Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Schůzka, která může prolomit ledy. Zeman se zítra setká s velvyslancem USA

Schůzka, která může prolomit ledy. Zeman se zítra setká s velvyslancem USA

Prezident Miloš Zeman a americký velvyslanec Stephen King se poprvé setkají u společného jednání. Situace mezi hlavou státu a zástupci USA je dlouhodobě napjatá. King se se Zemanem viděl pouze loni v prosinci, když mu předával své pověřovací listiny.

Zeman by se měl s velvyslancem dle informací Aktuálně.cz setkat už ve středu. Přestože ambasáda schůzku z bezpečnostních důvodů nepotvrdila, hradní kancelář ale opakovaně uvedla, že setkání se uskuteční.

Vztahy mezi prezidentem a americkou stranou jsou napjaté od roku 2015, kdy nyní už bývalý velvyslanec Andrew Schapiro kritizoval Zemanovu účast na vojenské přehlídce v Moskvě. Prezidenta se tato kritika dotkla natolik, že s velvyslancem přerušil kontakt a doslova řekl, že velvyslanec „má dveře na Hrad zavřené“. Schapiro se přesto nadále účastnil oficiálních událostí. Přesto ho Zeman nařknul, že v roce 2016 nepřišel na oslavy státního svátku 28. října. Následně se ale ukázalo, že Schapiro v sále byl.

Po zvolení nového amerického prezidenta Donalda Trumpa Schapiro na pozici velvyslance skončil. Spekulovalo se, že by jej měla nahradit Trumpova bývalá manželka Ivana, která pochází z Česka. Ta se dokonce loni v červnu setkala se Zemanem v rámci svojí návštěvy Česka. Trumpova exmanželka ale nakonec od kandidatury couvla a prezident nominoval jiného kandidáta, který by měl USA v Česku zastupovat.

1080p 720p 480p 360p 240p
Zeman žadonil o schůzku s Obamou. Byl smutný, že k ní nedošlo, říká bývalý velvyslanec Schapiro

Podnikatel z amerického státu Wisconsin Stephen King na ambasádu nastoupil loni v prosinci. To byla také jediná příležitost, při které se setkal s českou hlavou státu, které předal pověřovací listiny. Zpočátku vypadalo pravděpodobně, že vztahy mezi Hradem a americkou diplomatickou reprezentací se zlepší. King se totiž nechtěl angažovat v oblasti lidských práv, ale chtěl posilovat především ekonomickou spolupráci zemí.

„Očekávám, že jedna z věcí, které budeme mít společné od první chvíle, je zájem vybudovat silnou ekonomiku,“ řekl King. „Myslím, že máme i nějaké společné zájmy v chemickém průmyslu,“ prohlásil tehdy velvyslanec. Atmosféra ale zůstávala nadále napjatá. Miloš Zeman totiž stále čekal na oficiální setkání s americkým prezidentem Donaldem Trumpem v Bílém domě, ke kterému se ale neschylovalo.

Vztahy jsou nejasné i v současné době, kdy Zeman před několika týdny nevyužil možnosti setkat se s předsedou Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu a třetím nejvyšším ústavním činitelem USA Paulem Ryanem. I co se týče schůzky s velvyslancem Kingem, Hrad nedokázal dlouho najít vhodný termín setkání. K jednání by ale měli zasednout zítra, jen několik dní po tom, kdy Zeman označil spojenecký úder v Sýrii za „kovbojskou akci“.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1