Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Škromach pro INFO.CZ: Volebnímu manažerovi ČSSD budu vyřizovat vzkazy z Moravy

Škromach pro INFO.CZ: Volebnímu manažerovi ČSSD budu vyřizovat vzkazy z Moravy

Podzimními volbami skončilo pro Zdeňka Škromacha dvacetileté období ve vysoké politice. Bývalý senátor za ČSSD teď pozoruje stranu s větším odstupem. Poslouchá podle svých slov názory lidí. „Z tohoto pohledu jsem mluvil s Janem Birkem (volební manažer ČSSD – pozn. red.), že bych dělal zpětnou vazbu i z hlediska reakcí na volební témata, která se objevují, protože myslím, že ani v sociální demokracii nebyl nikdy jednotný názor, ale nějaký převáží,“ říká Škromach v rozhovoru pro INFO.CZ. Na březnovém sjezdu sociální demokracie očekává napjatou atmosféru, hlavně v boji o post prvního místopředsedy. Jeroným Tejc i Milan Chovanec si podle něj připravují pozice i na budoucí zápas o místo předsedy strany. Jak se mu daří shánět finanční podporu pro prezidentskou kampaň? Kde čerpá informace a co sdílí na sociálních sítích? Také o tom mluvil Škromach v rozhovoru pro INFO.CZ.

Prožíváte teď zlomové období. Po dvaceti letech jste skončil ve vysoké politice. Jak to prožíváte?

Každou změnu si člověk musí srovnat v hlavě, obzvláště po dvaceti letech ve vrcholové politice. Změna je provázená tím, že se člověk musí zastavit, rozhlédnout a říct si, co bude dál. Využil jsem to k uspořádání osobních věcí. Už od března to vypadá, že budu moci opustit registraci na úřadu práce.

O co se bude konkrétně jednat?

Ještě o tom nemluvím, uvidíme.

Půjde o něco v rámci politiky?

Chci se věnovat oblasti, která je mi blízká. Je to otázka zaměstnanosti, podpory firem, které tady podnikají, případně řešení problémů v krizových oblastech, kde je problém se strukturální nezaměstnaností. Čili se chci věnovat prostředí, ze kterého jsem vyšel. Ale vrátit se do profesionálních odborů se už nedá. Spíše se lze podílet na projektech, které k tomu mají blízko. Také jsem se mimo jiné soustředil na oblast, která mě dlouhodobě zajímá, a to je místní a regionální soběstačnost, jak energetická, tak potravinová, tak i otázka vodních zdrojů. Existují různé projekty. Něco z toho, předpokládám, mě uživí a něco dělám spíše jako svého koníčka.

Můžu si tedy představit nějakou poradenskou činnost?

Ani ne tak poradenskou, jako odbornou.

A v rámci soukromé sféry?

Je to soukromá sféra, ale jedná se o projekty, na něž jdou peníze také z veřejných prostředků. V této chvíli je to všechno ještě více méně rozjednané, ale myslím, že to dopadne.

V poslední době jste mohl získat určitý odstup od sociální demokracie.

Tím, že už nějakou dobu nejsem ve vedení strany, tak to mohu pozorovat víceméně zvenčí a poslechnout si i názory lidí. Z tohoto pohledu jsem mluvil s Janem Birkem (volební manažer ČSSD – pozn. red.), že bych dělal zpětnou vazbu i z hlediska reakcí na volební témata, která se objevují, protože myslím, že ani v sociální demokracii nebyl nikdy jednotný názor, ale nějaký převáží. A teď je potřeba vytipovat to, co lidi skutečně osloví. A možná být méně zaslepení Babišem a více se věnovat tématům, která lidi zajímají. Co se týče lidí ve straně, jsou tací, se kterými se shodnu, i ti, se kterými ne. To tak bylo vždycky. Nakonec v období Miloše Zemana, kdy jsem byl ve vedení strany a kdy jsme volby vyhrávali, stranu reprezentovala „svatá trojice“ Zeman, Buzková (Petra Buzková – pozn. red.) a Gross (Stanislav Gross – pozn. red.). Každý byl orientovaný názorově trochu jinak, docházelo ke střetům. Ale straně to přinášelo zisky, protože oslovila různé voliče.

Jak na vaši nabídku Jan Birke reagoval?

Pozitivně. Mluvíme spolu. Nechci to dělat nějak formálně. Je tady volební tým a pro mě je lepší spíše vyjadřovat vzkazy z Moravy.

To nyní bude vaše role? Nebo se budete ucházet o funkci ve vedení ČSSD?

Dovolím si říct, že mám za sebou poměrně úspěšné období jak ve vedení strany, tak v parlamentu. Nastupuje teď nová generace mladých lidí, kteří dělali předtím třeba asistenty, poradce a teď už cítí, že by mohli jít do funkcí. V sociální demokracii to teď bude hodně těžké ukočírovat, protože při těchto volebních preferencích si asi každý spočítá, kolik bude poslanců. Určité napětí tu existuje.

O funkci ve vedení se teď tedy nebudete ucházet?

Pokud jde o sjezd a o vedení, tak myslím, že je tam dost uchazečů z mladé generace. Otázka bude, aby se našel takový prostor, aby se ve vedení viděly všechny proudy, které v sociální demokracii existují. Nevyváženost vede k tomu, že se snaží své názory vyjadřovat jinými cestami. A to pak může vést k rozkolům, které by v tuto chvíli sociální demokracii zrovna moc neprospěly.

