Setkali jste se s pojmem devinkulace pojistky? Prozradíme, co to znamená | info.cz

Články odjinud

Setkali jste se s pojmem devinkulace pojistky? Prozradíme, co to znamená

Setkali jste se s pojmem devinkulace pojistky? Prozradíme, co to znamená
 
Prezentace klienta - 22. ledna 2018 • 00:00

Jistě jste se už setkali s termíny vinkulace nebo devinkulace pojistky. Spoustě z nás ale stále není jasné, co tyto slova vyjadřují a co pro nás v souvislosti s pojistkou prakticky znamenají.

Vinkulace je stručně řečeno přednostní právo na plnění z pojistné smlouvy – tedy převod financí tomu, na kterého je pojistná smlouva vinkulována. Například, máte-li hypotéku na dům, pojistná smlouva je vinkulována na danou banku, u které jste hypotéku uzavřeli. Ta také obdrží finance z plnění pojistné smlouvy.

S pojmem vinkulace se můžete setkat především při zakládání životních pojištění, leasingů či také hodně často při zakládání životních pojištění. Vinkulován je právě věřitel – tedy banka, která vám poskytla půjčku, a finanční prostředky jdou primárně k ní. V případně životního pojištění to v praxi může znamenat to, že banka z pojištění nejdříve splatí hypotéku a poté teprve zbytek pojištění (pokud je vyšší než hypotéka) bude postoupen na dědice a do dědického řízení.

autor: ČTK

Devinkulace už ze samotného slova základu znamená zápor – tedy ukončení vinkulace a přepsání pojistného plnění na držitele pojistky. Setkáte se s tím právě při splacení hypotéky, ukončení leasingu atd.

Devinkulaci si ovšem musíte zařídit se svou pojišťovnou sami. Ideálně přineste do pobočky své pojišťovny potvrzení o zaplacení hypotéky, leasingu, atd. a uvést číslo své pojistky. Na tomto základě můžete zažádat o zrušení vinkulace a převést pojistné plnění na držitele pojistky. Pro jistotu se ale o správném postupu informujte u své pojišťovny.

A pokud si stále nejste jistí, nebo potřebujete pomoci s jiným pojištěním, informujte se u klikpojisteni.cz

autor: ČTK

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud