Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Remek nečekaně končí jako velvyslanec v Moskvě. Za jeho odchodem jsou prý osobní důvody

Remek nečekaně končí jako velvyslanec v Moskvě. Za jeho odchodem jsou prý osobní důvody

První a jediný československý kosmonaut a bývalý komunistický europoslanec Vladimír Remek skončí na konci roku na postu českého velvyslance v Moskvě. Informuje o tom nejnovější vydání týdeníku Respekt. Remka by měl údajně vystřídat kariérní diplomat Vítězslav Pivoňka.

Remek měl původně skončit až v příštím roce, nakonec se ovšem rozhodl svůj odchod uspíšit. Za jeho rozhodnutím údajně stojí osobní důvody, prý chce trávit více času s rodinou. První kosmonaut ve vesmíru z jiné země než Sovětského svazu či USA byl občas kritizován za nečinnost. Často se neúčastnil ani oficiálních delegací českých politiků v Rusku.

Jediným činem, kterým na sebe upozornil, tak byla v podstatě nominace na post velvyslance. Remek je totiž spojen s Komunistickou stranou Čech a Moravy, za niž byl v roce 2004 zvolen do Evropského parlamentu.

Komunisté dokonce v roce 2012 uvažovali, že by jej vyslali do prvních přímých prezidentských voleb. Nakonec ovšem od tohoto kroku ustoupili s tím, že nechtějí "tříštit síly levice". Současný prezident Miloš Zeman krátce po svém zvolení Remka jmenoval velvyslancem, podle některých spekulací to byla právě odměna za to, že se nezúčastnil prezidentských voleb. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1