Ruské velvyslanectví v Praze je stále při síle. Působí na něm nejvíce lidí ze všech ambasád | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ruské velvyslanectví v Praze je stále při síle. Působí na něm nejvíce lidí ze všech ambasád

Ruské velvyslanectví v Praze je stále při síle. Působí na něm nejvíce lidí ze všech ambasád

Ruské velvyslanectví v Praze patří dlouhodobě mezi personálně nejsilnější zahraniční ambasády v Česku. Konkrétně k 1. červnu 2017 mělo Velvyslanectví Ruska 48 členů diplomatického personálu a 81 členů administrativně- technického personálu.

Pro srovnání: na velvyslanectví USA pracuje 40 diplomatů plus 26 členů administrativně technického personálu, velvyslanectví Číny má 25 členů diplomatického personálu, administrativně-technické záležitosti řeší jen čtyři lidé. 

„U výše uvedených velvyslanectví se počet členů personálu v posledních pěti letech výrazně nezměnil.  V případě Ruska se pohybuje mezi 130 a 150 členy personálu, USA mají mezi 66 a 71 členy personálu a velvyslanectví ČLR mezi 24 a 29 členy personálu,“ shrnulo na dotaz HlídacíPes.org české ministerstvo zahraničí.

Za poslední dva roky se počet akreditovaných diplomatických i nediplomatických pracovníků na ruské ambasádě (plus konzulárních pracovníků v Karlových Varech) snížil. Na konci roku 2014 tam pracovalo celkem 142 lidí, o rok později 140 osob.

Monitorovat a mít přehled

Na dlouhodobě vysoký počet lidí pracujících na ruské ambasádě upozorňuje ve svých výročních zprávách pravidelně česká Bezpečnostní informační služba.

„Je výsostným právem každé země, aby měla velikost diplomatického sboru takovou, jakou uzná za vhodné. My zase z logiky věci máme právo být pozorní a aktivity zpravodajských důstojníků jednotlivých zemí monitorovat a mít o nich přehled,“ řekl v nedávném rozhovoru pro HlídacíPes.org ředitel BIS Zdeněk Koudelka.

Pouhé počty podle něj mnoho neznamenají. „Našim úkolem je udržovat si přehled o zpravodajských důstojnících bez ohledu na státy a velikost jejich diplomatického sboru. Jsem přesvědčený, že se nám to daří,“ konstatuje ředitel Koudelka, který mezi lety 2006 – 2016 vedl v BIS oddělení kontrašpionáže.

V jistém smyslu však počty diplomatů i akreditovaných administrativně-technických zaměstnanců ambasády důležité jsou. „Obecně se odhaduje, že na ruských ambasádách na Západě nejméně třetina diplomatů nejsou diplomaté, ale příslušníci zpravodajských složek. Odhadl bych to až ke čtyřiceti procentům,“ upozorňuje bezpečnostní analytik, někdejší specialista Národní bezpečnostní agentury USA John R. Schindler.

A v jistém smyslu podle něj pro ruské špionážní služby pracují na ambasádě všichni.

„Dám příklad. Jsem Jurij a jsem kulturní atašé, skutečný kulturní atašé. Ale zároveň vím, že když v rámci svých pracovních povinností potkám někoho, kdo by mohl být zajímavý, řekněme někoho, kdo je analytik pro některou českou politickou stranu, je součástí mé práce to, že půjdu na rezidenturu a kontakt předám. V tomto smyslu pro zpravodajské služby pracují na ruské ambasádě všichni. Někteří na plný úvazek, někteří částečně,“ shrnuje Schindler.

Rok nového Putinova muže

Mezi hlasité kritiky přebujelé ruské ambasády v Praze patří poslanec KDU-ČSL a člen výborů pro obranu a pro bezpečnost Ivan Gabal. Ten vysoký počet ruských diplomatů (a dalších akreditovaných profesí) označuje za “relikt okupační mocnosti”.

„Chybí nám razance v prosazování národních bezpečnostních zájmů. Muselo by z nás být patrné, že to myslíme vážně. Museli bychom mít odvahu jít na nulovou variantu zastoupení v Moskvě. My jsme ale vůči Rusku vážně nic nepodnikli už hodně let,” říká Gabal.

V uplynulých několika letech bylo z ruské ambasády z České republiky vyhoštěno (či jim byl zamezen návrat nebo příjezd do Česka) více než deset lidí – diplomatů, ale i administrativně-technických pracovníků a zástupců vojenského úseku.

Je běžné, že na každé vyhoštění reaguje stejným způsobem i druhá strana. Důvody vyhoštění zástupců ruské ambasády nechce ani s odstupem času otevřeně komentovat ani ministerstvo zahraničí , ani BIS.

„Z podstaty práce zpravodajské služby jasně vyplývá, že musíme mít aktivity zpravodajských služeb pod kontrolou a pokud vyhodnotíme, že činnost některých cizích zpravodajských důstojníků začíná ohrožovat zájmy České republiky, tak musíme jednat,“ komentoval to v obecné rovině ředitel BIS Koudelka.

Ruským velvyslancem v České republice je od loňského roku diplomat Alexandr Zmejevskij. Po šesti letech nahradil předchozí hlavu ambasády Sergeje Kiseljova.

Zmejevskij působí v diplomatických službách již od sovětských dob, od roku 1979 a je považován na Putinova muže. To podporuje i fakt, že v roce 2011 se stal stálým představitelem pro otázky mezinárodní spolupráce v boji s terorismem a nadnárodní organizovanou zločinností.

Text původně vyšel na serveru Hlídací Pes.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.