Setkal jsem se s obviněným pražským imámem: samotářský radikál, který trousil klišé | info.cz

Články odjinud

Setkal jsem se s obviněným pražským imámem: samotářský radikál, který trousil klišé

Setkal jsem se s obviněným pražským imámem: samotářský radikál, který trousil klišé
 

Píše se červenec roku 2005. V modlitebně na pražské třídě Politických vězňů seděl tehdy jedenadvacetiletý mladík oděný na islámský způsob, což bylo – a stále je – u českých muslimů krajně neobvyklé. Představil se jako Samer Shehaden, dobrovolník Islámského informačního centra. Teď se jeho jméno objevilo znovu: je ústřední postavou kauzy, ve které policie viní trojici Čechů z příslušnosti k teroristické organizi.

Syn palestinských rodičů, kteří přišli do tehdejšího východního bloku za vzděláním, vyrostl už v Česku. Mluví bez přízvuku. Tady vystudoval diplomacii a public relations. Hovořil tiše, přesto kázal. Podobného českého muslima jsem dosud nepotkal: obvykle jde o tvrdě pracující muže a ženy, kteří nemají čas na obecné proklamace. Což přiznává i Samer. „Většina lidí, kteří do České republiky přišli z muslimských zemí, zde islám nepraktikuje. Tito lidé dorazili do jiné společnosti – do západní společnosti – a prakticky v ní zmizeli.“

Samer ale mluvil i vypadal jako ti revoltující postpubertální islamisté, kteří v západní Evropě nebo třeba v Indonésii vytváří specifickou subkulturu. Obvykle jde o potomky středostavovských rodin, kteří na okolí včetně vlastních rodičů shlížejí se špatně skrývaným pohrdáním. Zaručeně islámský vzhled (i když nic takového neexistuje) a správné aplikace do mobilů pro ně bývají důležitější než víra samotná.

To jim nebrání v kritických soudech ohledně stavu islámské obce: „Muslimové na celém světě se zkrátka od své víry vzdálili a teď se k ní vracejí. Do islámu se totiž dostala spousta novot, které vymysleli lidé. A ty do islámu nepatří. V tom spočívá ona revolta,“ řekl mi tento dvacátník v rozhovoru, který 2005 otiskly Lidové noviny.

Už tehdy byl Samer radikální. Jako by ani nebyl z České republiky, kde někteří muslimové chytili moravský přízvuk a další cestu do mešity zapomněli. Tvrdil, že USA spolu s Velkou Británií ztěžují život muslimům na celém světě; že všichni Izraelci včetně dětí jsou vojáci, proti kterým lze použít násilí; že chodit na rockové koncerty je proti víře… Tedy obvyklá sada klišé, lží i subjektivních polopravd, které se opakují v některých islamistických kruzích, v Česku neexistujících.

Byl jsem přesvědčen o tom, že reálný život jeho hodnoty srovná.

Mladík se načas z Česka ztratil, studoval islámské právo v Saúdské Arábii. Po návratu se stal imámem pražské mešity, odkud ale v roce 2014 odešel. Pro neshody s věřícími. V komunitě se mluví o tom, že byl vždy sólista a podivín, který tuze chtěl být imámem, proto za tuto službu nic nežádal.

Samerova kauza dle MF Dnes
MF Dnes v úterním vydání informovala o tom, že policie Samera, jeho bratra a švagrovou obvinila z příslušnosti k teroristické organizaci. Podle vyšetřovatelů vycestovali do Sýrie, kde se účastnili bojů v sesterské teroristické organizaci Al-Káidy. Samer jim podle obvinění pomáhal. Trojice je na útěku.

Už před čtyřmi, třemi lety začaly prosakovat zprávy o jeho přísném výkladu islámu. Informace, že se o něj zajímají tajné služby, se zdají být poněkud nadbytečné: ty mají přehled o dění ve zdejší islámské komunitě nejen prostřednictvím svých kontaktů, ale i díky obyčejné, vcelku otevřené komunikaci s jejími členy.

V posledních letech, či spíše měsících jednal Samer už jen sám za sebe. V renomovaných médiích i na soukromých videích vystupoval jako bývalý imám a před kamerou občas imitoval gesta zahraničních islámských duchovních, což vypadá komicky. Předloni skrze mobilní aplikaci WhatsApp oslovil uzavřenou skupinu muslimů a vyzval ji k tomu, aby se neúčastnila happeningu proti terorismu, kterou společně pořádali muslimové s křesťany. Autorství této výzvy potvrdil serveru Neovlivní.cz.

Tentýž zdroj loni v létě přinesl informaci pocházející z prostředí tajných služeb, podle kterých Samer odešel do zahraničí. „Vůbec jsme netušili, kde je,“ tvrdí zdroj z komunity.

Včerejší oznámení listu MF Dnes proto není zcela překvapivé, stejně jako jeho zveřejnění v předvolebním čase, kdy stávající prezident Miloš Zeman sází na témata, jako jsou terorismus a uprchlíci. Respektive z nich rovnou dělá jedno.

Tuzemská islámská obec se od Samera distancuje. „Jakýkoli extremismus a spojení s ním odsuzujeme. My žádné kontakty s teroristickými organizacemi samozřejmě nemáme,“ konstatuje pro INFO.CZ předseda Ústředí muslimských obcí v ČR Muneeb Hassan Alrawi.

PREZIDENTSKÉ VOLBY: KOMPLEXNÍ ZPRAVODAJSTVÍ NA INFO.CZ >>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud