Sjezd ČSSD bude zčásti neveřejný. Nervy pracují, Foldyna šel řešit spor za dveře | info.cz

Články odjinud

Sjezd ČSSD bude zčásti neveřejný. Nervy pracují, Foldyna šel řešit spor za dveře

Sjezd sociální demokracie, který je naplánován na příští neděli do Hradce Králové a na němž bude strana volit nové vedení a řešit svůj postoj k vládě, bude zčásti zapovězen pro veřejnost a novináře. Po ranním jednání širšího předsednictva ČSSD v Praze to oznámil úřadující předseda strany Milan Chovanec. Podle serveru iDnes.cz se dnešní schůze neobešla bez kontroverzí. Dva lidé si měli vyřizovat spor ručně za dveřmi. 

Chovanec uvedl, že pro novináře bude určitě přístupná část sjezdu, na níž vystoupí prezident Miloš Zeman. Novináři by měli mít možnost být také u projevů sedmičky kandidátů na předsedu. Naopak u slov zhruba tří desítek uchazečů o funkce místopředsedů by chyběli. „My chceme primárně řešit sami sebe. Ale jak to znám, jak to vždycky chodí, tak novináři ty informace stejně mít budou,“ řekl.

Primární by měly na sjezdu v Hradci Králové být právě volby nového vedení, navazující na rezignaci současného, které skončí kvůli slabému výsledku ČSSD v loňských sněmovních volbách. „Primární je volba předsedy, statutárního místopředsedy, místopředsedů a nějaký mantinel pro vedení, jestli vyjednávat o případné vládě,“ uvedl Chovanec.

Až sjezd probere tyto záležitosti, měl by se přerušit pravděpodobně do května, uvedl Chovanec. Po třech měsících by mohl sjezd jednat například o stanovách, případně o finálním rozhodnutí o vstupu do vlády podle stavu vyjednávání. „Mohl by také zvolit jednoho místopředsedu, pokud se to (příští týden) nezdaří, věnovat se stanovám a programu pro lidi,“ uvedl Chovanec.

V Praze se dnes sešlo širší vedení ČSSD, které má za úkol vyřídit některé poslední formality před sjezdem. Na jednání přesto panuje podle informací přítomných novinářům poměrně vyhrocená atmosféra, která se projevila na dopoledním jednání předsednictva. Podle serveru iDNES.cz si poslanec Jaroslav Foldyna a člen předsednictva Jaroslav Špaček šli vyříkat spor za dveře. 

„Neustupuju ničemu. Jsem ochoten v politice akceptovat úplně jiné názory, to je normální. Ale jsou určité osobní záležitosti, osočování nebo slova, která nebudu tolerovat. Tak jsem mu to řekl a byl jsem připraven to řešit tak, aby to pochopil i on,“ řekl serveru Foldyna.

Návrhy předsednictva projedná ještě dnes ústřední výbor.

Kdo se může dostat do vedení sociální demokracie? Profily kandidátů čtěte zde>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud