Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Skotská galerie získala obraz české malířky Toyen. Kvůli brexitu o něj málem přišla

Skotská galerie získala obraz české malířky Toyen. Kvůli brexitu o něj málem přišla

Díla české surrealistické malířky Marie Čermínové, uměleckým jménem Toyen, učarovala celé řadě sběratelů i galerií po celém světě. Její obraz z roku 1936 Poselství lesa si budou moci fanoušci umění tento týden poprvé prohlédnout ve skotské Národní galerii moderního umění. Výsledek britského referenda o vystoupení z EU přitom odkoupení velkolepého obrazu málem zhatil. 

Po ohlášení výsledku britského referenda zaznamenala libra prudké oslabení vůči americkému dolaru a cena malby odhadovaná na 500 tisíc liber (víc než 15 milionů korun) okamžitě vystřelila o 40 tisíc liber nahoru. Nákup velkolepého obrazu tak byl najednou v ohrožení.

Šťastné zakončení příběhu nakonec zajistila nezávislá britská organizace Art Fund, která galerii na nákup poskytla finanční příspěvek ve výši 150 tisíc liber. Galerie v Edinburghu díky tomu mohla poklad českého surrealismu z meziválečného období odkoupit. Návštěvníci ho budou moci obdivovat už tento týden.

Skotská národní galerie už dnes vlastní celou řadu uměleckých děl z dob surrealismu. „Poselství lesa, nejslavnější dílo Toyen, nám vyplní mezeru a skvěle doplní naši sbírku,“ říká ředitel Národní galerie moderního umění Simon Groom s tím, že ve sbírce edinburské galerie dodnes surrealistické dílo od českého umělce chybělo. Poselství lesa bude zároveň vůbec první dílo od Toyen ve Velké Británii.

„V jiné veřejné sbírce ve Velké Británii žádné obrazy od Toyen nebo jiného českého surrealisty nejsou, takže jsme velmi rádi, že můžeme podpořit takto významnou koupi,“ uvádí ředitel organizace Art Fund Stephen Deuchar.   

Poselství lesa bylo součástí rozsáhlé sbírky amerických soukromých sběratelů Roye a Mary Cullenových, kteří patří mezi skutečné fajnšmekry děl českých avantgardních umělců. Jejich bezkonkurenční sbírka čítala například také malby Františka Kupky, Jindřicha Štýrského nebo Karla Teigeho. Po smrti Roye Cullena v roce 2014 však byla část sbírky rozprodána.

Obraz poselství lesa byl nabídnut k dražbě už před dvěma lety, svého kupce si ale nenašel. Tehdy znalci odhadovali jeho cenu dokonce až na jeden milion liber. Astronomickou částku však žádný sběratel nebyl ochoten zaplatit, a nejdražším dílem malířky Toyen tak zůstal obraz Spící, který se v roce 2009 prodal za 20 milionů korun.

Marie Čermínová se narodila v roce 1902 v Praze, část života však strávila v Paříži. V roce 1923 si změnila jméno na Toyen. Známá byla také pro svůj krátký sestřih vlasů a pánské oblečení. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744