Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Reportér Klíma zveřejnil nové důkazy proti Kajínkovi. „Začínám pochybovat o jeho nevině,“ říká

Reportér Klíma zveřejnil nové důkazy proti Kajínkovi. „Začínám pochybovat o jeho nevině,“ říká

Sedmnáct let za Jiřího Kajínka bojoval a snažil se pomoci dostat jeho případ znovu před soud. Teď ale známý reportér Josef Klíma přiznává, že začíná na případ plzeňských vražd měnit názor. Přesvědčila ho prý nová svědectví a spojitosti.

„Dokud byl Kajínek ve vězení, pochyboval jsem víc o jeho vině. Teď sotva vyšel ven, začínám pochybovat o jeho nevině,“ uvedl Josef Klíma poslední díl svého pořadu. Všechno prý odstartoval jeho nedávný rozhovor s korunním svědkem Vojtěchem Pokošem, který jako jediný střelbu v plzeňských serpentinách přežil. „Po té, co se po 17 letech sám ozval a rozhodl promluvit, ozvali se další svědci. Prý si mysleli, že mě zajímají jen výpovědi, které jsou ve prospěch Kajínka. Proto mlčeli,“ vysvětlil Klíma.

Kajínka dostala do vězení nejen Pokošova výpověď, ale také řetězec nepřímých důkazů. Zavražděný Štefan Janda s bratry Pokošovými tehdy tvrdě tlačili na podnikatele Antonína Vlasáka a chtěli od něj doplatit peníze za hospodu. Podle vyšetřovatelů Vlasákovi jeho známý Alexandr Hegedüs dohodil člověka, který umí zařídit, aby mu dali pokoj. Tou osobou měl být právě Kajínek a inkasoval za to prý 100 tisíc.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

Hegedüs tuto verzi nejdříve potvrdil. Později ji ale odvolal a za Kajínka byl dokonce orodovat na Hradě u prezidenta Havla. Nový svědek, který Klímu kontaktoval, ale tvrdí, že Hegedüs v březnu 2004 otočil znovu a vrátil se ke své původní verzi, že Kajínek střílel.

Více si přečtěte na Blesk.cz.

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1