Sankce za vyhýbání se práci? Komunisté chtějí oživit zákon o příživnictví | info.cz

Články odjinud

Sankce za vyhýbání se práci? Komunisté chtějí oživit zákon o příživnictví

Skupina poslanců KSČM navrhla včlenit do trestního zákoníku příživnictví. Trest by hrozil lidem, kteří se vyhýbají práci, ač by jim byla opakovaně nabízena, a žijí na úkor jiných. Komunisté zdůrazňují, že navzdory stejnému pojmenování nejde o navrácení trestného činu, jaký existoval za socialismu. K sankcím by patřil i zákaz činnosti.

„Je použit název dříve známého trestného činu, který dobře vystihoval společensky nepřijatelné chování, kdy si konkrétní osoba nebyla ochotna pořizovat prostředky k obživě prací nebo jiným legálním způsobem," napsali autoři ve zdůvodnění novely. Skutková podstata je ale podle nich jiná.

Trestného činu by se podle nové předlohy dopustil člověk, který se "bez vážné příčiny soustavně vyhýbá poctivé práci, či možnosti opatřit si prostředky jinak zákonným způsobem a žije na úkor jiného či jiných a opakovaně odmítá práci, která je mu nabízena". Rozsah postihů navrhli předkladatelé poměrně široký, od obecně prospěšných prací přes propadnutí majetku, peněžitý trest, zákaz vstupu na sportovní, kulturní a jiné společenské akce, odnětí řidičského průkazu až po půlroční vězení.

Předlohu, která nyní zamíří k posouzení vládě, komentoval na facebooku ústavní právník Jan Kudrna. Označil ji za "slušné retro". „Doufám, že vlna úvah, podle kterých jsou na právnických fakultách povinné teoretické a historické předměty obtěžujícím a zbytečným balastem odvádějícím od praktických dovedností, je pryč. Jinak si ty dějiny budeme moct všichni prožít znova," napsal Kudrna.

Komunisté ohlásili předložení novely o příživnictví už dřív, učinili tak až tento týden. Je možné, že Sněmovna o ní do podzimních voleb nerozhodne.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud