Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rusové chtěli pro jednání s Českem velkolepé aranžmá, slavnostní koncert i nadaci blízkou rozvědce

Rusové chtěli pro jednání s Českem velkolepé aranžmá, slavnostní koncert i nadaci blízkou rozvědce

Ruské představy o blížícím se Česko-ruském diskusním fóru byly původně mnohem ambicióznější, než jak akce nakonec podle všeho dopadne. I když ale fórum nakonec nepůsobí nijak nápadně, pozornost vyvolalo mezi historiky, diplomaty i tajnými službami.

Hlavní pracovní část česko-ruské diskuse začne zítra, slavnostní společenské zahájení je na programu už dnes večer. Pokud by vše probíhalo podle scénáře, jaký si původně vymysleli Rusové, bylo by vše mnohem velkolepější.

„Měli představu dvanácti pracovních skupin, chtěli velký doprovodný koncert. To jsme ale zastavili v samém počátku. Bylo by to neadekvátní současnému stavu česko-ruských vztahů,“ říká ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Rudolf Jindrák.

„Byli jsme a a jsme ostražití, nechtěli jsme se nechat vlákat do nějakých pastí, což se nám myslím povedlo. Kromě toho je na akci i nějaký finanční limit,“ dodává Jindrák.

Bez fandění příznivců Kremlu

Neveřejnou informací je pak to, že původní ruská představa byla, že partnerem fóra bude za Rusko Nadace na podporu veřejné diplomacie A. M. Gorčakova.

Ta má za cíl „zlepšování zahraničněpolitického image Ruska“, jejím zřizovatelem je ruské Ministerstvo zahraničí. Organizace mimo jiné „podporuje média a elektronické informační zdroje v zahraničí a poskytuje finanční či organizační podporu zahraničním krajanským organizacím“.

Angažmá této nadace v Česko-ruském diskusním fóru se podařilo odvrátit. Podle diplomatických zdrojů HlídacíPes.org je spojována i s ruskou rozvědkou, o čemž má česká strana poměrně přesné informace.

„Nabízeli nám, že se toho za ruskou stranu ujme právě fond Gorčakova. Vidíme ale odstrašující příklad Slovenska, kde podobné diskusní fórum je s působením „Gorčakova“. Je to organizace patřící ruské rozvědce,“ říká pod podmínkou anonymity vysoce postavený diplomat českého Ministerstva zahraničí.

Jak dodává, původním ruským požadavkem bylo to, aby akce byla plně otevřena veřejnosti. I to ale česká strana odmítla – z obavy, že by akci ovládli aktivističtí a nekritičtí příznivci Kremlu.

Partnerem diskusního fóra je nakonec za Rusko moskevská vysoká škola MGIMO. Za českou stranu je to Ústav mezinárodních vztahů.

„Platforma je to nepolitická, je na akademické úrovni. Určitě to nebude sloužit jako nástroj ruské propagandy. Za prvé proto, že to nedopustíme, a za druhé ani nemám pocit, že by to byla jejich ambice,“ říká Rudolf Jindrák.

Za ruskou stranu o programu fóra vyjednávali především dva muži: Anatolij Torkunov, rektor MGIMO, a Michail Švydkoj, zvláštní představitel prezidenta Ruské federace pro mezinárodní kulturní spolupráci. Oba muži mají nejen z titulu své funkce velmi blízko k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi.

Obavám z propagandy nerozumíme

Zda se politiku podaří z obsahu diskuse zcela eliminovat, tak jisté není.

Tématem fóra je vedle možné spolupráce ve vzdělávání také zkoumání historie (respektive česká snaha dostat se k obsahu ruských archivů). Právě historii i ve vztahu k bývalému Československu ale s oblibou ruská strana opakovaně překrucuje a využívá ji i pro účely aktuální propagandy.

Toho se také obávají kritici Česko-ruského fóra. První otevřený dopis odmítající tuto akci vznikl už vloni v listopadu.

Signatáři v něm vyzvali tehdejšího ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka, aby vznik fóra pozastavil, protože může být „zneužito jako propagandistický nástroj pro zájmy Ruské federace“.

Následovala i další kritika akce (a účasti českých historiků na ní) od některých bývalých i současných zaměstnanců Ústavu pro studium totalitních režimů.

Ústav mezinárodních vztahů se však možného zneužití fóra z ruské strany neobává.

„Čeho se spíše obáváme, je, že se s Rusy kvůli obavám z propagandy jednou třeba přestane mluvit… Upřímně, obavám z propagandy příliš nerozumíme, protože na propagandu žádné fórum potřeba není,“ říká za Ústav mezinárodních vztahů mluvčí Lucie Božková s tím, že na akci bude dostatek českých expertů, kteří například případné „pohádky o osvobozování v srpnu 1968“ nenechají bez reakce.

720p 360p
Tady je Putinovo! Jak se z judisty a agenta KGB stal vládce, kterému leží u nohou celé Rusko?


Text vyšel na serveru HlídacíPes.org, zveřejňujeme ho v plném rozsahu se souhlasem redakce.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1