Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

REPORTÁŽ: Sídliště dlužníků. Exekuci čelí pětina Chomutova, i kvůli celebritám v reklamách

„Dlužím 45 tisíc korun,“ říká mladá žena v tílku s tygřím vzorem sedící u jednoduchého stolku. „Když jsem byla vdaná, tak si vzal manžel na leasing auto. A já jsem byla jako ručitel. Tím jsem se stala dlužníkem, ani jsem o tom nevěděla,“ vypráví svou cestu k dluhu a kolem zatím pobíhá nejmladší z jejích dětí. O zadlužení se dozvěděla, až když si sama chtěla vzít půjčku. Bývalý manžel ze začátku auto splácel, pak přestal. „Auto jsme tenkrát potřebovali, protože se naše malá dcera léčila s nádorem a jezdili jsme s ní do Prahy,“ dodává potichu. Majetek žádný nemá, takže exekutoři si dnes na ní nemají co vzít. „Moc peněz nemám, ale domluvila jsem se, že od příštího roku, kdy mi skončí mateřská, začnu splácet,“ tvrdí.

Jsme v Chomutově a mladá dlužnice tu zdaleka není jediná. Podle aktuální Mapy exekucí je na tom stejně pětina obyvatel města. Průměrná jistina na exekuci dosahuje poměrně vysokých 47 tisíc korun. O moc lépe na tom není ani blízký Most. Města i vesnice na dohled od uhelných dolů trpí zadlužeností výrazně.

O tom, že region s podobnými problémy bojuje, vedení místních obcí ví. Konečná čísla ale byla přece jen šok. „Dvacet procent na Chomutovsku mě překvapilo. Myslím, že tento nešvar je tu dán i historicky,“ domnívá se náměstek chomutovského primátora Jan Mareš. Sedíme v historickém sále na místní radnici. I náměstí, na němž budova stojí, působí v teplý den idylicky. Je pravdou, že bývalá průmyslová místa ožívají. Stále si ale nesou i náklad z minulosti. „Řada lidí se z Chomutova odstěhovala do okolních obcí. Ve městě zůstaly volné byty, skupovali je spekulanti a začali sem sestěhovávát sociálně slabší populaci,“ vysvětluje náměstek důvod vysoké míry zadlužení. Jak ale sám dodává, exekuce zdaleka nejsou jen problémem nemajetných. „Má je řada lidí, o kterých bychom řekli, že vedli „normální“ styl života. Ztratili práci. Dříve vydělávali, najednou je to pryč. Vím osobně o případu, kdy paní zůstala sama bez manžela a půjčky pro ní byly způsob, jakým si zpátky přilákat děti,“ vypráví Mareš.

Pětina obyvatel Chomutov čelí exekuci. Nechávají se nachytat na spotřebitelské půjčky.Pětina obyvatel Chomutov čelí exekuci. Nechávají se nachytat na spotřebitelské půjčky.autor: Michael Tomeš

Nezaměstnanost se dnes v Chomutově, který kdysi zažíval velkou slávu a stěhovali se sem za prací lidé z celé republiky, pohybuje do 11 procent. K přívětivějšímu číslu pomáhají i investice do průmyslových zón v blízkém okolí. Nejhorší situace je podle náměstka stále na chomutovských anonymních sídlištích.

Právě tady sídlí poradna místního sociálního centra, do níž míří i dlužníci. U mnoha z nich je k exekuci dohnala i nízká finanční gramotnost. Jenže i tady se potvrzuje, že dluhy nejsou zdaleka problémy jen určité skupiny, na níž by šlo lehce ukázat.

„Naše organizace má dvě stě zaměstnanců a z nich je dvacet šest v exekuci. Připadá vám to hodně, když chodí do práce a jsou to i vysokoškoláci?“ ptá se energicky ředitelka Sociálních služeb Chomutov Alena Tölgová. Kývám, že ano. „Mně se to také zdá hodně. A to nejsou v pracovní nouzi. Většina lidí se do situace dostává tím, že si půjčí na spotřebitelské záležitosti. Vidí nějakou věc, kterou chtějí,“ popisuje žena s blond vlasy. Nejhorší je období před dovolenými a Vánocemi. Dlužníci i začnou splácet. Za rok ale zjistí, že vrátili třeba jen pětinu úvěru. A vezmou si další. „I ti, kteří mají finanční gramotnost, podléhají modelu: chci to mít hned,“ zlobí se Tölgová. A mluví o vystudované ekonomce, která jí postupně přiznávala různé dluhy. Konečná částka se vyšplhala na necelý milion.

