Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Seznam kandidátů: Babiš mi dal vybrat mezi Pochem a Hamáčkem, tvrdí Zeman

Seznam kandidátů: Babiš mi dal vybrat mezi Pochem a Hamáčkem, tvrdí Zeman

Premiér Andrej Babiš předložil prezidentu Miloši Zemanovi seznam s dvěma kandidáty na ministra zahraničí – s Miroslavem Pochem i Janem Hamáčkem (oba ČSSD). Prezident to dnes řekl v pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov. Premiér Babiš přitom dříve uvedl, že prezidentovi předložil seznam, kde byl nominantem na ministra zahraničí Miroslav Poche.

„Byl předběžný seznam, kde nebyl uveden žádný ministr zahraničí, a druhý v podstatě dopis pana premiéra Babiše, kde mně navrhoval dva ministry zahraničí. Nejprve Miroslava Pocheho, a v případě, když ho nepřijmu, tak navrhoval Jana Hamáčka. Tomuto druhému návrhu jsem, jak víte, vyhověl,“ uvedl Zeman.

Prezident Zeman ve středu nejmenoval Miroslava Pocheho šéfem diplomacie, namísto něj řízením úřadu pověřil předsedu ČSSD Jana Hamáčka, který rovněž vede ministerstvo vnitra. Od té doby se spekuluje, zda prezident Hamáčka jmenoval šéfem diplomacie svévolně – a tím dle expertů porušil Ústavu – nebo se tak stalo na návrh premiéra Babiše. 

Babiš ani Hamáček dosud okolnosti jmenování nevysvětlili. Premiér opakovaně tvrdí, že prezidentovi odeslal jediný seznam, na kterém figurovalo jen Pocheho jméno. Z prezidentova vyjádření tak vyplývá, že Babiš ustoupil Zemanovi, který měl k Pochemu výhrady, a nabídl mu místo toho jmenování Jana Hamáčka. 

Místopředseda ČSSD Jan Netolický pro server Aktuálně.cz uvedl, že Hamáček o vyškrtnutí Pocheho věděl, straníky o něm ale neinformoval. „Hamáček řekl, že na jménu (Poche) trvá, ale že není možné, aby resort zahraničí byl bez vedení. O tomto postupu věděl a byl zpraven,“ tvrdí Netolický. 

Hamáček to však odmítl potvrdit. „Řekl jsem mu (Babišovi), že pokud by nebyl pan Poche jmenován, je možné, aby byl řízením resortu zahraničí pověřen jiný člen sociální demokracie. A logicky by to měl být předseda strany. Navrhuje předseda vlády a jmenuje prezident. Komunikace proběhla mezi nimi,“ řekl Hamáček serveru.

 

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232