Články odjinud

Seznam kandidátů: Babiš mi dal vybrat mezi Pochem a Hamáčkem, tvrdí Zeman

Seznam kandidátů: Babiš mi dal vybrat mezi Pochem a Hamáčkem, tvrdí Zeman

Premiér Andrej Babiš předložil prezidentu Miloši Zemanovi seznam s dvěma kandidáty na ministra zahraničí – s Miroslavem Pochem i Janem Hamáčkem (oba ČSSD). Prezident to dnes řekl v pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov. Premiér Babiš přitom dříve uvedl, že prezidentovi předložil seznam, kde byl nominantem na ministra zahraničí Miroslav Poche.

„Byl předběžný seznam, kde nebyl uveden žádný ministr zahraničí, a druhý v podstatě dopis pana premiéra Babiše, kde mně navrhoval dva ministry zahraničí. Nejprve Miroslava Pocheho, a v případě, když ho nepřijmu, tak navrhoval Jana Hamáčka. Tomuto druhému návrhu jsem, jak víte, vyhověl,“ uvedl Zeman.

Prezident Zeman ve středu nejmenoval Miroslava Pocheho šéfem diplomacie, namísto něj řízením úřadu pověřil předsedu ČSSD Jana Hamáčka, který rovněž vede ministerstvo vnitra. Od té doby se spekuluje, zda prezident Hamáčka jmenoval šéfem diplomacie svévolně – a tím dle expertů porušil Ústavu – nebo se tak stalo na návrh premiéra Babiše. 

Babiš ani Hamáček dosud okolnosti jmenování nevysvětlili. Premiér opakovaně tvrdí, že prezidentovi odeslal jediný seznam, na kterém figurovalo jen Pocheho jméno. Z prezidentova vyjádření tak vyplývá, že Babiš ustoupil Zemanovi, který měl k Pochemu výhrady, a nabídl mu místo toho jmenování Jana Hamáčka. 

Místopředseda ČSSD Jan Netolický pro server Aktuálně.cz uvedl, že Hamáček o vyškrtnutí Pocheho věděl, straníky o něm ale neinformoval. „Hamáček řekl, že na jménu (Poche) trvá, ale že není možné, aby resort zahraničí byl bez vedení. O tomto postupu věděl a byl zpraven,“ tvrdí Netolický. 

Hamáček to však odmítl potvrdit. „Řekl jsem mu (Babišovi), že pokud by nebyl pan Poche jmenován, je možné, aby byl řízením resortu zahraničí pověřen jiný člen sociální demokracie. A logicky by to měl být předseda strany. Navrhuje předseda vlády a jmenuje prezident. Komunikace proběhla mezi nimi,“ řekl Hamáček serveru.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud