Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Romští umělci rozdávali „balíček proti Okamurově horečce“. Chtějí upozornit na posilování ultrapravice

Romští umělci rozdávali „balíček proti Okamurově horečce“. Chtějí upozornit na posilování ultrapravice

Popíráte holocaust a šíříte dezinformace? Možná jste se nakazili Okamurovou horečkou. Na nedávný incident předsedy SPD a místopředsedy Poslanecké sněmovny Tomia Okamury, který v lednu bagatelizoval podmínky v bývalém romském táboře v Letech u Písku a svůj lapsus následně omlouval „horečkou“, vtipně zareagovala umělecká skupina vystupující pod jménem Romane Kale Panthera (Romští černí panteři), známá svými performancemi, které se prostřednictvím recese vyjadřují k závažným společenským problémům.

 

Skupina složená z několika členů Panterů zahájila svůj dnešní happening v jednu hodinu odpoledne před Poslaneckou sněmovnou ČR. „Odchytávala“ zde procházející poslance a nabízela jim „Pohotovostní balíček proti Okamurově horečce“, který kromě příbalového letáku s popisem „diagnózy“ obsahoval i předměty jako je teploměr, sáček čaje nebo mandarinku. „Popírání holocaustu, citace z neověřených zdrojů, popírání vlastních slov, dezinformování veřejnosti“ - zní popis „příznaků Okamurovy horečky“ z příbalového letáku. Krátce po jedné se pak na facebookovém profilu Romane Kale Pantera objevily první snímky z úspěšného kontaktu s politiky. Umělcům se podařilo oslovit mj. předsedu Pirátské strany Ivana Bartoše či premiéra v demisi Andreje Babiše, který se údajně zajímal především o to, zda je balíček zdarma. „Obecně se většina z těch oslovených usmívala, naše materiály si pročetla a chválila vydařený sarkasmus,“ uvedla pro Info.cz jedna ze členek Romane Kale Pantera Tamara Moyzes.  

O odpolední čtvrté hodině se skupina přesunula na pražské Palackého náměstí, kde pokračovala v rozdávání balíčků, tentokrát běžným chodcům. Oproti těm pro politiky byly předměty zabalené v předem nadepsaných krabičkách s adresou Poslanecké sněmovny, a aktivisté oslovené občany zároveň vyzývali k tomu, aby balíčky odeslali vytipovaným politikům. Jejich aktivita vyvolala celou řadu reakcí, většina z nich však byla pobavená a radostná. Na streamu z akce je zachycená například situace, kdy procházející dáma radostně kvituje balíček a vzpomene i na poslance Miloslava Roznera, který se v uplynulých týdnech taktéž vyjádřil o letském táboře, konkrétně jako o „pseudokoncentráku“. „Hlavním smyslem naší dnešní akce je potřeba zabránit tomu, aby se Okamurova horečka stala epidemií. Chceme poukázat na stoupající sílu pravicových stran nejen u nás, ale v celé Evropě,“ vysvětlila Info.cz Tamara Moyzes. Akce umělecké skupiny se konala ve stejný den, kdy Brnem prošel protestní pochod proti popírání romského holocaustu.

ROMANE KALE PANTHERA/ROMŠTÍ ČERNÍ PANTEŘI
Umělecká pacifistická skupina, která vznikla v reakci na agresivní protiromské pochody v České republice. Protiromské nálady jsou ve společnosti stále velmi silné a s rostoucí sílou extrémních pravicových stran v Evropě se situace nelepší. Jako umělecká skupina se Romane Kale Panthera spojuje s různými umělci a aktivisty a bojuje proti předsudkům. Romane Kale Panthera vystoupili se svými performancemi v Muzeu romské kultury, během vernisáže výstavy "Ministerstvo školství varuje: Segregace vážně škodí vám i lidem ve vašem okolí vol. 2" v Galerii Akademie výtvarného umění, na slovenském Spline Festivalu a jejich díla byla prezentovaná v pražské galerii DOX.

 

 

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1