Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Seriál Bohéma obsahuje fatální chybu: tvůrci zaměnili historické postavy

Seriál Bohéma obsahuje fatální chybu: tvůrci zaměnili historické postavy

Český divák mohl v neděli večer shlédnout první díl šestidílného seriálu Bohéma, který nahlíží do zákulisí barrandovských filmových ateliérů v jednom z nejtěžších období českých dějin. Stačilo ale odvysílat první díl a už je z toho pozdvižení. Podle kritiků totiž seriál České televize, vykreslující životní osudy hvězd českého filmového plátna v období let 1938 až 1953, popisuje dějiny nevěrohodně. „Bohéma nemá ambici být historicky exaktním dokumentem,“ brání se Česká televize.

Terčem kritiky se stala pasáž, ve které herec Zdeněk Štěpánek v rozhlase oznamoval podpis Mnichovské dohody a zradu českého národa, kdy se jednalo „o nás, bez nás“ a rozhodlo se, že tehdejší Československo musí podstoupit pohraniční oblast Sudet Německu. Ve skutečnosti to ale národu 30. září 1938 oznamoval tehdejší předseda vlády generál Jan Syrový.

Proti nesprávnému popisu dějin se ohradil šéfredaktor časopisu Respekt a vnuk slavného českého herce Erik Tabery, který na nesrovnalost upozornil na svém facebookovém účtu.

„Když už je to o konkrétních lidech a událostech, proč se nedržet aspoň těch ‚velkých‘ faktů? Ústředním tématem bylo, že Zdeněk Štěpánek (pro případný konflikt zájmů dodávám, že je to děda) měl oznamovat v rozhlase Mnichovskou dohodu. Jenže tu ohlásil Jan Syrový,“ napsal s tím, že Štěpánek četl informaci o ultimátu Anglie a Francie z 21. 9. 1938.

„Chápu, že pak by nešla rozvíjet linka, že to oznámení někdo Štěpánkovi vyčítal, ale podle mě je to dramatické samo o sobě a není třeba nic přibarvovat,“ dodal Tabery.

Česká televize však argumentuje tím, že „Bohéma nemá ambici být historicky exaktním hraným dokumentem“.  

„Bohéma je dramatickým zpracováním osudů slavných herců a režisérů v období před Mnichovem a v období protektorátu. Dramatizace reálných událostí se neobejde bez určité literární licence, a tak je tato konkrétní scéna z dramaturgických důvodů výrazně zkrácenou kombinací rozhlasových projevů Jana Syrového a Zdeňka Štěpánka,“ řekla pro INFO.CZ tisková mluvčí České televize Alžběta Plívová s tím, že konkrétní události, především pak jejich smysl a dopady, byly konzultovány s odbornými poradci.

Seriály, které se inspirují českými dějinami, mají producenti České televize v čím dál větší oblibě. Už dřív mohli diváci sledovat cykly, jako bylo České století nebo Mattoni. O přesný popis historických událostí však nešlo ani v těchto případech.

„U České televize je v zásadě špatně, že točí kostýmní seriály místo toho, aby dávala pořady, které vedou k zamyšlení. V minulosti zde byla také debata o seriálu České století nebo Mattoni. To jsou kostýmní inscenace, které ale v kontextu skutečné historie nemají reálný efekt,“ řekl pro INFO.CZ historik Stanislav Kokoška.

Nehledě na fakt, že se podobné inscenace v mnoha případech zcela neshodují se školními učebnicemi dějepisu, jsou u českých diváků oblíbené. Například první díl Bohémy v neděli viděl víc než jeden milion lidí, a stal se tak druhým nejvíce sledovaným pořadem dne.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744