Skoro 9000 rodičů přišlo o nárok na příspěvky po narození druhého dítěte. Teď dostanou šanci zbylou částku získat | info.cz

Články odjinud

Skoro 9000 rodičů přišlo o nárok na příspěvky po narození druhého dítěte. Teď dostanou šanci zbylou částku získat

Rodiče, kteří pobírají rodičovský příspěvek na dítě a narodí se jim v této době další potomek, by si mohli finančně polepšit. Skupina poslanců ze sedmi klubů v čele s Alešem Juchelkou (ANO) navrhla v novele o státní sociální podpoře, aby jim stát vyplatil zbylou část příspěvku na starší dítě jednorázově. V současnosti jim podle zákona nárok na dávku na toto dítě zaniká.

„Ustanovení nároku na výplatu nevyčerpané částky z celkové částky rodičovského příspěvku na nejmladší dítě v rodině v případě, že se nejmladším dítětem v rodině stane jiné dítě, představuje účinné, spravedlivé a administrativně jednoduché opatření naplňující státní politiku podpory rodin s dětmi,“ napsali autoři v důvodové zprávě. Současný stav označují za diskriminační vůči rodinám, které přivedou na svět v poměrně krátké době dalšího potomka.

Rodičovský příspěvek nyní činí celkově 220.000 korun, rodiče mohou jeho měsíční čerpání rozložit až do čtyř let věku dítěte. V případě vícerčat se celková částka dávky zvyšuje úpravou schválenou na konci minulého volebního období na 330.000 korun.

Předkladatelé uvádějí, že loni zanikl nárok na čerpání příspěvku na starší dítě kvůli narození dalšího potomka v 8985 případech. Rodiče kvůli tomu nevyčerpali asi 582 milionů korun, na něž by jinak měli nárok. Částka by byla předpokládaný roční rozpočtový dopad novely. Stát vyplatil na této dávce minulý rok celkem zhruba 23 miliard korun.

Předlohu, pod níž jsou podpisy skupiny poslanců z ANO, ODS, pirátské strany, KSČM, ČSSD, KDU-ČSL a TOP 09, nejprve posoudí vláda. Rozhodnou o ní zákonodárci.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud