Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Skončí Ištvan a spol.? Vláda bude jednat o jejich osudu

Skončí Ištvan a spol.? Vláda bude jednat o jejich osudu

Vláda by se podle Poslanecké sněmovny měla zabývat situací na olomouckém vrchním zastupitelství, kde působí Ivo Ištvan. Vyplývá to ze závěrů sněmovní komise ke sporné reformě policie, které dnes poslanci schválili. Ministři by podle nich měli posoudit, zda postačuje kárná žaloba, kterou podal nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, nebo zda nejsou potřeba další opatření, včetně personálních změn.

Nejvyší státní zástupce Pavel Zeman už řekl, že žádnou výměnu podřízených kvůli sněmovní zprávě nechystá. V České televizi řekl, že činnost vedoucích státních zástupců neustále monitoruje, zatím se ale podle něj neobjevily důvody pro odvolání žádného z nich. 

Kárné žalobě čelí náměstek olomouckého vrchního státního zástupce Pavel Komár kvůli tomu, že loni v červnu informoval média o výslechu policejního prezidenta Tomáše Tuhého a jeho náměstka Zdeňka Laubeho. Veřejnost se o jejich předvolání k podání vysvětlení v souvislosti se spornou policejní reorganizací dozvěděla dříve než policejní funkcionáři.

„VSZ medializací prověřování okolností policejní reformy aktivisticky vstoupilo do politického života," stojí v odůvodnění schváleného usnesení, které je v závěrečné zprávě. Podle komise nebyl mediální výstup důvodný, jelikož prověřování vycházelo z nepravdivých a neověřených informací.

Poslanci také navrhují, aby už státní zástupci neměli právo vyšetřovat trestné činy místo policistů, a to ani v dílčích úkonech. 

Komise podle zdůvodnění zjistila, že státní zástupci běžně svými pokyny zasahují do toho, kdo konkrétně se v policejním útvaru bude věnovat určité agendě. Žalobci navíc podle komise v přípravném řízení aktivně provádějí úkony místo toho, aby se soustředili na dozor nad jeho zákonností.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link