Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Skautce z prvomájového průvodu začali vyhrožovat lynčem. Dívka odjela mimo republiku

Skautce z prvomájového průvodu začali vyhrožovat lynčem. Dívka odjela mimo republiku

Skautce, která se 1. května v Brně postavila neonacistům a jejíž fotka se potom rychle stala virální, začali lidé vyhrožovat. Na twitteru o tom informovalo Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám, které spadá pod ministerstvo vnitra. Jednat se mělo o facebookovou stránku vyzývající k lynči této dívky. Že pravděpodobně nešlo jen o plané výhružky, naznačuje další postup policie.

„Policie ČR i uživatelé facebooku nahlásili stránku, která vyzývala k lynčování studentky známé z prvomájového průvodu,“ uvedlo na twitteru Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám. Z další zprávy vyplývá, že internetové výhružky musely být silnějšího rázu.

Na základně výhružek totiž dle centra nyní policie vyhodnocuje rizika a přijímá kroky k zajištění bezpečí dívky. Navíc také zvažuje právní kvalifikaci tohoto nebezpečného jednání. „Považuji za alarmující, že je v České republice lidem, kteří se nenásilně staví za hodnoty humanity a proti nenávisti a fašismu, veřejně vyhrožováno násilím a lynčováním,“ reagovala Lucie na facebooku.

Facebooková skupina se údajně jmenovala Jsem pro veřejné lynčování skautky Lucie Myslíkové. Podle informací, které má redakce INFO.CZ k dispozici, skupina fungovala teprve krátce a počet členů se počítal spíše na desítky. Nyní už stránku nelze dohledat. Podle zdroje, jehož jméno redakce INFO.CZ zná, nyní dívka odjela mimo republiku a s médii už nechce komunikovat.

Skautka Lucie Myslíková se letos stala ikonou prvomájových pochodů proti neonacismu. Dívka se zúčastnila v Brně akce Kdo si hraje, nehajluje, kterou pořádala platforma Brno blokuje.

Na místo přišla ve skautském stejnokroji a s transparentem, na kterém stálo „Vychováváme i vaše děti“. Její fotografie, na které diskutuje s příznivcem krajní pravice, obletěla nejen česká média, ale objevila se i ve zpravodajství CNN, The New York Times, The Independent nebo The Guardian.  Podporu Lucii vyjádřila například i dcera Nicolase Wintona Barbara.

Tento týden dívka ještě ochotně poskytovala rozhovory. „Ačkoliv je skauting apolitický, tak vyhranění vůči totalitním režimům a konkrétně fašismu, který skauting kdysi zakázal, je podle mě zcela na místě. Navíc skauting vychovává k tomu, abychom byli svobodní, abychom se mohli projevovat a byli aktivní ve veřejném prostoru. Abychom se zkrátka zasadili o lepší svět, a tohle byla ideální možnost, jak ukázat, že tomu tak opravdu je,“ uvedla Lucie k brněnskému protestu pro Radio Wave.

Vyjádření Lucie Myslíkové
Se znepokojením jsem zjistila, že na Facebooku vzniká skupina, která mi vyhrožuje veřejným lynčováním za mou účast na antifašistické demonstraci “Kdo si hraje, nehajluje.” Ve všech svých mediálních vyjádřeních jsem se snažila upozorňovat na prorůstání nenávistného až fašistického uvažování do mainstreamu a na jejich zvyšující se toleranci v dnešní společnosti. Nepředpokládala jsem, že důkaz toho, co popisuji, se ukáže takto rychle. Považuji za alarmující, že je v České republice lidem, kteří se nenásilně staví za hodnoty humanity a proti nenávisti a fašismu, veřejně vyhrožováno násilím a lynčováním. Oceňuji, že v mém případě policie začala urychleně konat, a věřím, že podobně bude přistupovat i k dalším případům, kdy je vyhrožováno lidem, kteří nejsou tak mediálně známí, jako já.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744