Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rittig v kauze tunelování Oleo Chemical vyvázl bez trestu. Do vězení půjdou bývalí majitelé firmy

Rittig v kauze tunelování Oleo Chemical vyvázl bez trestu. Do vězení půjdou bývalí majitelé firmy

Pražský městský soud zprostil v kauze společnosti Oleo Chemical viny lobbistu Iva Rittiga. Do vězení poslal jeho obchodního partnera Petera Kmetě a bývalé majitele společnosti. Verdikt není pravomocný.

Bývalí majitelé Oleo Chemical Michal Urbánek a Kamil Jirounek vyvedli podle obžaloby ze společnosti 20 milionů korun pomocí smluv o fiktivním poradenství. Kromě účetního, který usiluje o pozici spolupracujícího obviněného, vinu všichni popírají.

„Neuvěřili jsme tomu, že poradenství mezi Oleo Chemical a Cokeville Assets probíhalo. Je s podivem, že k poradenství, které trvalo tři roky a mělo vést společnost Oleo Chemical k zásadním krokům, neexistoval jediný písemný doklad,“ konstatovala předsedkyně soudního senátu Kateřina Radkovská. 

Michalu Urbánkovi soud uložil tříletý trest vězení a pětiletý zákaz činnosti. U Kamila Jirounka, jenž byl nedávno pravomocně odsouzen kvůli padělání směnky k šestiletému odnětí svobody, soud od dalšího potrestání upustil. Rittigův obchodní partner Peter Kmeť odešel od soudu s tříletým trestem vězení a peněžitým trestem ve výši jednoho milionu korun. Šéfovi výroby Radomírovi Kučerovi pak soud uložil desetiměsíční podmíněný trest. 

Kdo je Ivo Rittig?
Český podnikatel a lobbista. V minulosti byl označován za vlivného zákulisního hráče ODS. Rittigovo jméno se začalo v médiích častěji objevovat v roce 2011 v souvislosti s kauzou jízdenek pro pražský dopravní podnik, figuruje také v kauze úniku informací z BIS, která souvisí se zásahem na Úřadu vlády v červnu 2013. Letos v lednu dostal desetiměsíční podmínku, verdikt ale není pravomocný.

Petrochemická firma Oleo Chemical platila za poradenství karibské Cokeville Assets, kterou vlastní Rittigův obchodní partner Peter Kmeť. Rittig spojitost s Kmeťovou firmou odmítá a tvrdí, že od Olea nedostal ani korunu. Podle obžaloby si však za peníze z provizí mimo jiné koupil apartmán v Dubaji.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link