Skandály, nebo úspěšný rozpočet? Co rozhodne příští volby? | info.cz

Články odjinud

Skandály, nebo úspěšný rozpočet? Co rozhodne příští volby?

Jednoznačné a zřetelné téma pro nadcházející kampaň před podzimními parlamentními volbami na stole zatím není. Je tak možné, že se v následujícím tři čtvrtě roce budou kvůli politickým bodům vést debaty i kolem loňského přebytkového rozpočtu. Podle politologů ho politici mohou zplošťovat nebo naopak lidi zbytečně zahlcovat složitostmi, aby na výsledku dokázali svoji zásluhu. 

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) v úterý ohlásil, že stát loni hospodařil s přebytkem téměř 62 miliard korun. Zatímco vláda přičítá výsledek úsporám ve státním rozpočtu, lepšímu výběru daní, čerpání z evropských peněz či celkově dobré ekonomické kondici, zejména pravicová opozice namítá, že plusový výsledek nepocítí lidé ani na daňových úlevách nebo zlepšení služeb. Připomíná pak zejména nízké investice.  

Kolik lidí rozumí státnímu rozpočtu a dokáže se orientovat v číslech a termínech a různých dalších prvcích, které jsou při prezentaci státního rozpočtu v médiích představovány? Myslím si, že málokdo.
Petr Just, Metropolitní univerzita v Praze

„Stav ekonomiky jistě bude diskutovaným tématem v předvolebním boji. V tomto případě se povede zřejmě boj o zásluhy: zda je to výsledkem počínání vlády, kterou vede ČSSD, nebo je to zásluha ministra financí, tedy ANO,“ myslí si politolog z Fakulty sociálních věd na Univerzitě Karlově Kamil Švec.

„Téma do voleb vydrží, ať už ze strany pana Babiše, který zájem udržet téma do voleb má větší, tak si myslím, že na to určitě zareagují i strany ostatní,“ uvedl pro INFO.CZ Petr Just z Metropolitní univerzity v Praze. „Andrej Babiš toto téma určitě bude držet, to je nepochybné. Už ta prezentace byla, ani tak ne z dílny ministerských marketérů, jako si myslím, že do toho měli co mluvit jeho straničtí marketéři,“ dodává politolog.

Politika plusů a mínusů

Porozumět náležitostem státního rozpočtu je často oříškem i pro leckteré ekonomy. Natož pro průměrného voliče. Hrozí tak, že někteří politici se budou snažit tématiku maximálně zbagatelizovat. „Kolik lidí rozumí státnímu rozpočtu a dokáže se orientovat v číslech a termínech a různých dalších prvcích, které jsou při prezentaci státního rozpočtu v médiích představovány? Myslím si, že málokdo. Já sám tomu taky nerozumím. Běžný člověk si to nedovede představit. Toho budou samozřejmě politici využívat. To téma bude strašně zjednodušované,“ upozorňuje Just. „Pan Babiš vsadil na kartu jednoduchých témat, jednoduché plus a mínus, jednoduché číslo. Máme tu konkrétní číslo, které je teď konkrétně v plusu, tak ho prostě hodíme veřejnosti.“

Loňský rozpočtový přebytek se ovšem může odrazit i v kampani pravicových stran. „Budou to prezentovat, že je to i důsledek kroků, které udělaly předchozí vlády,“ říká Just. Právě opoziční strany, zejména ODS a TOP 09, budou mít podle něj tendenci voličům detailně a odborně vysvětlit, kde například vláda dělá chybu, rozebrat jednotlivé důsledky vládního hospodaření nebo právě poukázat na zásluhy předchozích vlád na aktuální stav české ekonomiky. „To je celkově chyba, kterou dělá víc politických stran. Já bych varoval politické strany, aby se v té diskuzi nezahrabávaly do detailních informací, kterým rozumí jenom ekonomové, kteří se zabývají přímo státním rozpočtem,“ upozorňuje politolog Just.

Nový rozpočet

V říjnu, kdy se volby do dolní komory budou konat, už ale bude poslancům na stole ležet návrh nového rozpočtu na další rok, upozorňuje politolog Kamil Švec. „U podzimních voleb se bude pozornost soustřeďovat ještě víc na návrh rozpočtu, který bude schvalovat tato vláda v září, tedy ještě před volbami. Ten bude asi víc zásadní, neb bude závazný pro novou vládu,“ vysvětluje. „Téma rozpočtu je zajímavé spíš jako míra zadluženosti státu. A pak záleží na konkrétních kapitolách, často jsou to školství, zdravotnictví, doprava apod. Rozpočet se řeší spíš po jednotlivých ministerstvech,“ myslí si Švec.

Petr Just přesto věří, že výsledek loňského hospodaření v kontextu návrhu na další rok jen tak nezapadne. „Bude se sestavovat teprve výhled rozpočtu, zatímco tady pan Babiš operuje už s hmatatelným výsledkem,“ dodává. „Je to v zájmu pana Babiše, aby to rozehrál dál,“ tvrdí politolog.

Vyfouknutá zásluha

Loňský rozpočet v černých číslech si ovšem nebude chtít jako svoji vlastní zásluhu připsat jen Andrej Babiš, ale celá vláda, a to zejména sociální demokraté v čele s premiérem Bohuslavem Sobotkou. „Je to kolektivní výsledek, ale přesto tady bude snaha hnutí ANO a Andreje Babiše přisvojit si za něj zásluhu. Stejným způsobem by se ale i sociální demokraté měli bránit a nenechat si to vyfouknout,“ říká Just směrem k zatím nejsilnější parlamentní straně.

Volby do poslanecké sněmovny proběhnou v průběhu října. Podle průzkumů si zatím nejlépe vede Babišovo hnutí ANO s náskokem na dosud nejsilnější sociální demokracii, která svého koaličního partnera ze středu politického spektra vnímá jako největšího volebního soupeře. Hnutí ANO pak bude chtít navázat na svůj úspěch v loňských krajských volbách.

Ovlivnit vývoj aktuálních preferencí by podle některých analytiků mohly například skandály kolem Babišova podnikání nebo třeba fungování elektronické evidence tržeb v praxi. Zatím není ani jisté, jaké osobnosti šéf hnutí postaví do vedení jednotlivých kandidátek v krajích, ani jakými lákadly si hnutí bude chtít voliče získat. ČSSD se na tématech do voleb hodlá jasně shodnout na nadcházejícím stranickém sjezdu, kde budou straníci hlasovat o svém novém vedení. Předseda největší české levicové strany Bohuslav Sobotka už před časem předeslal, že by rád akcentoval téma navyšování platů zaměstnanců.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud