Sedmdesát tisíc a podmínka. Soud potrestal bývalého tajemníka SPD za nenávistné výroky | info.cz

Články odjinud

Sedmdesát tisíc a podmínka. Soud potrestal bývalého tajemníka SPD za nenávistné výroky

Bývalý tajemník SPD Jaroslav Staník musí za nenávistné a rasistické výroky na adresů Židů, Romů a homosexuálů, které pronesl na půdě Sněmovny, zaplatit 70 tisíc korun, Obvodní soud pro Prahu 1 mu zároveň uložil dvouletou podmínku. Informovala o tom Česká televize. Pokud Staník pokutu nezaplatí, bude muset na dva měsíce do vězení. Rozhodnutí není pravomocné.

„Obviněnému byl uložen trest odnětí svobody v trvávání jednoho roku, jehož výkon byl podmíněně odložen na zkušební dobu v trvání dvou let. Dále mu byl uložen trest 70 tisíc korun,“ uvedl pro ČT šéf Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 Jan Lelek.

Soud uznal Staníka vinným v pondělí. Trestní příkaz ale ještě nenabyl právní moci. Proti trestnímu příkazu se může odvolat státní zástupce i Staník. V takovém případě by soud nařídil hlavní líčení s dokazováním. 

Staník podle některých svědků loni v říjnu posílal ve sněmovní restauraci příslušníky menšin do plynu. Vyzýval údajně k tomu, aby se všichni homosexuálové, Romové a Židé stříleli už po narození.

Tehdejší ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD) popsala, že když do místnosti vešla, silně opilý Staník ji oslovil jako Marxovou-Engelsovou. Řekl pak, že ministryně podporuje homosexuály, kteří by se měli zlikvidovat.

Staník byl tajemníkem SPD a asistentem poslance SPD Jaroslava Holíka. V asistentské funkci skončil na přelomu loňského listopadu a prosince, protože byl podle Holíka příliš vytížen jako tajemník. Při říjnových volbách bránil novinářům ve vstupu do volebního štábu SPD a volal na ně policii. Předseda SPD Tomio Okamura nedávno zdůraznil, že Staník není členem a už ani tajemníkem hnutí.

Státní zástupce na Staníka podal obžalobu v polovině července.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud