Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Registr smluv po roce fungování: zneplatněných je sto tisíc kontraktů

Registr smluv po roce fungování: zneplatněných je sto tisíc kontraktů

Registr, který má přispívat k větší transparentnosti při uzavírání smluv za veřejné peníze, obsahuje po roce svého fungování na sto tisíc zneplatněných dokumentů. „To jsou ty smlouvy, které byly do registru zapsány s nějakou chybou,“ vysvětluje Michal Bláha, spolupracovník neziskové organizace Rekonstrukce státu. 

Jedno z hlavních opatření vlády má za sebou rok fungování a bilancuje. Celkově bylo do registru smluv dosud zapsáno 530 tisíc smluv v hodnotě 2,43 bilionu korun. Celková hodnota zveřejněných smluv je nicméně ještě vyšší, protože u více než 110 tisíc dokumentů nebyla zveřejněna cena – ať už v rozporu s literou zákona či s odvoláním na jeho různé výjimky.

Neziskové uskupení Rekonstrukce státu uvedlo, že původní námitky některých státních společností se ukázaly jako liché. „Žádné kolapsy úřadů či firem se za minulý rok nekonaly, naopak registr používají stovky úřadů pro kontrolu svých smluv,“ říká Bláha.

Od soboty 1. července by navíc měla skončit roční „doba hájení“ a registr by měl začít platit naplno – tedy včetně sankčních mechanismů. V případě, že tak zákonu podléhající smlouva nebude v registru zveřejněna, bude uznána za neplatnou. „Pokud se nezveřejní ani do 3 měsíců, je ze zákona od počátku zrušena. Jakékoliv plnění je tedy právně shodné se situací, kdy neexistuje žádná smlouva,“ říká Václav Zeman z Rekonstrukce státu.

Poslanci nicméně budou ve středu schvalovat novelu zákona o registru smluv. Pokud ta projde legislativním procesem, měla by přiznat výjimky z povinného zveřejňování desítkám státních a polostátních podniků, například Budějovickému Budvaru či Hotelu Thermal.

„I kdyby však novela vstoupila v platnost nejrychleji, jak by mohla, tak stejně vznikne minimálně měsíční mezidobí, kdy bude platit původní zákon i se svojí zneplatňující klauzulí,“ říká neziskové uskupení.

Mezi společnosti, které nyní nejčastěji skrývají cenu svých zveřejňovaných smluv, patří Budějovický Budvar (99,8 procent smluv), Nemocnice Strakonice (94,7 procent smluv) či Česká pošta (83 procent smluv).

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744