Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Setkali jste se s pojmem devinkulace pojistky? Prozradíme, co to znamená

Setkali jste se s pojmem devinkulace pojistky? Prozradíme, co to znamená
 

Jistě jste se už setkali s termíny vinkulace nebo devinkulace pojistky. Spoustě z nás ale stále není jasné, co tyto slova vyjadřují a co pro nás v souvislosti s pojistkou prakticky znamenají.

Vinkulace je stručně řečeno přednostní právo na plnění z pojistné smlouvy – tedy převod financí tomu, na kterého je pojistná smlouva vinkulována. Například, máte-li hypotéku na dům, pojistná smlouva je vinkulována na danou banku, u které jste hypotéku uzavřeli. Ta také obdrží finance z plnění pojistné smlouvy.

S pojmem vinkulace se můžete setkat především při zakládání životních pojištění, leasingů či také hodně často při zakládání životních pojištění. Vinkulován je právě věřitel – tedy banka, která vám poskytla půjčku, a finanční prostředky jdou primárně k ní. V případně životního pojištění to v praxi může znamenat to, že banka z pojištění nejdříve splatí hypotéku a poté teprve zbytek pojištění (pokud je vyšší než hypotéka) bude postoupen na dědice a do dědického řízení.

autor: ČTK

Devinkulace už ze samotného slova základu znamená zápor – tedy ukončení vinkulace a přepsání pojistného plnění na držitele pojistky. Setkáte se s tím právě při splacení hypotéky, ukončení leasingu atd.

Devinkulaci si ovšem musíte zařídit se svou pojišťovnou sami. Ideálně přineste do pobočky své pojišťovny potvrzení o zaplacení hypotéky, leasingu, atd. a uvést číslo své pojistky. Na tomto základě můžete zažádat o zrušení vinkulace a převést pojistné plnění na držitele pojistky. Pro jistotu se ale o správném postupu informujte u své pojišťovny.

A pokud si stále nejste jistí, nebo potřebujete pomoci s jiným pojištěním, informujte se u klikpojisteni.cz

autor: ČTK

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744