Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

S ANO do vlády nepůjdeme, ujišťuje Fiala. Babiše kritizuje za slova o předčasných volbách

S ANO do vlády nepůjdeme, ujišťuje Fiala. Babiše kritizuje za slova o předčasných volbách

Předseda ODS Petr Fiala vyloučil možnost vládní spolupráce své strany s hnutím ANO. Kritizoval také premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) za jeho vyjádření o vypsání předčasných voleb, podle Fialy ANO zatím nevyčerpalo všechny možnosti k jednání. Lídr občanských demokratů také kritizoval ANO za vyjednávání o podpoře vlády s KSČM.

Předseda ODS Petr Fiala vyloučil možnost vládní spolupráce své strany s hnutím ANO. Kritizoval také premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) za jeho vyjádření o vypsání předčasných voleb, podle Fialy ANO zatím nevyčerpalo všechny možnosti k jednání. Lídr občanských demokratů také kritizoval ANO za vyjednávání o podpoře vlády s KSČM.

„Já si to nedovedu představit,“ řekl Fiala na tiskové konferenci na dotaz k možnému vstupu ODS do vlády s premiérem z hnutí ANO, který čelí trestnímu stíhání. Občanští demokraté jsou podle něj připraveni na roli lídra opozice a budou ve Sněmovně dohlížet na dodržování pravidel.

Kritizoval Babiše za jeho výrok o tom, že by v případě neúspěchu při druhém pokusu o sestavení vlády upřednostnil předčasné volby. „Předseda vlády tady vlastně všem vzkazuje: 'Buď bude po mém, buď se všichni budete tvářit, jako bych já získal ve volbách sto procent, buď mě všichni uznáte za hlavu rodiny a skloníte se, nebo dotlačím zemi k předčasným volbám.' To nejsou slova, která má pronášet odpovědný politik,“ řekl Fiala.

„Vyjádření předsedy vlády v demisi vypadají trošku jako nátlak, jako vydírání a přitom žádná jednání o většinové vládě vlastně ani nezačala,“ uvedl dále Fiala. Podle něj je několik možností, jak by mohla většinová vláda vzniknout, Babiš ale nepředstavil žádný plán, jak by k ní chtěl dospět.

Kritizoval také jednání ANO s KSČM o možné podpoře vlády. „Brzy si připomeneme sedmdesáté výročí února 1948 a doufám, že toto smutné výročí, tuto národní katastrofu, nechce pan předseda vlády v demisi oslavit tím, že přivede komunisty k jakékoli podpoře vlády nebo je přiblíží vládě. To bych považoval za opravdu hanebnou symboliku,“ řekl Fiala. Varoval také, že vláda s podporou KSČM by neumožňovala prosazovat zájmy Česka v zahraničí.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1