S Uberem jsme zaspali dobu, přiznal Babiš. Česko se bude možná inspirovat v Estonsku a Litvě | info.cz

Články odjinud

S Uberem jsme zaspali dobu, přiznal Babiš. Česko se bude možná inspirovat v Estonsku a Litvě

Zástupci přepravní služby Taxify dnes premiéru Andreji Babišovi (ANO) navrhli zjednodušení zkoušek pro získání licence v taxislužbě. Připomínkami estonské společnosti, která v Česku podniká podobně jako Uber na hraně zákona, se Babiš chce zabývat.

Podle Babiše představili zástupci Taxify podobu zákona, který funguje v Estonsku a v Litvě. „Je pro nás důležité vědět, jak to funguje v ostatních zemích, protože my jsme zaspali dobu. Uber tady podniká od roku 2014 de facto mimo zákon a nikdo to neřeší a my to potřebujeme dořešit,“ uvedl premiér.

Spoluzakladatel a bratr ředitele Taxify Martin Villig serveru E15 řekl, že se s Babišem shodli na potřebě zavedení nových technologií do současné legislativy tak, aby aplikace jako Uber nebo Taxify mohly v Česku nadále fungovat. Nyní Uber a Taxify očekávají poslední návrh novely zákona, která by měla vyřešit vyhrocenou situaci, kdy proti oběma službám v hlavním městě opakovaně protestovali stovky taxikářů.

„Zatím nemáme detaily, rádi bychom ale s vládou sepsali memorandum o společném pohledu na problematiku,“ dodal Villig, který prý na jednání Babišovi uváděl příklady z estonského prostředí.

Na podobné jednání si v minulém týdnu pozval Babiš i zástupce Uberu, požadavky mají přitom obě firmy podobné. Žádají zmírnění legislativy, nepovažují například za nutnost, aby měla auta, která nabírají zákazníky z ulice, taxametry nebo střešní svítilnu.

Uber se minulý týden dohodl s vládou, že bude podnikat v České republice, tedy že zažádá o živnostenský list. Dále budou muset mít řidiči firmy licenci jako taxikáři a budou také dobrovolně evidovat tržby, uvedl po setkání se zástupci firmy Babiš. Příslušné memorandum podle něj vláda uzavře s firmou do konce března. Do konce dubna by měla firma uzavřít s finanční správou protokol o vykazování tržeb.

Protestující taxikáři žádali rovné podmínky pro všechny. Nejvíc jim vadí, že Uber a Taxify využívají řidiče bez taxikářské licence. Uber v minulosti argumentoval tím, že zprostředkovává spolujízdu v rámci sdílené ekonomiky. Uber v Praze využívá podle informací firmy 300 tisíc lidí, počet aktivních řidičů je kolem 2000. Taxify tyto údaje nezveřejňuje, podle odhadů je to méně než u Uberu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud