Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

S prací některých kolegů ve vedení ANO nejsem spokojen, říká před sněmem hnutí Andrej Babiš

S prací některých kolegů ve vedení ANO nejsem spokojen, říká před sněmem hnutí Andrej Babiš

Nejužší vedení hnutí ANO potřebuje obměnu. V rozhovoru pro INFO.CZ to řekl jeho předseda Andrej Babiš. O novém složení předsednictva rozhodne sněm hnutí, který se uskuteční tento víkend. Kromě volby nového vedení se budou jeho delegáti věnovat přípravám na sněmovní volby nebo stanovám hnutí. „Je volební rok, sněm rozhodne o týmu, který povede hnutí do těch nejdůležitějších voleb, ve kterých lidé rozhodnou, zda tady budou mít nadále Sobotku s Kalouskem na věčné časy, anebo jestli dají šanci našemu hnutí,“ říká Babiš.

Před dvěma roky proběhl sněm podle připraveného scénáře. Delegáti se povětšinou ani náznakem nezmohli na něco, co by připomínalo demokratickou diskusi. Svému předsedovi schválili stanovy, které vložily prakticky veškerou moc do rukou nejužšího vedení hnutí a především do rukou jeho předsedy. Ten například rozhoduje o hlavním manažerovi hnutí, jmenuje manažery krajských organizací nebo zaměstnance hnutí. Je na něm tedy závislá velká část aparátu strany.

Delegáti minulého sněmu Babišovi také navolili předsednictvo, které tak či onak preferoval. Ani letos tomu patrně nebude jinak. „Chtěl bych říci, že s prací některých kolegů z předsednictva nejsem spokojen. Pro mne osobně je to intenzivní práce s cílem být hlavně mezi lidmi a vysvětlovat cíle hnutí. Na některých členech předsednictva nevidím, že by se nějak zvlášť zapojili a dělali pro hnutí maximum,“ říká přitom Babiš. Jména navenek ventilovat nechce, je ale pravděpodobné, že se o jeho preferencích alespoň zákulisně delegáti včas dozvědí.Tak jako minule nemá Babiš ve volbě předsedy hnutí protikandidáta. Otázkou tak pouze je, zda dostane, stejně jako tomu bylo předloni, sto procent hlasů. Post prvního místopředsedy obhajuje předseda poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek. Zatímco ani on neměl při minulé volbě protikandidáta (nakonec ho volilo 81 % delegátů), letos ho vyzvou dva: středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová a primátor Brna Petr Vokřál. Oba dva jsou v současnosti řadovými místopředsedy a především Vokřál není bez šance ve volbě prvního místopředsedy uspět. Rozhodující bude ale nepochybně hlas Babiše.

Aspoň náznak nepředvídatelnosti tak lze realisticky očekávat pouze při volbě řadových místopředsedů, nominaci jich získalo více než dvakrát tolik, než kolik jich může být zvoleno. Vedení hnutí ANO v tuto chvíli tvoří kromě Babiše, Faltýnka, Vokřála a Jermanové ještě místopředseda Jan Volný a sedm řadových členů předsednictva. Patří mezi ně poslankyně Margita Balaštíková, ministr životního prostředí Richard Brabec, ministr obrany a předseda pražské organizace hnutí ANO Martin Stropnický nebo poslanec Martin Komárek.Podle politologa Lukáše Jelínka sněm proběhne podle maketingových pravidel. „Žádné větší personální změny nečekám. Maximálně se z některých řadových členů předsednictva stanou místopředsedové a naopak,“ uvedl Jelínek v rozhovoru pro INFO.CZ. Připomíná také, že se neblíží pouze sněmovní, nýbrž také přímá volba prezidenta. Hnutí ANO se zatím nerozhodlo, zda bude nominovat svého kandidáta. „Překvapily by mne i výstupy k prezidentské volbě, když ještě Miloš Zeman neřekl jasné slovo. Mohlo by ale padnout, jestli ANO půjde cestou referenda o svém kandidátovi, nebo ne,“ říká politolog.

„Babišovo stanovisko v tom zatím pevné nebylo, takže se zde může výjimečně otevřít prostor pro opravdovou diskusi. Zvlášť když kandidát podporovaný ANO bude mít velkou šanci do boje o druhé kolo zasáhnout,“ dodává Jelínek. Samotný Babiš pak v rozhovoru pro INFO.CZ prozradil, že sněm o vlastním kandidátovi pro přímou prezidenstkou volbu ale rozhodovat nebude. „Na sněmu nebudeme řešit kandidáta hnutí ANO na prezidenta. Sněm je volební a bude rozhodovat o vedení a stanovách hnutí,“ vysvětluje Babiš.„Kvůli prezidentským volbám nás čeká pravděpodobně vnitřní referendum o tom, jestli hnutí postaví vlastního kandidáta nebo bude podporovat jiného kandidáta na prezidenta,“ dodává zakladatel a dosavadní jediný předseda hnutí. Tématem sněmu by se ale mimo dohodnutý scénář mohla stát jeho aktuální kauza s nákupem jednokorunových dluhopisů Agrofertu.

Samotný Babiš ji v rozhovoru označil za pseudokauzu, kterou na něj podle jeho názoru připravili ti, kteří ho chtějí, jak sám říká, vyštípat z politiky. „Vysvětloval jsem to v médiích několikrát a delegáti určitě čtou noviny, dívají se na televizi, čtou mé facebookové stránky a další výstupy k této pseudokoauze,“ připomíná. Přesto je dle svých slov ochoten na sněmu zopakovat, že platil daně přesně v souladu se zákonem.„V souladu s Kalouskovým zákonem,“ zdůrazňuje Babiš. „A protože pan Kalousek připravil špatný zákon, já navrhuji ve sněmovně jeho nápravu ve prospěch státu.“ Babiš podal pozměňovací návrh, podle něhož by byly zdaněny korunové dluhopisy, které majitelé nakoupili od svých firem. Opatření se podle něj dotkne desítek lidí, nevztahuje se na státní dluhopisy. Změna by měla platit od příštího roku a bude se vztahovat i na předsedu hnutí ANO, který nakoupil v roce 2013 dluhopisy své tehdejší společnosti Agrofert za 1,482 miliardy korun.

„Mimochodem, napravit tuto chybu Miroslava Kalouska mohl pan premiér Sobotka v březnu 2012, kdy jako poslanec nehlasoval pro zdanění výnosů z dluhopisů, které dnes pokrytecky kritizuje. Přitom tehdy se při hlasování zdržel,“ uzavírá Babiš v rozhovoru pro INFO.CZ.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1