Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ruská interpretace srpna 1968 byla pochybná, říká Sobotka. Zemanovy výroky prý v rozporu s vládou nejsou

Ruská interpretace srpna 1968 byla pochybná, říká Sobotka. Zemanovy výroky prý v rozporu s vládou nejsou

Český premiér Bohuslav Sobotka dnes interpretaci událostí roku 1968, která nedávno zazněla z ruského média, označil za velmi podivnou. Novinářům to řekl při příchodu na summit EU a zemí Východního partnerství v Bruselu.

Proti textu na webu ruské armádní televize, který obhajoval invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968, se přímo v Rusku při setkání s premiérem Dmitrijem Medveděvem ohradil i český prezident Miloš Zeman. Předseda ruské vlády se od textu distancoval.

Sobotka dnes také novinářům řekl, že podle jeho názoru nejsou Zemanovy výroky „nějak v rozporu s tím, jaká je česká zahraniční politika vůči Ukrajině, vůči Gruzii, Moldávii a dalším zemím, které se podílí na Východním partnerství".

Český premiér ovšem zároveň upozornil, že anexe Krymu byla závažným porušením mezinárodního práva, se kterým se Evropa nemůže smířit. Podle Sobotky také platí, že unijní protiruské sankce, zavedené kvůli ruskému postupu na východě Ukrajiny, jsou velmi těsně propojeny s plněním mírových dohod. „Není je možné rušit bez toho, aby bylo dosaženo pokroku při plnění dohod z Minsku, bez toho, aby byla jasně nastavena pravidla z hlediska vztahů mezi Ukrajinou a Ruskem," uvedl Sobotka.

Prezident Zeman, který dnes končí návštěvu v Ruské federaci, přitom nedávno v projevu před Parlamentním shromážděním Rady Evropy uvedl, že by místo sankcí, které Zeman považuje za nefunkční, doporučoval „komunikaci mezi lidmi na mnoha úrovních". Anexi Krymu označil za „hotovou věc".

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744