Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Registr smluv opět ve sněmovně: kompromisní novela projde hladce

Registr smluv opět ve sněmovně: kompromisní novela projde hladce

Poslanecká sněmovna se dnes bude opět zabývat registrem smluv, respektive její kompromisní verzí. Všeobecně se očekává, že ji podpoří prakticky celá sněmovna kromě zástupců TOP 09. Nová verze registru obsahuje některé nové výjimky ze zveřejňování smluv. Jde o poslanecký návrh skupiny poslanců schválený vládou. Ta doporučila projednání novely ve zrychleném režimu, tj. ve sněmovně pouze v prvním čtení, v případě schválení půjde novela rovnou do Senátu.

Zákonodárci kompromisní verzi zákona připravili ve chvíli, kdy ve sněmovně nebyla dostatečná podpora ani pro původní verzi novely v podobě, která prošla sněmovnou ani pro verzi, která se vrátila ze Senátu. Kromě části, která novým způsobem řeší výjimku pro smlouvy městských a státních podniků, obsahuje návrh také několik menších nových výjimek.

Zmínit můžeme třeba výjimku pro podniky vlastněné státem, které nejsou veřejnými zadavateli, výjimka ze zveřejňování smluv uzavíraných tajnými službami, bezpečnostními složkami a orgány činnými v trestním řízení je rozšířena o smlouvy, „které se týkají činnosti Správy státních hmotných rezerv při pořizování a hospodaření se státními hmotnými rezervami. Výjimku z uveřejnění smluv uzavřených tzv. adhezním způsobem (typicky většina formulářových smluv) má nově také Česká televize a Český rozhlas.

Aktivisté z Rekonstrukce státu, kteří registr dlouhodobě prosazují, sice nejsou přesvědčeni o nezbytnosti většiny změn zákona, jež návrh obsahuje, avšak ve srovnání s novelou zákona o registru smluv schválenou Sněmovnou v únoru, je podle nich nový návrh zásadním posunem k lepšímu. Svůj vstřícný postoj odůvodňují tím, že návrh nezasahuje do podstaty zákona a nemění okruh povinných subjektů.

„Vzhledem k tomuto platforma Rekonstrukce státu doporučuje schválení kompromisní novely zákona již v prvém čtení, pokud to následně povede k zamítnutí sněmovní verze Senátem vrácené novely, která zásadním způsobem zasahuje do podstaty zákona,“ uvedla protikorupční organizace.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link