Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Situace na tocích se uklidnila, odpoledne se čekají další bouřky

Situace na tocích se uklidnila, odpoledne se čekají další bouřky

Situace na vodních tocích v okolí Brd se po čtvrtečních bouřkách s přívalovými dešti dnes dopoledne uklidnila, na několika místech Středočeského a Plzeňského kraje ještě platí první povodňový stupeň. Ráno se ale zvedla hladiny říčky Smutná na Táborsku, kde byl vyhlášen druhý povodňový stupeň. Na jihu Čech se mohou řeky rozvodnit ještě po dalších silných bouřkách, které se čekají dnes odpoledne a večer. Problémy v dopravě způsobily prudké deště také na Chebsku či Domažlicku.

V nejpostiženějších obcích - Zaječově na Berounsku a Obecnici a Trhových Dušníkách na Příbramsku - dnes uklízeli a sčítali napáchané škody, které dosáhnou desítek milionů korun.

V Zaječově byli večer obyvatelé bydlící u Jalového potoka připraveni na evakuaci, ale nakonec nebyla nutná. V obci byly rozvodněné dva potoky. Voda v obci zničila chodníky a dešťovou kanalizaci, škody dosáhnou až několika milionů korun. Blesková povodeň v Obecnici způsobila podle prvotních odhadů škody asi za deset milionů korun. Voda podemlela dva mosty, jeden obecní a jeden krajský. Obecní most bude muset být zdemolován. V obci je také problém s pitnou vodou, lidé pro ni musí chodit k cisternám.

V Berouně dosáhla Litavka druhého stupně povodňové aktivity ve 2:10, povodňová komise města proto vyhlásila stav pohotovosti. Během noci byla řeka nejvýše na 226 centimetrech, průtok byl 127 krychlových za vteřinu. K ránu začala Litavka ve městě klesat, v 9:30 klesla pod dva metry a dopoledne tam platil první povodňový stupeň.

Jihočeská Smutná dosáhla dnes dopoledne v Ratajích na Táborsku druhého povodňového stupně. Výška hladiny tam po čtvrteční bouřce za posledních 30 hodin stoupla o více než 150 centimetrů. Jihočeským krajem se přehnalo pásmo bouřek a silných srážek. Hasiči kvůli tomu v regionu vyjížděli přibližně k 50 událostem. Šlo převážně o čerpání vody nebo odstraňování popadaných stromů. "Nejvíce událostí bylo na Českobudějovicku, kde jsme jich evidovali přibližně tři desítky," řekla ČTK mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.

Po silných bouřkách byly v Karlovarském kraji uzavřeny některé zaplavené silnice na Chebsku. Voda už na některých místech opadala, silničáři ale odklízeli nánosy bahna. Dodávky elektřiny se podařilo na většině míst obnovit, bez proudu byla podle hasičů dosud některá místa na Chebsku.

Kvůli silnému dešti v Plzeňském kraji stále nejezdí vlaky mezi Stodem a Holýšovem na Domažlicku na trati do Německa. Ve čtvrtek se tam doprava zastavila kvůli podmáčeným kolejím, provoz by měl být obnoven dnes, řekla ČTK mluvčí Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Kateřina Šubová. Náhradní dopravu zajišťují autobusy. Po vydatných srážkách jsou v kraji na třech místech první povodňové stupně na Rokycansku na řece Klabavě a na Holoubkovském potoce. Oba vodní toky reagují na množství vody, které spadlo v Brdech.

Na Šumavě a v jižních Čechách se odpoledne a večer mohou ojediněle objevit další silné bouřky s kroupami a přívalovým deštěm, při kterých může spadnout až 30 milimetrů srážek. Vzhledem k předchozímu dešti se mohou rozvodnit menší toky, varovali meteorologové. Výstraha před nízkým nebezpečím bouřek platí od dnešního poledne do 21:00 pro Plzeňský a Jihočeský kraj a jihozápad Středočeského kraje. Později večer budou bouřky ustávat. Přívalový déšť může ve zmíněných regionech ojediněle zatopit níže položená místa nebo sklepy.

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1