Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Seznam kandidátů: Babiš mi dal vybrat mezi Pochem a Hamáčkem, tvrdí Zeman

Seznam kandidátů: Babiš mi dal vybrat mezi Pochem a Hamáčkem, tvrdí Zeman

Premiér Andrej Babiš předložil prezidentu Miloši Zemanovi seznam s dvěma kandidáty na ministra zahraničí – s Miroslavem Pochem i Janem Hamáčkem (oba ČSSD). Prezident to dnes řekl v pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov. Premiér Babiš přitom dříve uvedl, že prezidentovi předložil seznam, kde byl nominantem na ministra zahraničí Miroslav Poche.

„Byl předběžný seznam, kde nebyl uveden žádný ministr zahraničí, a druhý v podstatě dopis pana premiéra Babiše, kde mně navrhoval dva ministry zahraničí. Nejprve Miroslava Pocheho, a v případě, když ho nepřijmu, tak navrhoval Jana Hamáčka. Tomuto druhému návrhu jsem, jak víte, vyhověl,“ uvedl Zeman.

Prezident Zeman ve středu nejmenoval Miroslava Pocheho šéfem diplomacie, namísto něj řízením úřadu pověřil předsedu ČSSD Jana Hamáčka, který rovněž vede ministerstvo vnitra. Od té doby se spekuluje, zda prezident Hamáčka jmenoval šéfem diplomacie svévolně – a tím dle expertů porušil Ústavu – nebo se tak stalo na návrh premiéra Babiše. 

Babiš ani Hamáček dosud okolnosti jmenování nevysvětlili. Premiér opakovaně tvrdí, že prezidentovi odeslal jediný seznam, na kterém figurovalo jen Pocheho jméno. Z prezidentova vyjádření tak vyplývá, že Babiš ustoupil Zemanovi, který měl k Pochemu výhrady, a nabídl mu místo toho jmenování Jana Hamáčka. 

Místopředseda ČSSD Jan Netolický pro server Aktuálně.cz uvedl, že Hamáček o vyškrtnutí Pocheho věděl, straníky o něm ale neinformoval. „Hamáček řekl, že na jménu (Poche) trvá, ale že není možné, aby resort zahraničí byl bez vedení. O tomto postupu věděl a byl zpraven,“ tvrdí Netolický. 

Hamáček to však odmítl potvrdit. „Řekl jsem mu (Babišovi), že pokud by nebyl pan Poche jmenován, je možné, aby byl řízením resortu zahraničí pověřen jiný člen sociální demokracie. A logicky by to měl být předseda strany. Navrhuje předseda vlády a jmenuje prezident. Komunikace proběhla mezi nimi,“ řekl Hamáček serveru.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744