Situace v dole ČSM se zklidnila. Požár ustal, těla 12 horníků ale vyproštěna nebudou | info.cz

Články odjinud

Situace v dole ČSM se zklidnila. Požár ustal, těla 12 horníků ale vyproštěna nebudou

Situace v podzemí Dolu ČSM Sever ve Stonavě na Karvinsku se výrazně zklidnila, požár už pravděpodobně ustal. Vyplývá to z naměřených hodnot. Horníci proto místo důlního neštěstí ještě dnes prohledají. Půjde ale jen o předběžný průzkum před uzavřením prostoru vybudovanými hrázemi, řekl dnes ČTK mluvčí OKD Ivo Čelechovský. Těla 12 mrtvých kolegů, kteří zemřeli ve čtvrtek při výbuchu metanu a následném požáru, vyprošťovat nebudou, dodal. Na povrch se ve čtvrtek podařilo dostat jen jednoho muže z 13 horníků, kteří při neštěstí zahynuli.

"Naměřené hodnoty potvrdily pokles koncentrací výbušných plynů. Vedoucí likvidace havárie proto rozhodl, že ještě před uzavřením prostoru provede dílčí průzkum lokality. Podle zjištěných informací pak rozhodne o dalším postupu," uvedl Čelechovský. Podle něj naměřené hodnoty ukazují, že je možné do míst důlního neštěstí bezpečně vstoupit.

Do dnešního rána pracovníci OKD v podzemí dokončili stavbu posledních dvou hrází. Celkem jsou už vybudovány všechny čtyři provizorní stěny, které mají prostor utěsnit, zamezit přísunu vzduchu. Celkem jde o plochu asi 500 x 500 metrů.

Na povrch záchranáři zatím dostali jen jednu z 13 obětí důlního neštěstí. "U dalších čtyř víme, kde jsou. Dalších osm musíme najít," řekl Čelechovský. Podle informací ČTK byli tito horníci přímo v epicentru výbuchu. V okamžiku, kdy to situace umožní, se na místo neštěstí vypraví vyšetřovací komise. V ní jsou zástupci odborů, vedení dolu i báňských úřadů Česka a Polska.

Důl ČSM je po výbuchu uzavřený, 800 zaměstnanců ze dvou směn zůstalo doma, než se podaří zasažený prostor zatarasit a oheň uhasit. Na památku 13 obětí neštěstí v černouhelném dolu se v sobotu v poledne rozezněly v celé republice na 140 vteřin sirény.

Polsko dnes drží den státního smutku za oběti čtvrtečního důlního neštěstí na Karvinsku, při němž zemřelo 12 Poláků. Vlajky na veřejných budovách visí na půl žerdi, po celý den se nebudou konat žádné sportovní ani zábavní akce. Mrtvé horníky uctí obyvatelé země i smuteční mší v Katovicích, která začne v pravé poledne.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí druhého dílu

Články odjinud