Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Schůzka, která může prolomit ledy. Zeman se zítra setká s velvyslancem USA

Schůzka, která může prolomit ledy. Zeman se zítra setká s velvyslancem USA

Prezident Miloš Zeman a americký velvyslanec Stephen King se poprvé setkají u společného jednání. Situace mezi hlavou státu a zástupci USA je dlouhodobě napjatá. King se se Zemanem viděl pouze loni v prosinci, když mu předával své pověřovací listiny.

Zeman by se měl s velvyslancem dle informací Aktuálně.cz setkat už ve středu. Přestože ambasáda schůzku z bezpečnostních důvodů nepotvrdila, hradní kancelář ale opakovaně uvedla, že setkání se uskuteční.

Vztahy mezi prezidentem a americkou stranou jsou napjaté od roku 2015, kdy nyní už bývalý velvyslanec Andrew Schapiro kritizoval Zemanovu účast na vojenské přehlídce v Moskvě. Prezidenta se tato kritika dotkla natolik, že s velvyslancem přerušil kontakt a doslova řekl, že velvyslanec „má dveře na Hrad zavřené“. Schapiro se přesto nadále účastnil oficiálních událostí. Přesto ho Zeman nařknul, že v roce 2016 nepřišel na oslavy státního svátku 28. října. Následně se ale ukázalo, že Schapiro v sále byl.

Po zvolení nového amerického prezidenta Donalda Trumpa Schapiro na pozici velvyslance skončil. Spekulovalo se, že by jej měla nahradit Trumpova bývalá manželka Ivana, která pochází z Česka. Ta se dokonce loni v červnu setkala se Zemanem v rámci svojí návštěvy Česka. Trumpova exmanželka ale nakonec od kandidatury couvla a prezident nominoval jiného kandidáta, který by měl USA v Česku zastupovat.

1080p 720p 480p 360p 240p
Zeman žadonil o schůzku s Obamou. Byl smutný, že k ní nedošlo, říká bývalý velvyslanec Schapiro

Podnikatel z amerického státu Wisconsin Stephen King na ambasádu nastoupil loni v prosinci. To byla také jediná příležitost, při které se setkal s českou hlavou státu, které předal pověřovací listiny. Zpočátku vypadalo pravděpodobně, že vztahy mezi Hradem a americkou diplomatickou reprezentací se zlepší. King se totiž nechtěl angažovat v oblasti lidských práv, ale chtěl posilovat především ekonomickou spolupráci zemí.

„Očekávám, že jedna z věcí, které budeme mít společné od první chvíle, je zájem vybudovat silnou ekonomiku,“ řekl King. „Myslím, že máme i nějaké společné zájmy v chemickém průmyslu,“ prohlásil tehdy velvyslanec. Atmosféra ale zůstávala nadále napjatá. Miloš Zeman totiž stále čekal na oficiální setkání s americkým prezidentem Donaldem Trumpem v Bílém domě, ke kterému se ale neschylovalo.

Vztahy jsou nejasné i v současné době, kdy Zeman před několika týdny nevyužil možnosti setkat se s předsedou Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu a třetím nejvyšším ústavním činitelem USA Paulem Ryanem. I co se týče schůzky s velvyslancem Kingem, Hrad nedokázal dlouho najít vhodný termín setkání. K jednání by ale měli zasednout zítra, jen několik dní po tom, kdy Zeman označil spojenecký úder v Sýrii za „kovbojskou akci“.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1