Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rusové platili demonstrace v Česku proti NATO. Přiznal to český aktivista, dostával stovky eur

Rusové platili demonstrace v Česku proti NATO. Přiznal to český aktivista, dostával stovky eur

Díky ukrajinským hackerům vyšlo v polovině března najevo, že proruský aktivista a člen KSČM Ladislav Kašuka, známý pro pořádání demonstrací proti NATO a „ukrajinským fašistům“, dostával finanční podporu od ruského oligarchy Konstantina Malofejeva. Peníze měl v roce 2014 použít právě na pořádání demonstrací v Česku, které byly namířené proti prozápadní vládě na Ukrajině. Přestože nejprve nevěděl, kdo mu peníze nabízí, rozhodl se, že je přijme – byly totiž určené „na dobrou věc,“ říká podle deníku The New York Times, který Kašuka označuje za „českého stalinistu“. 

Kauza o financování proruských aktivistů ve střední Evropě vyšla najevo poté, co se hackeři nabourali do počítače Bělorusa Alexandra Usovského a odhalili jeho komunikaci. Z ní vyplývá, že Usovský jako prostředník oligarchy a miliardáře Malofejeva, který je kvůli podpoře proruských rebelů na východě Ukrajiny na sankčním seznamu USA, kontaktoval aktivisty a podporovatele ruského režimu zemí střední Evropy. Těm pak nabízel oligarchovy peníze, které měli utratit za pořádání proruských demonstrací.

Peníze se tak dostaly i do rukou „českého stalinisty“, jak o něm píše deník NYT, Ladislava Kašuky. „Potřebujete pomoct?“ četl první zprávu psanou v ruštině od jemu zcela neznámé osoby. Zpráv začalo přibývat a byly čím dál konkrétnější – neznámý muž mu nabízel konkrétní částky, které měl využít na pořádání proruských demonstrací.

Nejprve dostal asi 300 eur na nákup vlajek a transparentů pro demonstraci namířenou proti NATO a proti prozápadní vládě na Ukrajině. Za peníze měl pořídit i vlajky ukrajinských separatistů v Doněcké a Luhanské lidové republice. Později dostal dokonce 500 eur, za které měl koupit video kameru, na kterou měl pořizovat videa a umisťovat je na internet.

„Bylo to trochu neobvyklé, byl jsem proto překvapený,“ řekl podle New York Times Kašuka, který pracuje jako člen ostrahy jednoho z nákupních center v Praze, ve volném čase však píše blogy na proruských konspiračních webech, kde obdivuje Stalina, Gottwalda nebo Vladimira Putina. Přestože zpočátku neměl tušení, od koho peníze jsou, rozhodl se, že „jsou na dobrou věc“ a přijal je.

Ladislav Kašuka však byl jen jedním z mnoha dalších proruských aktivistů zemí střední a východní Evropy, kteří přes Usovského dostávali hlavně v létě roku 2014 peníze od ruského oligarchy. Usovský se soustředil na okrajové politické hráče kromě Česka také v Maďarsku, Polsku nebo na Slovensku. Přestože demonstrace přilákaly jen hrstky lidí, Usovský se nenechal odradit – podle New York Times ještě začátkem letošního roku připravoval podrobné rozpočty pro další možné zájemce.

Odborníci zemí, kde rozdával peníze prokremelského oligarchy, jeho počínání považují za pouhý zlomek ruské hrozby. Pan Usovský „je dobrou případovou studií ruských metod,“ tvrdí bývalý úředník slovenského ministerstva vnitra Daniel Milo, který dnes působí jako expert na extremismus výzkumné společnosti Globesec. „Možná tu jsou desítky dalších,“ dodává odborník.  

Kašuka je hvězdou ruských médií

Usovský odmítl deníku NYT poskytnout rozhovor, potvrdil ale, že byl jeho počítač napaden a nepopřel ani autentičnost uniklých zpráv. Na otázku, kolik peněz dostal od sponzorů z Moskvy, odpověděl, že žádné nedostal. Když mu americký deník poslal kopii zprávy z roku 2014, která potvrzuje, že obdržel 100 tisíc eur určených na financování „přípravné fáze“ jeho práce ve východní Evropě, přestal na dotazy reagovat.

Další uniklé zprávy pak naznačují, že peníze pocházejí od Malofejeva, který pak ale prosby o peníze začal ignorovat. Podle emailové komunikace Usovského po oligarchovi v letech 2014 a 2015 například požadoval stovky tisíc eur, které měly jít na podporu proruských kandidátů během voleb v Polsku. A žadonil také o deset tisíc eur pro maďarskou krajně pravicovou stranu Jobbik.

Přestože ani jeden z jeho plánů nevyšel, Usovský byl schopný v zemích střední a východní Evropy najít partnery, kteří „jeho pomoc“ přijali. Kromě podpory proruských demonstrací se mu podařilo například zesílit proruské názory kolující na internetu. Spojil se například s Kremlem podporovanými médii a domluvil s nimi, aby v nich jeho spolupracovníci v Česku, Polsku nebo na Slovensku dostali prostor.

To je případ i jeho českého souvěrce Kašuky, který se pravidelně objevuje v ruských médiích jako komentátor české politiky a geopolitických témat. Pro televizi RT například Kašuka řekl, že jsou Spojené státy schopné shodit na Ukrajinu atomovou bombu a obvinit z toho Rusko, aby tak vytvořily záminku k válce. A malé shromáždění, které Kašuka uspořádal v Praze, se dokonce dostalo do vysílání hlavní ruské televizní stanice První kanál. Jeho jméno tak dneska zná nejeden Rus.

Poté, co Malofej přestal Usovského nápady financovat, zůstal běloruský aktivista bez peněz. Odmítli ho navíc i další ruští dárci. Usovský se tak obrátil na Kašuku, který na rozdíl od polských partnerů neustále nečekal, až mu přijdou další peníze. Kašuka ale přestal mít zájem o pouliční politiku a pořádání demonstrací. Přestože je s Usovským stále v kontaktu přes sociální sítě, chce se prý soustředit na psaní o hrozícím nebezpečí války, Stalinových úspěších a bídě, kterou způsobuje kapitalistické vykořisťování.

„Nezáleží na tom, jestli peníze přichází z Kremlu, nebo z Ameriky,“ říká Kašuka podle New York Times. „Na čem záleží, je myšlenka,“ dodává.

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1