Senát nejspíš schválí odklad reformy financování školství. Měla by začít platit až od září 2019 | info.cz

Články odjinud

Senát nejspíš schválí odklad reformy financování školství. Měla by začít platit až od září 2019

Roční odklad startu reformy financování regionálního školství a zrušení budoucí povinnosti mateřských škol přijímat i dvouleté děti Senát pravděpodobně schválí. Dnes mu přijetí poslanecké novely doporučil školský výbor. O pozměňovacím návrhu zpravodaje Jiřího Růžičky (za TOP 09 a STAN) na delší odklad změny placení školství už členové výboru nehlasovali.

Růžička bude moci uplatnit svou úpravu na plénu horní komory. Jeho schůze začne ve středu.

 

Start reformy financování regionálního školství by se měl novelou oddálit na září 2019. Naplno by začala fungovat od ledna 2020. Odklad má usnadnit náběh na financování podle počtu odučených hodin, nikoli pouze podle počtu žáků jako nyní. Růžička navrhoval ještě nejméně roční odložení, ze sedmi přítomných členů výboru ho v debatě podpořil už jen Jiří Oberfalzer (ODS).

Pokud by předloha nebyla účinná, školky by musely zajistit místa i pro mladší než tříleté děti od roku 2020. Poslanecká novela prakticky zachová nynější stav dobrovolnosti. Výslovně stanoví, že pro přijetí dvouletých dětí do mateřských školek není právní nárok.

Kritici povinného přijímání k dvouletých dětí poukazují na význam jejich kontaktu s rodiči na náklady vybudování potřebných kapacit školek. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) je odhadl na 12 až 24 miliard korun. Růžička uvedl, že podle jeho výpočtu by vyšlo dlouhodobě levněji i zvýšení rodičovského příspěvku o dvě pětiny.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí 1. dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí 2. dílu

Game of Thrones s08e03 - shrnutí 3. dílu

Game of Thrones s08e04 - shrnutí 4. dílu

Články odjinud