Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Setkal jsem se s obviněným pražským imámem: samotářský radikál, který trousil klišé

Setkal jsem se s obviněným pražským imámem: samotářský radikál, který trousil klišé
 

Píše se červenec roku 2005. V modlitebně na pražské třídě Politických vězňů seděl tehdy jedenadvacetiletý mladík oděný na islámský způsob, což bylo – a stále je – u českých muslimů krajně neobvyklé. Představil se jako Samer Shehaden, dobrovolník Islámského informačního centra. Teď se jeho jméno objevilo znovu: je ústřední postavou kauzy, ve které policie viní trojici Čechů z příslušnosti k teroristické organizi.

Syn palestinských rodičů, kteří přišli do tehdejšího východního bloku za vzděláním, vyrostl už v Česku. Mluví bez přízvuku. Tady vystudoval diplomacii a public relations. Hovořil tiše, přesto kázal. Podobného českého muslima jsem dosud nepotkal: obvykle jde o tvrdě pracující muže a ženy, kteří nemají čas na obecné proklamace. Což přiznává i Samer. „Většina lidí, kteří do České republiky přišli z muslimských zemí, zde islám nepraktikuje. Tito lidé dorazili do jiné společnosti – do západní společnosti – a prakticky v ní zmizeli.“

Samer ale mluvil i vypadal jako ti revoltující postpubertální islamisté, kteří v západní Evropě nebo třeba v Indonésii vytváří specifickou subkulturu. Obvykle jde o potomky středostavovských rodin, kteří na okolí včetně vlastních rodičů shlížejí se špatně skrývaným pohrdáním. Zaručeně islámský vzhled (i když nic takového neexistuje) a správné aplikace do mobilů pro ně bývají důležitější než víra samotná.

To jim nebrání v kritických soudech ohledně stavu islámské obce: „Muslimové na celém světě se zkrátka od své víry vzdálili a teď se k ní vracejí. Do islámu se totiž dostala spousta novot, které vymysleli lidé. A ty do islámu nepatří. V tom spočívá ona revolta,“ řekl mi tento dvacátník v rozhovoru, který 2005 otiskly Lidové noviny.

Už tehdy byl Samer radikální. Jako by ani nebyl z České republiky, kde někteří muslimové chytili moravský přízvuk a další cestu do mešity zapomněli. Tvrdil, že USA spolu s Velkou Británií ztěžují život muslimům na celém světě; že všichni Izraelci včetně dětí jsou vojáci, proti kterým lze použít násilí; že chodit na rockové koncerty je proti víře… Tedy obvyklá sada klišé, lží i subjektivních polopravd, které se opakují v některých islamistických kruzích, v Česku neexistujících.

Byl jsem přesvědčen o tom, že reálný život jeho hodnoty srovná.

Mladík se načas z Česka ztratil, studoval islámské právo v Saúdské Arábii. Po návratu se stal imámem pražské mešity, odkud ale v roce 2014 odešel. Pro neshody s věřícími. V komunitě se mluví o tom, že byl vždy sólista a podivín, který tuze chtěl být imámem, proto za tuto službu nic nežádal.

Samerova kauza dle MF Dnes
MF Dnes v úterním vydání informovala o tom, že policie Samera, jeho bratra a švagrovou obvinila z příslušnosti k teroristické organizaci. Podle vyšetřovatelů vycestovali do Sýrie, kde se účastnili bojů v sesterské teroristické organizaci Al-Káidy. Samer jim podle obvinění pomáhal. Trojice je na útěku.

Už před čtyřmi, třemi lety začaly prosakovat zprávy o jeho přísném výkladu islámu. Informace, že se o něj zajímají tajné služby, se zdají být poněkud nadbytečné: ty mají přehled o dění ve zdejší islámské komunitě nejen prostřednictvím svých kontaktů, ale i díky obyčejné, vcelku otevřené komunikaci s jejími členy.

V posledních letech, či spíše měsících jednal Samer už jen sám za sebe. V renomovaných médiích i na soukromých videích vystupoval jako bývalý imám a před kamerou občas imitoval gesta zahraničních islámských duchovních, což vypadá komicky. Předloni skrze mobilní aplikaci WhatsApp oslovil uzavřenou skupinu muslimů a vyzval ji k tomu, aby se neúčastnila happeningu proti terorismu, kterou společně pořádali muslimové s křesťany. Autorství této výzvy potvrdil serveru Neovlivní.cz.

Tentýž zdroj loni v létě přinesl informaci pocházející z prostředí tajných služeb, podle kterých Samer odešel do zahraničí. „Vůbec jsme netušili, kde je,“ tvrdí zdroj z komunity.

Včerejší oznámení listu MF Dnes proto není zcela překvapivé, stejně jako jeho zveřejnění v předvolebním čase, kdy stávající prezident Miloš Zeman sází na témata, jako jsou terorismus a uprchlíci. Respektive z nich rovnou dělá jedno.

Tuzemská islámská obec se od Samera distancuje. „Jakýkoli extremismus a spojení s ním odsuzujeme. My žádné kontakty s teroristickými organizacemi samozřejmě nemáme,“ konstatuje pro INFO.CZ předseda Ústředí muslimských obcí v ČR Muneeb Hassan Alrawi.

PREZIDENTSKÉ VOLBY: KOMPLEXNÍ ZPRAVODAJSTVÍ NA INFO.CZ >>>

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744