Senát nejspíš schválí odklad reformy financování školství. Měla by začít platit až od září 2019 | info.cz

Články odjinud

Senát nejspíš schválí odklad reformy financování školství. Měla by začít platit až od září 2019

Roční odklad startu reformy financování regionálního školství a zrušení budoucí povinnosti mateřských škol přijímat i dvouleté děti Senát pravděpodobně schválí. Dnes mu přijetí poslanecké novely doporučil školský výbor. O pozměňovacím návrhu zpravodaje Jiřího Růžičky (za TOP 09 a STAN) na delší odklad změny placení školství už členové výboru nehlasovali.

Růžička bude moci uplatnit svou úpravu na plénu horní komory. Jeho schůze začne ve středu.

 

Start reformy financování regionálního školství by se měl novelou oddálit na září 2019. Naplno by začala fungovat od ledna 2020. Odklad má usnadnit náběh na financování podle počtu odučených hodin, nikoli pouze podle počtu žáků jako nyní. Růžička navrhoval ještě nejméně roční odložení, ze sedmi přítomných členů výboru ho v debatě podpořil už jen Jiří Oberfalzer (ODS).

Pokud by předloha nebyla účinná, školky by musely zajistit místa i pro mladší než tříleté děti od roku 2020. Poslanecká novela prakticky zachová nynější stav dobrovolnosti. Výslovně stanoví, že pro přijetí dvouletých dětí do mateřských školek není právní nárok.

Kritici povinného přijímání k dvouletých dětí poukazují na význam jejich kontaktu s rodiči na náklady vybudování potřebných kapacit školek. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) je odhadl na 12 až 24 miliard korun. Růžička uvedl, že podle jeho výpočtu by vyšlo dlouhodobě levněji i zvýšení rodičovského příspěvku o dvě pětiny.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud