Senátorka Emmerová pro INFO.CZ: Mladší sociální demokraté by měli respektovat názor zkušenějších | info.cz

Články odjinud

Senátorka Emmerová pro INFO.CZ: Mladší sociální demokraté by měli respektovat názor zkušenějších

Špičky ČSSD dnes znovu jednaly s hnutím ANO. Dohoda na koaliční spolupráci se zdá být z dostupných informací blízko. Zdaleka s ní ale nesouhlasí celá partaj. Senátoři za sociální demokracii proti ní dopoledne velmi razantně vystoupili. Svým vyjádřením překvapili i tandem ve vedení ČSSD Jana Hamáčka a Jiřího Zimolu. Senátorka za soc.dem. Milada Emmerová v rozhovoru pro INFO.CZ tvrdí, že senátoři se staví proti dvoukoalici už dlouho. „Myslím si, že mladší členové strany (poslanci a další) by měli znát a většinou respektovat názor těch starších, zkušenějších, jakými jsou členové Senátu,“ dodává senátorka.

Senátorský klub ČSSD dnes dopoledne uvedl, že se staví proti vládní spolupráci s ANO. Vy s touto pozicí souhlasíte?

Ustavení vlády v podobě dvoukoalice jsme zavrhovali jako senátní klub již dávno, ještě před konáním první půlky sjezdu ČSSD. Zahájení vyjednávání o budoucí vládě s účastí ČSSD mě tedy překvapilo, ale považovala jsem to zatím za nezávazné, rozhodující má být referendum.

Byli jste jako klub jednotní?

Dnešní vystoupení Milana Štěcha a Petra Víchy jsem ani neviděla, ani neslyšela, byla jsem na řadě jako zpravodajka, tudíž jsem se nemohla vzdálit.

Jan Hamáček reagoval s tím, že názory senátorů jsou známy dlouhodobě a vaše dnešní vyjádření nechápe. Jiří Zimola dokonce uvedl, že jste odtržení od reality. Co na jejich vyjádření říkáte?

Myslím si, že mladší členové strany (poslanci a další) by měli znát a většinou respektovat názor těch starších, zkušenějších, jakými jsou členové Senátu.

Záležet bude na rozhodnutí strany v rámci referenda. Tam budete mít jako každý jiný člen ČSSD váhu jednoho hlasu. Budete se snažit přesvědčit své spolustraníky, aby hlasovali proti koalici? Může podle Vás tato situaci výrazně rozštěpit stranu?

Všichni straníci by měli o věci diskutovat, nepopírat jeden druhého, stmelovat se. Jedině tento postup vede k příznivým výsledkům, byť nejde o vítězství ve vyjednávání o vládě.

Spor o vstup do vlády s ANO
Z vnějšího pohledu to vypadá, že hnutí ANO se za poslední měsíce nejvíce přiblížilo stavu, kdy najde důvěru pro vládu. Ve středu večer se setkají špičky obou stran k závěrečným jednáním. Podle místopředsedy ANO Richarda Brabce by mělo být jasno už do konce týdne. Jisté ale stále nic není. Vedení soc.dem. míří na jednání s několika podmínkami: dostane záruku, že ANO nebude partaj obcházet při hlasování s SPD a KSČM; zástupci Okamurovy strany budou odvoláni z vysokých pozic v parlamentu a prvoinstančně odsouzený člen vlády odstoupí. Poslední bod Babiš zatím odmítá. I pokud by se vedení stran dohodlo, není jednání u konce. Rozhodnutí o vstupu do vlády musí v rámci sociální demokracie projít ještě vnitrostranickým referendem. Jak vyplývá z dnešního vyjádření senátorů, zástupci ČSSD v horní komoře chtějí do opozice. Podobné hlasy zní například i z některých krajů.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud