Senátoři ČSSD nechtějí do vlády s Babišem. Hamáček: Nechápu tu razanci ani načasování | info.cz

Články odjinud

Senátoři ČSSD nechtějí do vlády s Babišem. Hamáček: Nechápu tu razanci ani načasování

Senátoři ČSSD nechtějí do vlády s Babišem. Hamáček: Nechápu tu razanci ani načasování
 

Senátoři ČSSD se vyslovili proti vstupu strany do vlády s hnutím ANO. Chtějí, aby zůstala v opozici. Toto stanovisko chtějí prosazovat i směrem ke členům strany před případným referendem, ve kterém musí ČSSD spolupráci s Babišem schválit. Vyjednavači sociálních demokratů a ANO se mají ke klíčové schůzce ohledně možné společné vlády sejít večer. Předseda ČSSD Jan Hamáček razantním výrokům senátorů nerozumí, uvedl v reakci.

Na tiskové konferenci senátoři uvedli, že respektují páteční těsné rozhodnutí předsednictva ČSSD o znouotevření jednání. Za podmínek, které ANO nabízí, by podle nich ale ČSSD do vlády vstupovat neměla. Senátory pobouřilo, že premiér Andrej Babiš (ANO) nechce odstoupit v případě prvoinstančního odsouzení v kauze Čapí hnízdo, což prý vyjednávači ANO slíbili.

Sociální demokraté mají v horní komoře 24 senátorů a tvoří nejsilnější klub.

Vícha poznamenal, že za normálních okolností by pět nabízených ministerských postů při výsledku, který ČSSD v podzimních volbách měla, bylo velkým úspěchem. Proti ale mluví tři argumenty, v první řadě trestní stíhání Babiše. Druhým je fakt, že ANO a ČSSD nemají ve Sněmovně většinu, z čehož vyplývá, že se budou muset opřít o tichou podporu komunistů, kteří budou moct vládu kdykoli odvolat. Třetím důvodem je dosavadní hlasovací spojenectví ANO s komunisty a hnutím SPD.

Vícha se Štěchem připomněli, že v pátek hlasování předsednictva ČSSD o obnově jednání dopadlo velmi těsně. Předtím bylo k tomu "jednoznačně řečeno", že stíhaná osoba v případě prvoinstančního odsouzení z vládní funkce odstoupí. Senátor Jiří Dienstbier (ČSSD) doplnil, že taková podmínka je přitom velmi mírná, vzhledem k délce soudních řízení jde spíše o odklad na neurčito.

Hamáček: Očekával bych jiný přístup

Hamáček připomněl, že o obnově jednání ČSSD s ANO rozhodlo předsednictvo strany. "Rozhodnutí sjezdu a předsednictva je pro vyjednávací tým závazné a očekával bych stejný přístup i od ostatních členů strany," napsal v textové zprávě.

"Vedení strany postupuje podle rozhodnutí předsednictva tak, aby případnou dohodu předložilo členské základně k odsouhlasení. V takovém hlasování bude mít každý člen jeden hlas, ať už předseda, poslanec, senátor či řadový člen strany," uvedl Hamáček.

Hledání důvěry

Zástupce hnutí ANO a ČSSD čeká další kolo rozhovorů o možné koaliční spolupráci dnes večer. Vyjednávání by mělo navázat na schůzky, které se konaly na přelomu března a dubna. Vedle postoje Babiše k podmínce vztažené k jeho trestnímu obvinění není také jasné, jak se ANO postaví k návrhu, aby byli z důležitých postů ve Sněmovně odvoláni zástupci SPD, což by mělo podle ČSSD znesnadnit budoucí spolupráci ANO a SPD při hlasování.

Jednání se uskuteční večer po návratu vicepremiéra Richardu Brabce z Moravskoslezského kraje, kde je od úterý na návštěvě vláda v demisi. Babiš se jednání nezúčastní. Sociální demokraty na schůzce budou zastupovat vedle předsedy Jana Hamáčka také jeho statutární zástupce Jiří Zimola a místopředsedové Roman Onderka a Martin Netolický.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud