Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Režisér Kameňáků i vytrvalý kritik České televize. Která ocenění vyvolají největší kontroverze?

Režisér Kameňáků i vytrvalý kritik České televize. Která ocenění vyvolají největší kontroverze?

Prezident Miloš Zeman si na své páté předávání státních vyznamenání připravil opět několik překvapení. Naplnila se informace Blesku, že metál dostane i zpěvačka Helena Vondráčková. A vedle dopředu avizovaných Martině Sáblíkové a Jarku Nohavicovi se dostalo i na režiséra Kameňáků Zdeňka Trošku, baviče Luďka Sobotu, zpěváka Štefana Margitu či herce Jana Skopečka.

Poprvé to byla v roce 2013 Jiřina Bohdalová, i letos se na Pražském hradě dostalo na herce, zpěváky či zpěvačky. Státní vyznamenání si z rukou prezidenta Miloše Zemana převzal třeba i Zdeněk Troška. 

Právě režisér Kameňáků či Babovřesek a strakonický rodák Troška platí za Zemanova podporovatele. „Zdeněk podporuje Miloše a věří, že bude opět zvolen prezidentem,“ uvedla na svých stránkách v létě Strana práv občanů (SPO), tedy někdejší Zemanovci. A prozradila, že Troška připojil svůj podpis i pod petici na podporu Zemanovy kandidatury.

Po Lucii Bílé a Danielu Hůlkovi se Medailí Za zásluhy v oblasti umění od Zemana dočkaly i zpěvačky Helena Vondráčková a Yvetta Simonová. Spolu s nimi pak operní pěvci Štefan Margita a Eva Urbanová.

„Já si myslím, že každý člověk, který má za sebou nějakou práci, kterou si myslí, že nedělal úplně zbytečně a třeba ne špatně, tak ho to musí potěšit. Protože to je státní ocenění, je to věc, kterou nedostane hned tak někdo,“ řekla Helena Vondráčková Rádiu Impuls. Metálu od Zemana si váží. „Protože je to vyznamenání za moji celoživotní dráhu a práci. Takže si toho opravdu cením,“ uvedla zpěvačka. 

Možná nejkontroverznějším je ale jméno Petra Žantovského. Mediální analytik Parlamentních listů se v mediálním prostoru stal známým zejména díky svým pravidelným článkům, ve kterých tvrdě kritizuje Českou televizi. Žantovský nedávno v pořadu Štrunc! přiznal, že ho s prezidentem pojí přátelské vztahy. Zeman má nekonformně smýšlející novináře v oblibě, vyznamenání Žantovského avizoval už v projevu před samotným předáváním.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1