Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Scénář druhé Zemanovy inaugurace: Prezidenta čeká výrazná změna. Kde ho můžete vidět naživo?

Scénář druhé Zemanovy inaugurace: Prezidenta čeká výrazná změna. Kde ho můžete vidět naživo?

Od čtvrtka začne prezidentu Miloši Zemanovi běžet nové funkční období. S tím se už tradičně pojí také slavnostní inaugurace. Akt, na kterém prezident skládá na společné schůzi Senátu a Poslanecké sněmovny slib. Letos se prezident ujme úřadu ale v méně opulentní atmosféře než před pěti lety. Chybět bude například i tradiční vojenská přehlídka, což je oproti předchozí inauguraci výrazná změna. To vše ale podle hradního protokoláře Vladimíra Kruliše proto, aby se na III. nádvoří Pražského hradu vešlo více lidí, kteří chtějí na vlastní oči vidět nově zvoleného prezidenta.

 

Vše by mělo vypuknout úderem 14. hodiny. A začne to trochu jinak než před pěti lety. Tehdy totiž končil mandát prezidentu Václavu Klausovi. Hrad se proto uzavřel a ze střechy zmizela také prezidentská standarta. Tentokrát ale Miloši Zemanovi mandát volně navazuje, Hrad proto zůstane symbolicky „odemknutý“ a vlajka se státním znakem bude nad Prahou dál plápolat.

„Základní změna je, že pan prezident Zeman si přál, aby to bylo více pro lidi. Aby se mohli přijít podívat, a my v žádném případě neomezovali pohyb na hradních nádvořích,“ řekl Blesk Zprávám ředitel hradního protokolu Vladimír Kruliš.

„Při první inauguraci byla standarta stažena, panu prezidentovi Klausovi končil mandát 7. března o půlnoci. A teprve 8. března prezident Zeman skládal nový slib. Kdežto teď mandát trvá až do půlnoci 8. března, když pan prezident Zeman 8. března složí slib, tak mandát přechází. Ani standarta se nestahuje a znovu nevytahuje,“ upřesnil Kruliš.

Více si přečtěte na webu Blesk.cz.

 

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1