Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Reportáž INFO.CZ: Sobotka skončil v kruhu věrných. Během dne ale zdaleka tak jasno nebylo

Reportáž INFO.CZ: Sobotka skončil v kruhu věrných. Během dne ale zdaleka tak jasno nebylo

Sjezd je mystické zvíře a kdo ví, jak bude více než 700 delegátů v tajné volbě hlasovat. V páteční ráno panovala mezi sociálními demokraty, kteří se sjeli do Brna, nejistota. Na konci dne je jasné, že Bohuslav Sobotka obhájil předsednické křeslo s poměrně silným mandátem. Nebude se ani muset potýkat se svým kritikem Jeronýmem Tejcem, protože na postu prvního místopředsedy zůstal Milan Chovanec. A žádný ze Sobotkových kritiků se neprobojoval ani na post řadového místopředsedy. V páteční dopoledne ale nevypadaly výsledky zdaleka tak jednoznačně.

Přímo do jednacího sálu, který zaplnil celou jednu halu výstaviště, novináři nemohli. Poblíž bufetu s klasickou nabídkou: chlebíčky, zákusky a také víno, se ale dalo už od rána sociální demokraty zastihnout.

„Jak se tak bavím s delegáty, úplně jednoznačné to není,“ řekl INFO.CZ před začátkem volby u jednoho ze stolečků odvolaný ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. A kuloáry se šířily informace, že by Sobotkovi kritici mohli současnému předsedovi znepříjemnit post v čele strany slabou podporou. O to více, že si sám řekl o silný mandát. Ani Sobotkovi podporovatelé nepůsobili zdaleka sebejistě. Příliš nepřesvědčilo ani jeho první vystoupení. Znělo unyle. Na potlesk si musel Sobotka počkat až na konec svého projevu. To Milanu Chovancovi, který nastoupil za pultík po něm, tleskali delegáti hned několikrát.

Neobvykle emotivní projev

Jenže pak přišel Sobotkův volební projev. Několikrát během něj zvýšil hlas, neobvykle zapojil emoce. Prohlásil, že je optimistou a idealistou. A také zkritizoval Andreje Babiše. Podle něj není „sociálně citlivý miliardář. Je to člověk, který nemá rád demokracii. Chce v naší zemi získat nekontrolovatelnou moc,“ řekl premiér. A varoval před vytvořením pravicové vlády po podzimních volbách.

A projev rozhodl. Sobotkovi získal podporu části dosud nerozhodnutých delegátů. Jeho dopad museli přiznat i Sobotkovi kritici. „Projev rozhodl,“ mínil poslanec Jaroslav Foldyna. „Byl to silný projev. Od Sobotky nejsilnější, co jsem zažil,“ řekl pro INFO.CZ Michal Hašek, který se o post předsedy strany ucházel před několika lety právě proti Sobotkovi. S lehkou ironií v hlase ale upozornil na fakt, že Sobotka neměl žádného protikandidáta. Fakt, který strana obhajuje snahou o jednotu před volbami (a slovo jednota v pátek na sjezdu zaznívalo opravdu často). V reálu se ale také nikomu do vedení strany, která zatím podle všeho utrží na podzim nepříjemnou porážku, nechce.

„Jsem podporovatel Bohuslava Sobotky, 67 procent je podle mě dost. Opravdu jsme demokratická strana. Sto procent jako pan Babiš mít nikdy nebude,“ hodnotil předsedův výsledek delegát, který na sjezd přijel z Hradce Králové. „Je poměrně těžké obhajovat mandát, já to znám z okresní úrovně,“ dodává.

S výsledkem je spokojený i jeden z mladých sociálních demokratů, který nechce prozrazovat jméno. „Já to vítám, protože pan premiér vede vládu velmi dobře,“ říká. V jednacím sále mezitím řeční kandidáti na post prvního místopředsedy Milan Chovanec a Jeroným Tejc. Nebylo by dobré, aby ho získal Sobotkův kritik Tejc a do úzkého vedení strany se tak dostal i jiný názorový proud? „Já doufám, že bude zvolen pan Chovanec jako statutární předseda, protože s premiérem tvoří velmi dobrý tandem. Pan Chovanec je člověk, který se dokáže postavit Andreji Babišovi a být takový ten zlý pes. S panem Tejcem si nejsem úplně jistý, jestli by to straně prospělo, protože potřebuje silné vedení do volebního roku. Musíme ukázat voličům, že je na nás spoleh. Pan Tejc by spíše okopával kotníky,“ říká mladý delegát.

Přišla chvíle hlasovat pro prvního místopředsedu. Delegáti se opět vyhrnuli z jednacího sálu k hlasovací místnosti. Někteří se ale cestou s novináři rozhodně bavit nechtějí. „Ne, to si vyberte někoho jiného,“ odmítá starší muž i žena stojící po jeho boku.

Rebelové bez příčiny

Zdaleka ne všichni také stojí semknutě za tandemem Sobotka – Chovanec. „Proti“ současnému předsedovi hlasovalo 201 delegátů. Jeroným Tejc získal slušných 280 hlasů. A právě boj o tento post považovali sociální demokraté od rána za potenciálně neostřejší. Nespokojení straníci by se totiž mohli Sobotkovi pomstít nezvolením Chovance.

Jedním z hlasitých kritiků Sobotkových kroků a vystupování je jihočeský hejtman Jiří Zimola. Už od rána se tak na něj zaměřoval hlavní zájem novinářů. Pro kritiku si k němu postupně chodí většina médií. Právě ve chvíli, kdy se sčítají hlasy kandidátů na prvního místopředsedu, si bere slovo a stoupá za pultík. Sebevědomě mluví. A v sálu ožívají novináři i delegáti, kteří se během promluv jiných spolustraníků vydávali spíše k bufetu.

„Nejsem rebel bez odpovědnosti,“ říká Zimola. (Tejc sám o sobě o několik minut dřív řekl, že není rebel bez příčiny.) „Nejsme ani tvrdí, ani zásadoví. Jsme jen směšní a nesrozumitelní,“ říká rozhodně hejtman, který dokázal obhájit svůj post v krajských volbách, které pro sociální demokracii jinak nedopadly vůbec dobře. „Jsme vykřičník, který změkl a stal se otazníkem,“ pokračuje. Dál vyčítavě mluví. A překračuje čas. Po několikátém upozornění se obrací k davu: „Dáte mi minutu na dokončení projevu?“ obrací se k davu. V odpověď se mu ozývá potlesk. Zimola tak v klidu dokončuje svou řeč.

V tu chvíli už je ale jasné, že Sobotkův kritik Tejc se prvním místopředsedou nestane. „Počkejme, až se dovolí všichni místopředsedové, jak ten tým bude vypadat. Já si myslím, že je důležité, aby se tam našla nějaká jména, která patří k autentické původní levici,“ odpovídá Foldyna na otázku, zda ho nemrzí, že Tejc souboj prohrál. A sám se chystá do boje o křeslo řadového místopředsedy. Už o pár hodin později je ale jasné, že neuspěl ani on. A stejně tak ani Jeroným Tejc, který usiloval i o tento post. Sobotka by se tak mohl radovat z kruhu „věrných přátel“ ve vedení strany. První den sjezdu se chýlí ke konci. Volby vedení mají sociální demokraté za sebou. To nejtěžší je ale čeká. Celý den zaznívají rádoby sebevědomé pokřiky, že ČSSD může v podzimních parlamentních volbách zvítězit. A neměla by stahovat kalhoty, dokud je brod daleko. Mezi delegáty je ale cítit, že silným prohlášením se nedá tak lehce věřit. 

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link