Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Silné mrazy potrvají do středy. Na Moravě bude až 18 stupňů pod nulou

Silné mrazy potrvají do středy. Na Moravě bude až 18 stupňů pod nulou

Silné mrazy, které v současnosti svírají Česko, by měly během týdne polevit. Nejdéle vydrží do Moravě. Mrznout by tam mělo až do středy, může přitom být až minus 18 stupňů. 

V Olomouckém a Moravskoslezském kraji bude až do středy velmi silný mráz. V noci tam teploty spadnou pod minus 12 stupňů Celsia, na severovýchodě místy až pod minus 18 stupňů. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), který tak prodloužil svou předchozí výstrahu před mrazem pro zmíněné kraje.

Mrznout bude i v dalších regionech, ale o něco méně. V Čechách se ve středu večer a v noci na čtvrtek může při mrznoucím dešti tvořit ledovka.

V průběhu týdne budou podle předpovědi mrazy postupně slábnout, v Čechách se budou držet kolem nuly. Nepřestane ale sněžit.

„Do konce týdne by na horách mohla sněhová peřina narůst až o půl metru. V nížinách, kde se ve čtvrtek a v pátek vyskytnou srážky smíšené, mrznoucí nebo dešťové, bude sníh vlhnout, měnit se na mokrý, avšak i zde nepředpokládáme, že by úplně odtál,“ řekl serveru iDnes meteorolog Josef Hanzlík.

V Česku silně mrzne už několikátý den a několik lidí od pátku zemřelo na následky podchlazení.

"Počasí u nás ovlivňuje tlaková výše, která se bude přesunovat nad východní Evropu. Ve východních krajích ČR se bude udržovat velmi studený vzduch," uvedli meteorologové.

Aktuální výstraha před velmi silným mrazem platí pro Olomoucký a Moravskoslezský kraj od dnešních 18:00 do středečních 10:00. Po stejně dlouhou dobu by měli s mrazem počítat i lidé ve Zlínském kraji, kde ale má mít menší intenzitu. Pro Prahu, Středočeský, Karlovarský, Plzeňský, Jihočeský, Pardubický, Královéhradecký, Liberecký, Ústecký a Jihomoravský kraj a pro Vysočinu platí nízký stupeň nebezpečí mrazu od úterního podvečera do středečního dopoledne.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1