Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Skandál při inauguraci. Poslanci vysvětlují, proč nehodlali dál poslouchat Zemanovo účtování

Skandál při inauguraci. Poslanci vysvětlují, proč nehodlali dál poslouchat Zemanovo účtování

Část politiků přímo během inauguračního projevu prezidenta Miloše Zemana na protest opustila Vladislavský sál. Zeman využil slavnostní okamžik k účtování s odpůrci a kritice. Jako první opustila sál bývalá předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová z ODS, následovali poslanci TOP 09 a další hosté. Jedná se o gesto, které v dějinách České republiky nemá obdoby.

Zeman při bilancování uplynulých let útočil na Zdeňka Bakalu a novináře. Zopakoval například nepodložené a zavádějící spojení České televize a TOP 09. Poté začali politici opouštět sál. 

Odešla předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová (ODS) a špičky TOP 09 Jiří Pospíšil, Miroslav Kalousek a Karel Schwarzenberg. Sál opustili také například místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka a senátor Václav Chaloupek z klubu Starostů.

„Je smutné, že Miloš Zeman si ani při slavnostním státním aktu v staroslavném Vladislavském sále nedokáže odpustit útoky na ty, kteří mají jiné názory. Čekal bych v tomto okamžiku státnický projev, a nikoli útoky na média a novináře,“ napsal na twitteru Pospíšil. České televizi poté řekl, že ho projev prezidenta jako občana České republiky urazil a naštval.

„Za zvlášť vážné pokládám útoky na nezávislá média. To byl důvod odchodu. Pokud prezident znevažuje nezávislost veřejnoprávních médií. Útočí na média jen proto, že je někdo vlastní v případě pana Bakaly, tak to vidím jako ohrožení svobody slova v ČR. U toho my nebudeme asistovat,“ řekl Pospíšil pro INFO.CZ. „Svobodná společnost stojí na svobodě slova. To pan Zeman dnes popírá. Důvod odchodu je tedy oprávněný,“ dodal.

Zákonodárci TOP 09 na inauguraci chystali tichý protest s odznaky „Václav Havel“ na oděvech. Odchod ze sálu byl podle Pospíšila spontánní reakcí na Zemanova slova.

Podle Markéty Adamové Pekarové z TOP 09 byla Zemanova slova natolik hanebná, že je nemohla poslouchat. „Prezident svobodného demokratického státu by měl jednoznačně bránit nezávislost médií a svobodu slovu, a ne je v inauguračním projevu špinit,“ řekla INFO.CZ.

„Vůbec to, že věnoval ve svém projevu prostor panu Bakalovi, dokazuje, že tím chtěl pomoci premiéru v demisi Babišovi, který na tohoto podnikatele také často útočí. Myslím, že těch věcí tam bude více,“ uvedla Pekarová. Redakci řekla, že se o odchodu bavila s kolegyní Helenou Langšádlovou. „Když to udělala paní Němcová, tak jsem neváhala ani vteřinu.“

Miroslav Kalousek z TOP 09 na twitteru uvedl, že s úctou absolvoval ceremoniál složení ústavního slibu. „Následoval žlučovitý útok pomstychtivého starce na všechny, novináře, kteří vůči němu nejsou servilní. Tohle fakt nemusím poslouchat na Hradě,“ napsal.

„Svobodná společnost stojí na svobodě slova. To pan Zeman dnes popírá. Důvod odchodu je tedy oprávněný.“
Jiří Pospíšil, předseda TOP 09

Šéf lidovců Pavel Bělobrádek řekl, že mu v projevu Zemana chyběla velkorysost a je zklamaný. Rozhodl se prý vyslechnout si proslov až „do trpkého konce“ Zklamaný je i z projevu předsedy sněmovny Radka Vondráčka z hnutí ANO, který odchod poslanců nepřímo kritizoval.

Lidovec Marian Jurečka konstatoval, že odcházel velmi nerad s ohledem na slavnostní význam okamžiku. „Když pan prezident takovýmto způsobem zaútočil na svobodu slova a veřejnoprávní média a v tom duchu pokračoval, tak jsem se nakonec také rozhodl opustit sál, abych takové vyjádření nelegitimizoval,“ vysvětlil pro INFO.CZ.

Místopředseda Poslanecké sněmovny Petr Fiala po odchodu ze sálu řekl pro Českou televizi, že projev zemana podle něj nebyl důstojný. Prezident podle něj vyjmenoval věci, které prezidenti standardně dělají, ale přehlížel všechny problémy, které jsou s jeho prvním funkčním obdobím spojeny, mimo jiné podle fialy šlo o znejisťování zahraniční politiky země. Fiala sál neopustil, řekl, že u něj převážila úcta a fakt, že na místě figuroval i jako člen vedení sněmovny.

Jan Farský z hnutí STAN ČT řekl, že doufal v náznak státnickosti. „Ale můj potlesk si Miloš Zeman nezasloužil. Šel jsem do Vladislavského sálu z úcty k nejvyššímu představiteli státu, doufal jsem, že ho Miloš Zeman naplní státností, ale nestalo se tak. Dnešek potvrdil to, že příští zásadní souboj bude o nezávislost médií a o to, aby v ČR  někdo mohl informovat,“ uvedl.

Zeman na Hradě odpoledne složil slavnostní slib a vstoupil tak to druhého funkčního období. V následujícím projevu se kromě médií vyjadřoval ke Zdeňku Bakalovi nebo tomu, nakolik by měl prezident vstupovat do politiky. Připomněl své cesty do krajů a podnikatelské mise.

Zeman z valné části jen shrnoval uplynulé roky ve funkci, aniž by se vyjádřil k mnoha kontroverzím, které jeho působení na Hradě provázejí. Směrem k dalším letům zmínil přímou volbu politiků nebo nutnost vyšší angažovanosti občanů.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1