Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ruského anarchistu vláčeli po soudech kvůli obvinění z útoku na dům Stropnického. Teď dostane od státu statisíce

Ruského anarchistu vláčeli po soudech kvůli obvinění z útoku na dům Stropnického. Teď dostane od státu statisíce

Ruského anarchistu Igora Ševcova podezíraly české úřady z toho, že v červnu 2015 hodil na dům ministra obrany Martina Stropnického zápalnou láhev. Student etnologie byl stíhán a strávil řadu měsíců ve vazbě, aby se nakonec podezření na spáchání trestného činu neprokázalo. Vedle omluvy od ministerstva spravedlnosti dostane Ševcov ještě několik stovek tisíc jako odškodnění. 

V červnu 2015 se ruskému studentovi studujícímu v Česku obrátil život vzhůru nohama. Policie si pro něj přišla kvůli podezření, že to byl právě on, kdo hodil zápalné lahve na dům ministra obrany Martina Stropnického v Suchdole.

Ševcov strávil devadesát dní ve vazbě, útok mu české úřady ale neprokázaly a případ skončil fiaskem. Pro nedostatek důkazů sama žalobkyně požádala u soudu o zastavení trestního stínání pro nedostatek důkazů. Ševcov po českém státu žádal jako odškodné 1,5 milionu, nakonec dostane čtvrtinu.

Podle informací serveru Ihned.cz dostane ruský student odškodné ve výši 359 608 korun. Ministerstvo spravedlnosti se Ševcovovi také písemně omluvilo. „Ministerstvo spravedlnosti vyslovuje omluvu za nezákonný postup orgánů činných v trestním řízení,“ napsalo ministerstvo v dopise, který má server k dispozici.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1