Rozdělené Česko: Diplomacie vnímá zásah v Sýrii jako vzkaz proti chemickým útokům. Hrad ho odsoudil | info.cz

Články odjinud

Rozdělené Česko: Diplomacie vnímá zásah v Sýrii jako vzkaz proti chemickým útokům. Hrad ho odsoudil

Česká diplomacie vnímá noční útok USA, Británie a Francie v Sýrii jako jasný vzkaz těm, kdo by chtěli pokračovat v chemických útocích. Rada bezpečnosti OSN podle ní nedokázala situaci v Sýrii účinně řešit. Hrad útok odsoudil, mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček navíc na twitteru slovně napadl novináře a obvinil je z podpory války. Už ve čtvrtek reagoval Ovčáček na komentář INFO.CZ tím, že se novináři při představě váky „slastě olizují“ a měli by být posláni do první linie.

Česko společně s dalšími státy Evropské unie vyzývá všechny aktéry syrského konfliktu ke zmírnění bojů a k obnovení mírových jednání, uvedlo ministerstvo zahraničí v tiskovém prohlášení.

Česká diplomacie také vyjádřila podporu stanovisku generálního tajemníka Severoatlantické aliance Jense Stoltenberga. Uvedl, že vojenský zásah povede ke snížení kapacity syrského vládnoucího režimu vést chemické útoky proti svému lidu.

„Česká republika v minulých dnech ostře odsoudila barbarský útok proti civilnímu obyvatelstvu v Dúmá a vyzvala k jeho okamžitému a nezávislému vyšetření. Dnešní vojenský zásah USA a spojenců vnímáme jednoznačně jako jasný vzkaz komukoli, kdo by chtěl v chemických útocích v Sýrii pokračovat,“ uvedlo ministerstvo zahraničí.

„Česká republika vystupovala a vždy bude vystupovat zásadně proti jakémukoliv použití chemických zbraní. Plně podporujeme činnost Nezávislé mezinárodní vyšetřovací komise k Sýrii a mezinárodních mechanismů k vyšetření útoků chemickými zbraněmi, stejně jako přísné potrestání pachatelů,“ napsala diplomacie v prohlášení.

Ministryně obrany Karla Šlechtová už v souvislosti s úderem svolala jednání krizového štábu ministerstva obrany. „USA, Velká Británie a Francie daly jasně najevo, ze nelze nijak tolerovat použití chemických zbrani. Byly minimalizovany dopady útoku na civilisty," uvedla ministryně k samotnému vojenskému zásahu na twitteru.

Hrad: Vojenské řešení má být až poslední

S postojem diplomacie ale nesouhlasí Hrad. Vojenské řešení by mělo být až poslední možností, napsal na twitter mluvčí českého prezidenta Miloše Zemana Jiřího Ovčáček. Zároveň slovně napadl novináře, neziskové organizace a kritiky prezidenta Zemana, že podporují válku.

Na svém dalším twitterovém účtu Ovčáček osočil novináře, že válku chtěli. "Nadšení čeští novináři, neziskovkáři a pražskokavárníci prý už brzy vyrazí do první linie v Sýrii. Stále ale hledají velitele. Nějaký tip?" napsal. Již ve čtvrtek uvedl, že se novináři při představě války "slastně olizují" a měli by být posláni do první linie.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud