Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Schůzku se Si Ťin-pchingem už má Zeman za sebou, podpořil Hedvábnou stezku až do Česka

Schůzku se Si Ťin-pchingem už má Zeman za sebou, podpořil Hedvábnou stezku až do Česka

Prezident Miloš Zeman se dnes v Pekingu sešel se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Zeman při setkání řekl, že do Číny přijel proto, aby podpořil projekt novodobé Hedvábné stezky, která má posílit obchodní vztahy Číny s Evropou. Uvedl také, že by byl rád, aby tato stezka vedla až do České republiky.

Po setkání národních delegací se oba prezidenti zúčastní podpisu několika memorand. Podle informací ČTK by se měla týkat ekonomických záležitostí.

Hlavním motivem Zemanovy čínské cesty by měla být, stejně jako při předchozích návštěvách v letech 2014 a 2015, zejména ekonomická spolupráce. S čínským prezidentem by ale měl mluvit i o mezilidských kontaktech včetně turistického ruchu. Po setkání národních delegací má být podepsáno několik memorand o ekonomické spolupráci.

Zemana v Číně doprovázejí ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD), ministr dopravy Dan Ťok a ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (oba ANO). V delegaci je i několik náměstků ministrů.

Původně měla být ministerská delegace širší, tři ministři za sociální demokracii včetně ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka ale účast kvůli české vládní krizi zrušili.

Zeman má dnes v plánu také schůzku s předsedou čínské komise pro dohled nad bankami Kuo Šu-čchingem nebo s představitelem společnosti Linglong Tire. Tato firma hledá pozemky na stavbu továrny na pneumatiky za několik miliard korun. Její zástupci nedávno navštívili i průmyslovou zónu v Mošnově na Novojičínsku.