Sedmdesát tisíc a podmínka. Soud potrestal bývalého tajemníka SPD za nenávistné výroky | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Sedmdesát tisíc a podmínka. Soud potrestal bývalého tajemníka SPD za nenávistné výroky

Sedmdesát tisíc a podmínka. Soud potrestal bývalého tajemníka SPD za nenávistné výroky

Bývalý tajemník SPD Jaroslav Staník musí za nenávistné a rasistické výroky na adresů Židů, Romů a homosexuálů, které pronesl na půdě Sněmovny, zaplatit 70 tisíc korun, Obvodní soud pro Prahu 1 mu zároveň uložil dvouletou podmínku. Informovala o tom Česká televize. Pokud Staník pokutu nezaplatí, bude muset na dva měsíce do vězení. Rozhodnutí není pravomocné.

„Obviněnému byl uložen trest odnětí svobody v trvávání jednoho roku, jehož výkon byl podmíněně odložen na zkušební dobu v trvání dvou let. Dále mu byl uložen trest 70 tisíc korun,“ uvedl pro ČT šéf Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 Jan Lelek.

Soud uznal Staníka vinným v pondělí. Trestní příkaz ale ještě nenabyl právní moci. Proti trestnímu příkazu se může odvolat státní zástupce i Staník. V takovém případě by soud nařídil hlavní líčení s dokazováním. 

Staník podle některých svědků loni v říjnu posílal ve sněmovní restauraci příslušníky menšin do plynu. Vyzýval údajně k tomu, aby se všichni homosexuálové, Romové a Židé stříleli už po narození.

Tehdejší ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD) popsala, že když do místnosti vešla, silně opilý Staník ji oslovil jako Marxovou-Engelsovou. Řekl pak, že ministryně podporuje homosexuály, kteří by se měli zlikvidovat.

Staník byl tajemníkem SPD a asistentem poslance SPD Jaroslava Holíka. V asistentské funkci skončil na přelomu loňského listopadu a prosince, protože byl podle Holíka příliš vytížen jako tajemník. Při říjnových volbách bránil novinářům ve vstupu do volebního štábu SPD a volal na ně policii. Předseda SPD Tomio Okamura nedávno zdůraznil, že Staník není členem a už ani tajemníkem hnutí.

Státní zástupce na Staníka podal obžalobu v polovině července.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.