„Hodně mě štve reklama,“ říká ředitelka, když scházíme do spodního patra centra, které je spojeno i s azylovým domem. „Lidé jí podlehnou. Zvlášť, když tam jsou veřejně známí lidé a říkají vám, jak jednoduché je půjčku získat. Připadá jim, že jim nemůžou radit nic špatného,“ říká. Čím dál více míří navíc třeba na seniory. Ti se mnohdy zadluží i kvůli svým dětem nebo vnoučatům, které si na ně berou půjčky.

Pohled na Chomutovsko a Mostecko.Pohled na Chomutovsko a Mostecko.autor: Hynek Glos

Vedoucí sociální poradny Petra Březinová s ní souhlasí. „Většinou se setkáváme s klienty, kteří mají vícero exekucí. Exekutoři se tak snaží jednat rychle, aby byl alespoň některý uspokojen,“ podtrhuje celorepublikovou praxi. V Česku nyní běží necelých pět milionů exekucí. Jde o více než 830 tisíc lidí a necelých sedmdesát tisíc firem. A skoro polovina z lidí má čtyři a více exekuce, ukazují údaje Exekutorské komory ČR. Podle zkušenosti Březinové jsou exekutoři u lidí, na nichž si jinak už nemají moc co vzít, i pro splátkový kalendář. „Chtějí ale pochopitelně splátky úměrné dluhu. Takže pokud je vysoký, nestačí jim pět set korun měsíčně. Pokud ale člověk nějakou snahu a možnost má, tak se dá domluvit,“ říká.

A pak je tu cesta osobního bankrotu. O tom, že právě s ním umí v centru sociálních služeb na chomutovském sídlišti pomoct, se tady v okolí dobře ví. „Rychle se to mezi lidmi šíří. Musí se ale propočítat, zda na insolvenci budou stačit,“ říká Březinová. Základní podmínkou je dnes splatit za pět let minimálně třicet procent dluhu. Zbytek závazků se jednou pro vždy smaže. Ne všichni dlužníci na některou z variant osobního bankrotu dosáhnou.

„ V Česku máme přes 600 tisíc lidí, kteří mají více než jednu exekuci. Sami se z toho už nikdy nedostanou a dopadne to i na jejich rodiny. Je to obrovský společenský problém,“ říká expert Agentury pro sociální začleňování pro oblast dluhové problematiky Radek Hábl. Oddlužení by podle něj mělo být přístupně mnohem širšímu okruhu lidí. „Podpora a pomoc lidem v dluhové pasti bývá často prvním krokem ke změně jejich životní situace,“ zdůrazňuje.

Návrh zákona, který prošel v zimě vládou, do voleb ale schválen nebude, počítá s tím, že dlužník bude oddlužen, jestliže během tří let splatí alespoň polovinu pohledávek věřitelů, nebo za pět let alespoň třicet procent. Pokud bude dlužník sedm let usilovat o splácení dluhu, pak může být oddlužen i po splacení méně než třiceti procent pohledávek.

Pohled na Chomutovsko a Mostecko.Pohled na Chomutovsko a Mostecko.autor: Hynek Glos

Ne všichni jsou ale z legislativních změn nadšeni. „Nevím, jak si to konkrétně představují. Neumím si představit, že se lidé zadluží a pak se budou „snažit“ splácet. Kdo bude tu snahu posuzovat? Přijde mi to nevýchovné,“ říká vedoucí sociální poradny Březinová.

Zadlužená tmavovláska mezitím odchází za svými dětmi, které pobíhají po rozpálených chodnících sídliště. Jak jsou na tom její známí? „Nevím, jestli mají také exekuce. Musím se starat o svůj dluh. Ale asi jo. Nabrali si půjčky na zařízení bytů. Znám lidi, co chtěli bydlení, a museli zaplatit tři kauce dopředu, tak si brali půjčku,“ myslí si. Každý v Chomutově musí někoho zadluženého znát. Exekuci tu má každý pátý: téměř devět tisíc lidí.

Jak se žije v severočeských Obrnicích, kde čelí exekuci dokonce každý druhý? A jak vede cesta od pobytu na plzeňské záchytce do dluhů? Čtěte další reportáže INFO.CZ na téma exekuce.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744