Články odjinud

REPORTÁŽ: Upadající Loučovice. Sliby o turistech váznou, na olympijskou slávu se jen vzpomíná

REPORTÁŽ: Upadající Loučovice. Sliby o turistech váznou, na olympijskou slávu se jen vzpomíná

Zimní olympiáda v Jižní Koreji je za námi. Český olympijský výbor během ní zopakoval projekt olympijských festivalů, který zaujal už při předchozích letních hrách. Po největším olympijském parku na Lipně ale někde zůstaly jen vzpomínky. Nejsmutnější je zřejmě příběh malé jihočeské obce Loučovice.

V šedivém centru obce kousek od rakouských hranic stojí malá trafika. Zadrátovaná, oprýskaná, mimo provoz. Jen pár kroků od ní podobně vypadající obchod s velkou cedulí hlásící, že se tu dají koupit potraviny. Nedají.

„Trafiku zavřeli zhruba před rokem. Paní onemocněla a nikdo to po ní nepřevzal. Tak tu stojí takhle zavřená. Zavřela i zelenina, kterou jsme tu měli. A já se taky držím zuby nehty a možná to za chvíli zabalím,“ vypráví Pavel Hron, který v Loučovicích provozuje drogerii. 

Nedaleko odtud stojí jádro problému, jenž Loučovice trápí už téměř osm let. Budova papírny, která na přelomu 19. a 20. století zaměstnávala kolem tisícovky lidí. Stále je zachovalá, od roku 2010 už v ní ale nikdo nepracuje. Papírna zkrachovala a k její obnově se nikdo nemá. V obci není práce.

„Tehdy jsme spadli na úplné dno,“ vzpomíná hostinský Josef Gondek, který zde má restauraci. Jako jeden z mála si ale na nedostatek zájmu nestěžuje. Na obědy sem jezdí i lidé, kteří pracují v okolních vesnicích a městech. „V červených číslech nejsme, takhle to řeknu. Ale mohlo by to být lepší,“ dodává.

Vzhledem k situaci obce působí některé značení jako špatný vtip.Vzhledem k situaci obce působí některé značení jako špatný vtip.autor: Vojtěch Veškrna

Exodus do Rakouska

Když se po Loučovicích v únorovém poledni procházíte, nepůsobí obec vyloženě depresivně. Až na dlouhodobě zavřené obchody vypadá jako každá druhá vesnice. Na ulicích je sníh, prochází se tu převážně důchodci venčící psy nebo dělníci jezdící do Gondekovy restaurace. Domy jsou zde opravené, děti přicházejí a vycházejí ze školy.

Jenže místní vědí, že ani po pracovní době se toho moc nezmění. Loučovice se vylidňují. Ještě v 80. letech tu žilo přes dva tisíce obyvatel. Loni zhruba o čtvrtinu méně. Po pádu papírny začal exodus lidí za prací. „Lidé ve vesnici nejsou. Odchází za prací jinam. Do Rakouska, do okolních vesnic,“ vysvětluje prodavačka v samoobsluze.

Zima je pro Loučovické tvrdá. A to nejen kvůli mrazivému šumavskému podnebí. V létě jim pomáhá tlumit neutěšenou situaci alespoň cyklostezka z Lipna, která obcí vede a k podnikatelům přitáhne část turistů. Těch ale není tolik, aby si místní vydělali na zbytek roku. A když napadne sníh, nemohou se opřít ani o tuhle berličku.

Obec ale v turistech cítí šanci. Přilákat by je mohlo například splavnění řeky, aby byla sjízdná pro vodáky. Pravidelně se tu koná mistrovství republiky ve sjezdu na divoké vodě. To je ale také jediná akce, kvůli které ČEZ souhlasil, že upustí vodu z Lipna a řeku splavní. 

Vzpomínky na olympiádu

Kvůli vodákům by se musel změnit manipulační řád přehrady. Vypouštění vody by navíc výrazně omezilo i produkci elektřiny v turbínách Lipna. Starosta Loučovic Jan Kubík s INFO.CZ nekomunikoval, nepodařilo se ho zastihnout ani na obecním úřadě. V minulosti ale pro MF Dnes říkal, že řešením by mohlo být obnovení Spirova kanálu, který byl v 70. letech minulého století zavezen odpadem z papírny.

„Naším záměrem je s pomocí dotace ministerstva životního prostředí zlikvidovat ekologickou zátěž této zavážky. Ve druhé části projektu bychom se pak mohli pustit do projektování úprav kanálu tak, aby mohl sloužit nejen k vodáckým účelům,“ pravil Kubík před necelými třemi lety. Řeka však stále splavněná není.

Splavnění řeky by mohlo do Loučovic přitáhnout turisty, projekt se ale nedaří zrealizovat.Splavnění řeky by mohlo do Loučovic přitáhnout turisty, projekt se ale nedaří zrealizovat.autor: Vojtěch Veškrna

Že by mohl turistický ruch Loučovicím pomoci, naznačil projekt olympijského parku Rio-Lipno, který se v obcích v okolí přehrady konal v roce 2016 během olympijských her v Brazílii. Loučovice tehdy sloužily právě zájemcům z řad vodáků. Zároveň tu bylo parkoviště, odkud autobusy svážely návštěvníky parku.

„To bylo dobré. Tehdy tu bylo hodně lidí. Pokud by se řeka splavnila, určitě by to Loučovicím pomohlo. Zvlášť já jako hospodský bych to uvítal, chodilo by sem více lidí. Ale to je v nedohlednu,“ říká Gondek.

„To bych si mohl otevřít krematorium“

Ne všichni jsou ale z myšlenky udělat z Loučovic turistický ráj nadšení. „Viděli jste tu řeku? I když tu vodáci jezdí v létě mistrovství republiky, tak říkají, že s ní mají problém. Kdyby na to ještě pustili normální lidi, můžu si místo drogerie otevřít krematorium. To je nesmysl,“ říká s hořkým úsměvem na rtech Hron. „Navíc by to bylo zase na pár měsíců. Nám by pomohla stálá práce. Kdyby tu někdo otevřel továrnu pro 200, možná 300 lidí.“

Minimálně v zimě by ale problém s nedostatkem turistů mohl vyřešit jiný projekt. Obec chce využít plánů na rozvoj lyžařského areálu na Lipně a napojit na některé nové sjezdovky.

I ti, kteří však plánům na rozmach turismu věří, jsou skeptičtí. „To bude tak za dvacet let, jestli vůbec,“ uzavírá prodavačka. Do té doby tu budova papírny na řece bude symbolizovat jen pozůstatky někdejší zašlé loučovické slávy.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud