Sjezd ČSSD: Hamáček má zvolení jisté. Zásadní střet ale svede o Petříčka a stanovy | info.cz

Články odjinud

Sjezd ČSSD: Hamáček má zvolení jisté. Zásadní střet ale svede o Petříčka a stanovy

Sociální demokraté se po roce opět sjíždějí do Hradce Králové na volební sjezd. A zatímco se loni touto dobou přeli o vstup do vlády s Andrejem Babišem, letos se situace jeví o poznání klidněji. Jan Hamáček nemá v boji o post předsedy protikandidáta. Stejně na tom je Roman Onderka, který se jako jediný uchází o post prvního místopředsedy. Velká tlačenice není ani o místa řadových místopředsedů. Přesto nelze říct, že by nás čekal nudný sjezd. Předně: dorazí prezident Miloš Zeman, což vyvolá rozruch samo o sobě. Ale především, Hamáčka čeká střet o ministra zahraničí Tomáše Petříčka a novou verzi stanov.

„Souhlasím s tím, že hlasování o kandidatuře Tomáše Petříčka na místopředsedu bude jedním z klíčových témat sjezdu. Vedle Jany Maláčové se jedná o nejviditelnější novou tvář ČSSD, na něž by strana mohla případně začít nabalovat část svých bývalých – či nových – voličů,“ říká v rozhovoru pro INFO.CZ politolog Ladislav Cabada.

Politický analytik Lukáš Jelínek v této souvislosti připomíná, že Petříček disponuje v rámci vyvažování a vyjednávání podporou svého předsedy. „Názorově jsou si blízcí, byť je Hamáček v současnosti opatrný, a za Petříčkem stojí vlivná pražská ČSSD. Jeho výměna ve vládě je nereálná. Je též dost pravděpodobné, že se místopředsedou stane, už proto, že letos není tolik silných protikandidátů jako v minulosti. Sociální demokracii může obstarat 'doplňkový sortiment' – voliče mladší, městské, liberálnější, proevropštější,“ uvažuje Jelínek v rozhovoru pro INFO.CZ.

Podle Cabady by případný Petříčkův neúspěch musel Jan Hamáček komplikovaně komunikovat dovnitř strany i v rámci koalice. Nelze si prý představit, že by v takové situaci hnutí ANO a ještě výrazněji komunisté, případně prezident Zeman, na Hamáčka nezaútočili a nepožadovali výměnu na pozici ministra zahraničních věcí za někoho, kdo bude zastávat jejich linii zahraniční politiky. Cabada zároveň nesouhlasí s tezí, dle které je Petříček tak říkajíc 'Pocheho muž'. „Podle mne se ministr Petříček dokázal poměrně obratně emancipovat, nabízí vlastní postoje a přístupy, je efektivní, neudělal zatím vážnější chybu,“ říká Cabada.

Proměna ČSSD

Pokud jde o návrh nových stanov, jejichž ambicí je zefektivnit a zjednodušit řízení strany, Jelínek si všímá vypuštění kvót pro ženy. Dle jeho slov jde o pikantní zpátečku. „Členové si je totiž odhlasovali v referendu. K čemu potom přímá demokracie, když jsou její plody likvidovány,“ ptá se. Jinak si podle něj ale sociální demokraté nové stanovy zaslouží, neboť strana musí být akceschopnější. „Dobrá věc je i licencování místních organizací – aby se nestalo, že půjdou proti hodnotám ČSSD,“ dodává Jelínek.

Potíže může mít Hamáček s návrhem, který ruší Ústřední výkonný výbor, tedy nejvyšší stranický orgán mezi sjezdy. „Lidé z okresů tím přijdou o přímé zastoupení ve vedení strany, což může jejich rozhodování na sjezdu v Hradci Králové ovlivnit,“ myslí si Jelínek.

Cabada má pak za to, že by každé zjednodušení stanov mohlo řízení ČSSD konsolidovat. „Při vší úctě k pokusu o aplikaci kvót se volba místopředsedkyně-ženy opakovaně nedařila a o některých členkách ČSSD, jež v této roli vystupovaly, lze mít vážné pochyby,“ dodává politolog.

Pokud jde o zrušení Ústředního výkonného výboru a částečný přesun kompetencí na předsednictvo, také podle Cabady jde o metodu, jak zúžit vrcholový management a tedy zjednodušit řízení strany. „Můžeme teoreticky kritizovat, že jde o ústup z vnitřní demokracie, na druhé straně, jak vlastní dlouhodobá vnitřní rozštěpenost ČSSD, tak i příklady mnoha dalších stran s úzkým či dokonce personalizovaným vedením ukazují efektivní správu i prezentaci těchto subjektů,“ zdůrazňuje Cabada.

A jak se experti staví k tezi, kterou zastává Hamáček, když tvrdí, že se mu podařilo stranu stabilizovat? Sociální demokraté podle průzkumů většiny sociologických agentur disponují podporou asi osmi procent voličů. Což je na toho času dominantní sílu české levice přece jen trochu málo. Jelínek má v tomto ohledu jasno: „ČSSD si zvyká na roli menší strany. Neměla by s tím ale jít ztráta ambicí a sebevědomí.“ Vhodnou strategii k nalákání nových voličů podle něj ale ČSSD evidentně zatím hledá.

Oponent hnutí ANO

„Sedět ve vládě a mít nápady zjevně nestačí. Sociální demokracie se bude muset naučit chodit do konfliktů s hnutím ANO a voličsky z nich těžit,“ říká Jelínek. A pokud jde o blížící se volby do Evropského parlamentu, sociální demokraty podle něj nejspíš poškodí slabý zájem levicových voličů o EU. „Úspěchem pro ČSSD bude každý získaný mandát,“ myslí si Jelínek. Cabada to vidí podobně, také podle něj ČSSD zjevně momentálně efektivní strategii pro navýšení počtu voličů na dvacet či více procent nemá.

Cabada za tím spatřuje souběh vnitřních i vnějších příčin. „ČSSD nemá ujasněno, koho chce oslovit, proletariát postupně mizí, nižší střední třída je mnohdy liberálnější, než strana sama, důchodce efektivněji oslovily KSČM a posléze hnutí ANO,“ připomíná politolog. Pokud jde o vnější příčiny stagnující pozice ČSSD, je potřeba mít podle něj na paměti především posun hnutí ANO doleva. „Babišova formace nejen svým marketingem, ale také konkrétní levicovou politikou sociálním demokratům omezuje prostor,“ myslí si politolog.

Zároveň v této souvislosti připomíná, že se sociální demokraté ocitli ve velmi obtížné situaci už předloni po sněmovních volbách. „Tehdy navíc vygradovaly dlouhodobější problémy uvnitř strany, mám tím na mysli boje frakcí, hledání programu, priorit, stejně jako vztah strany k prezidentovi a dalším relevantním stranám, především pak k hnutí ANO, které má v čele trestně stíhaného předsedu. Ostatně tehdejší volba tandemu Jan Hamáček a Jiří Zimola jasně naznačila rozpolcení strany,“ připomíná Cabada.

Rozpolcenost se podle něj ale projevovala také jinde. Hovoří například o obsazení ministerstva zahraničních věcí, do jehož čela původně sociální demokracie nominovala Miroslava Pocheho, nebo o nominaci prezidentova muže a reprezentanta velkoagrární lobby Miroslava Tomana na post ministra zemědělství. „Jiří Zimola se nakonec stáhl, současně se dalo čekat, že se pokusí vystavět pozice pro ofenzivu. I pro mne je tudíž překvapením, že na předsedu i statutárního místopředsedu máme jediného kandidáta,“ shrnuje Cabada.

Jelínek v této souvislosti nakonec připomíná, že je Jan Hamáček typicky středový, kompromisní kandidát přijatelný pro většinu skupin uvnitř ČSSD. „Kromě toho si nikdo nechce pálit svoje prsty, neboť strana není v dobré kondici,“ uvažuje politický expert. Proto podle něj Hamáčka „v této fázi“ podpořila i platforma Zachraňme ČSSD. Výraz „v této fázi“ použitý Michalem Haškem je podle Jelínka ostatně výmluvný. „Podstatné je, že Hamáček má šanci realizovat v ČSSD i ve vládě svoji strategii. Souzen bude nejdřív po krajských volbách 2020,“ uzavírá Jelínek.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud