitosti mu uniklo několik podstatných záležitostí,“ kontruje mu ale poslankyně Alena Gajdůšková.

„Není mi známo, že by toto téma nějakým zásadním způsobem rozdělovalo ČSSD a vyjádření místopředsedy ČSSD vnímám jako jeho osobní názor, který respektuji a zároveň s ním nesouhlasím,“ dodává poslanec Roman Onderka.

Poslanec Veselý jde ve své reakci ještě dále. „Jiří Zimola se mnou takovou otázku nediskutoval, a v žádném případě nejsem připraven podpořit návrh zákona o referendu tak, jak jej předložila SPD. Považuji jej za zcela zcestný, hrubě populistický a technicky nepřipravený. Navíc z něj lze jasně vyčíst snahu obcházet systém zastupitelské demokracie, který v masivní míře používal ve třicátých letech minulého století A. Hitler,“ tvrdí.

Sociální demokraté přišli s vlastním poslaneckým návrhem o obecném referendu. Poslanecký klub ho předložil sněmovně před několika dny, a to bez možnosti hlasovat o vystoupení z EU.

„Jsem přesvědčen o tom, že úkolem ČSSD a tedy absolutní prioritou ČSSD je splnit slib daný občanům, že prosadíme schválení obecného referenda,“ popisuje poslanec Antonín Staněk. Referendum o vystoupení z EU by ale podle něj měl být vyhlášeno samostatným ústavním zákonem, tak jak tomu bylo při hlasování o vstupu. „Z tohoto důvodu není nutné jeho zakomponování do zákona o obecném referendu,“ míní olomoucký primátor.

„Mám s Jirkou Zimolou na mnoho věcí shodný názor, ale v tomto případě je můj pohled trochu odlišný. Spolu s Honzou Hamáčkem jsem spolupředkladatelem zákona o referendu z dílny ČSSD, který s referendem na téma zahraniční politiky, a tedy i o setrvání v EU či NATO nepočítá. Vyjma ODS měly všechny politické strany ve svých programech prvky přímé demokracie, proto si myslím a budu navrhovat, aby byl i náš návrh propuštěn do prvního čtení, stejně tak jako další návrhy, aby především na půdě ústavněprávního výboru a ve spolupráci s ústavními právníky byla zvážena všechna pozitiva a negativa této novely. Abychom s vaničkou nevylili i dítě,“ popisuje poslanec a bývalý místopředseda partaje Jan Birke.

Zákon o referendu – včetně otázky setrvání v EU – prosazuje dlouhodobě Okamurova SPD. V minulých týdnech ohledně něj jednala na pracovní skupině se zástupci hnutí ANO, KSČM a Piráty. Neshodli se právě na otázce, zda by bylo možné v obecném referendu hlasovat také o vystoupení z mezinárodních organizací. Nejsilnější hráč ve sněmovně hnutí ANO se zatím staví proti této možnosti. Pro Okamurův návrh se přesto jedná o podstatný posun. V minulé sněmovně spadly jeho návrhy pod stůl.

Otázka referenda přitom není jediným bodem, v němž by se poslanci mohli postavit proti prvnímu místopředsedovi ČSSD. Zimola společně s předsedou strany Janem Hamáčkem nyní vyjednává o vládní spolupráci s ANO. Jejich návrh by poté měl projít vnitrostranickým referendem. Například poslanec a bývalý šéf strany Bohuslav Sobotky už dal otevřeně najevo, že by si přál, aby sociální demokracie odešla do opozice. Není tak jisté, jak by případně hlasoval o důvěře vládě.

Zimola k tomu před časem v rozhovoru pro INFO.CZ uvedl, že věří, že Sobotka nevyvolá rebelii. „Já jsem jeho slova pochopil jako vyjádření nikoliv poslance, ale člena ČSSD. A jakožto takové musím respektovat právo jednoho každého člena na jeho názor, který může projevit ve vnitrostranickém hlasování o naší účasti, či neúčasti na vládě. Ale pak je tu ta druhá část. A ta hovoří o určité stranické disciplíně a respektování názorů většiny. Čili já chci věřit, že každý poslanec, včetně pana Sobotky, bude poté morálně vázán názorem většiny. A když ta rozhodne jinak, než on si přeje, tak myslím, že by měl poté tento názor většiny projevit i v hlasování,“ tvrdil Zimola.

Bude mít Česko obecné referendum? Jaké strany ho prosadí a co jim v tom může zabránit, čtěte zde>>>

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.