Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rozšíření letiště Vodochody se komplikuje. Hrozí arbitráž?

Rozšíření letiště Vodochody se komplikuje. Hrozí arbitráž?

Ochranné hlukové pásmo kolem letiště ve Vodochodech loni v listopadu vyhlásil Úřad civilního letectví. Městský soud v Praze ho ale podle informací Hospodářských novin minulý týden zrušil. Pro skupinu Penta, která letiště koupila v roce 2006, rozhodnutí komplikuje plány letiště rozšířit. Proti tomu ale bojují starostové okolních obcí, kteří se právě kvůli plánovanému rozšíření obrátili na pražský soud. Podle právníka leteckého úřadu Jindřicha Kalíška to je „vrácení se o čtyři roky zpět“.

 

Ředitel Letiště Vodochody Martin Kačur deníku řekl, že zrušení ochranného pásma pro společnost není problém. „To ochranné pásmo bylo na stávající infrastrukturu a provoz. Až budeme mít územní rozhodnutí na ten velký záměr, tak teprve mohu s úřadem pro civilní letectví projednávat ochranné hlukové pásmo na novou stavbu,“ řekl HN Kačur. Kalíšek ale uvedl, že letecký úřad pásmo stanovil právě s ohledem na budoucí rozvoj letiště.

Zřízení ochranného hlukového pásma má pro místní obyvatele i obce velký dopad. Nelze v něm stavět a lidé, kteří v něm bydlí, nemohou dělat ani větší úpravy svých domů. Obce předložily i studii, podle níž se zřízením pásma znehodnotí nemovitosti nejméně o sedm miliard korun.

Hlavním důvodem zrušení ochranného hlukového pásma je podle soudce městského soudu v Praze Ladislava Hejtmánka to, že letecký úřad zřízení pásma dopředu neprojednal s Krajským úřadem Středočeského kraje. Připustil také, že vina je i na straně krajského úřadu. Letecký úřad zkritizoval i za to, že vycházel z neaktuálních podkladů, například hlukové studie byly pět let staré, píšou HN.

Letiště nemá zatím platné posouzení vlivu na životní prostředí EIA od ministerstva životního prostředí, kterému soud potvrdil kladný výsledek už v prosinci 2015. Ministr Richard Brabec (ANO) loni rozhodl, že se musí aktualizovat. Postup ministerstva podle HN Kačur kritizuje. „Budeme zvažovat, zda se nepustit do arbitráže kvůli zmařené investici,“ řekl deníku.

Podle Kačura se ještě nejméně pět let budou řešit „papírové věci“, termín zprovoznění letiště neuvedl. V roce 2006, kdy Penta letiště koupila jako součást Aera Vochodochy, plánovala letiště zprovoznit do pěti let. Nyní je podle listu jasné, že ani termín před rokem 2025 není reálný.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744