Šéf Senátu si zavařil výrokem o živnostnících. Toto je 6 dalších vět, kterými si politici podrazili nohy | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Šéf Senátu si zavařil výrokem o živnostnících. Toto je 6 dalších vět, kterými si politici podrazili nohy

Šéf Senátu si zavařil výrokem o živnostnících. Toto je 6 dalších vět, kterými si politici podrazili nohy

Předseda senátu Milan Štěch (ČSSD) schytává za svůj výrok o zvýšení odvodů pro živnostníky tvrdou kritiku. Sám krátce poté připustil, že takový nápad nebude před podzimními parlamentními volbami populární. Podobně kontroverzní výroky v minulosti zkomplikovaly život i jiným českým politikům. Připomeňte si některé z nich.   

Mládek a OSVČ paraziti

Před Milanem Štěchem se do živnostníků tvrdě opřel jiný sociální demokrat. Jan Mládek v březnu 2013 na sjezdu sociální demokracie v Ostravě z pozice stínového ministra financí za ČSSD přirovnal živnostníky k parazitům. „Systém, kdy oni nepřispívají do systému sociálního pojištění a kde parazitují na zaměstnancích, kde pro zaměstnance je to peklo a pro některé jiné ráj, je dlouhodobě neúnosný,“ uvedl tehdy. Svými slovy Mládek vzbudil velký rozruch, kritizovali ho živnostníci i politici a distancoval se od něho i předseda strany Bohuslav Sobotka. Mládek nakonec výrok označil za „mediálně nešikovný“ a omluvil se za něj.  

Bělobrádek o samoživitelkách

Omlouvat se musel také předseda KDU-ČSL a vicepremiér vlády Pavel Bělobrádek a to za výrok na adresu samoživitelek. Když byl v rozhovoru pro studentský zpravodajský web The Student Times tázán o reakci na to, že ženy samoživitelky patří ke skupinám, které jsou nejvíce ohroženy chudobou, Bělobrádek odvětil: „No tak si musí najít jiného chlapa.“ Bělobrádek byl za výrok pranýřován. Ve své omluvě uvedl, že to byla „nemístně použitá nadsázka“.

Nytrová o gayích ve sněmovně

Bouři nevole vyvolala rovněž poslankyně Pavlína Nytrová, když se v polovině července loňského roku nevybíravě vyjádřila o homosexuálech při projednávání zákona, který by umožnil osvojení dítěte druhého partnera. „Homosexuálové se budou snažit zrealizovat sex s dětmi,“ prohlásila tehdy Nytrová a dodala, že u homosexuálů je nadprůměrný sklon k alkoholu a drogám ve srovnání s heterosexuální společností. Nytrová si za to vysloužila kritiku kolegů poslanců i široké veřejnosti, omluvit se však odmítla. V prosinci i kvůli kontroverzním výrokům vystoupila z ČSSD.

Čunek a Romové co nepracují

V dubnu na sebe strhl pozornost lidovecký senátor a hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek. Čunek mimo jiné řekl, že „Romové znají jenom svá práva, takže my jim musíme sdělit, že mají povinnosti“. Prohlásil také, že „dospělé budeme léčit prací a přivádět k odpovědnosti a dětem budeme pomáhat studiem“ či „věřte mi, že oni se těm svým dětem věnovat nebudou...“ Ostré výroky vůči Romům se nelíbily řediteli vládní Agentury pro sociální začleňování Radku Jiránkovi, který si Čunka pozval na kobereček.

Nečas a dalajlama, který ohrožuje český export

V září 2012 se pobouřil politiky i veřejnost tehdejší premiér Petr Nečas (ODS), který prohlásil, že podpora ruské skupiny Pussy Riot či dalajlamy má špatný vliv na český export. Přehnanou podporu tibetského vůdce dalajlamy označil premiér za „dalajlamismus“ a konstatoval, že „vzývání tohoto směru není podporou svobody a demokracie“. Výroky Petra Nečase zapůsobily ve vládě jako rozbuška, protože šly proti linii, kterou razilo ministerstvo zahraničí pod Karlem Schwarzenbergem.

Topolánek o gayích a Fišerovi

Asi nejvíce doplatil na své výroky někdejší předseda ODS Mirek Topolánek. Politik v průběhu focení pro časopis Lui urážel premiéra Jana Fischera a jeho víru, což nepřímo vedlo k jeho konci v čele ODS. Topolánek se zdiskreditoval ve chvíli, kdy se ho redaktor magazínu zeptal na to, jak by popsal gaye pěti slovy. „Gustav Slamečka, když jde do tuhého, tak uhne. Fischer, ten je žid, není gay, uhne ještě dřív. To souvisí s jeho charakterem,“ řekl Topolánek. Výrok se dostal na veřejnost a Topolánek měl z ostudy kabát. Nemístný výrok urychlil jeho konec v čele strany – necelé dva měsíce před volbami, 25. března 2010, Topolánek po sedmi letech ve funkci pod tlakem nejprve odstoupil z pozice volebního lídra a nakonec ke 12. dubnu odešel i z čela strany.

 

 

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.