Jak ostrou atmosféru na sjezdu vůbec očekáváte? Poslanec Jeroným Tejc, velký kritik premiéra Sobotky, kandiduje na funkci prvního místopředsedy.

Jeroným Tejc patří k moravskému proudu.

Vidíte to takhle rozdělené?

Samozřejmě to zjednodušuju. Ale myslím to v tom, že jiná politika se dělá v Praze a jiná v Brně a ještě jiná na moravském venkově. Všude je potřeba mluvit k lidem jejich řečí. Morava by měla mít místo ve vedení. A že je více kandidátů na jednotlivé funkce, já naopak jenom vítám.

Jaké šance dáváte poslanci Tejcovi?

Já si myslím, že ta šance je velká.

"Očekával jsem, že zlým mužem, který bude sázet rány napravo nalevo, bude Michal Chovanec. Nakonec i funkce ministra vnitra je silová pozice. Za druhé jak ho znám i z období, kdy byl hejtmanem, tak se vždy uměl ozvat. V poslední době mám dojem, že možná i z hlediska nějaké taktiky před sjezdem, tam trochu chybí."

I když proti němu stojí současný první místopředseda a ministr vnitra Milan Chovanec?

Znám oba dva. Jeroným je z mého kraje, takže mu více fandím.

Takže byste ho i podpořil?

Určitě ano, ale není to s tím, že Milan Chovanec je na odpis. Jsou to silné kalibry a bude záležet na nich, jak dokáží oslovit. Není to jen o názorech, ale i zákulisní politice. Znám to z vlastní zkušenosti, kdy jsem několikrát obhajoval funkci místopředsedy strany. Vím, že je potřeba vyjednávat s lidmi. Je to něco jiného než vést obecnou kampaň, tady oslovuji stranickou veřejnost. Velká část lidí jsou straničtí funkcionáři. Některým se samozřejmě šláplo na kuří oko a otázka je, zda překonají osobní animozity. V této chvíli je hlavní střet o funkci prvního místopředsedy. Byť si myslím, že je tam takové úvaha, že do budoucna by první místopředseda mohl být alternativou pro předsedu. Ale jsem přesvědčen, že pokud by někdy – a nemyslím si, že to bude po těchto volbách – probíhala volba z více kandidátů, tak se určitě objeví i další.

Jeroným Tejc podle vás takto uvažuje?

Určitě. Očekávám od Jeronýma Tejce i Milana Chovance, že si připravují pozice.

Zdeněk ŠkromachZdeněk Škromachautor: E15

Byl byste dnes rád, kdyby existoval protikandidát Bohuslava Sobotky na místo předsedy strany? A je v sociální demokracii vůbec někdo takový?

Mezi sjezdem a volbami je krátké období. I kdyby přišlo nové vedení, tak zázraky se nedějí. Osobně nemám rád, když se objeví kandidáti na poslední chvíli. Kdo chce kandidovat na vrcholovou funkci, tak by měl minimálně rok dopředu dávat jasně najevo, že o to stojí. Vyčkávání a taktizování myslím neprospívá.

Po krajských volbách se mluvilo o úspěšném jihočeském hejtmanovi Jiřím Zimolovi. Taktizuje podle vás tak, jak popisujete?

Myslím, že to je otázka pozice. Dnes je Jiří Zimola hejtman a zároveň náš nejvýše postavený zástupce v Asociaci hejtmanů, takže je členem grémia, má více méně vliv na vývoj strany a nemusí v tuto chvíli zápasit o funkci ve vedení strany.

Když se podíváme na situaci, v jaké je sociální demokracie. Potřebovala by strana podle vás politika typu buldozer, jak se přezdívalo expremiérovi Jiřímu Paroubkovi?

Očekával jsem, že zlým mužem, který bude sázet rány napravo nalevo, bude Milan Chovanec. Nakonec i funkce ministra vnitra je silová pozice. Za druhé, jak ho znám i z období, kdy byl hejtmanem, tak se vždy uměl ozvat. V poslední době mám dojem, že možná i z hlediska nějaké taktiky před sjezdem, tam trochu chybí. Do politiky patří emoce. A i ta vajíčka, co po nás létala za Paroubka, byly projevem toho, že přinejmenším někoho štveme, vyvoláváme emoce. Nejhorší je, když je někdo všem ukradený.

A to si myslíte, že je současný premiér?

Ne, to nemyslím. Slávek Sobotka má svůj styl, vždy byl dobrý vyjednávač. Ne vždy to umí prodat, protože má silného protihráče. Předseda strany a premiér je v trochu jiné situaci, než když je v opozici v rámci vlády.

Před pár dny Bohuslav Sobotka pro Hospodářské noviny řekl, že bohumínské usnesení, které ČSSD přijala v roce 1995 a kterým si zakázala spolupráci například s KSČM, považuje za přežitek. Co na to říkáte?

Myslím, že je to určitě záměr, a vím, proč to říká. Já jsem byl vždy pro to, že o koalicích se má začít mluvit až po volbách. Vysílat dopředu, s kým půjdu nebo nepůjdu, je naprosto irelevantní, dokud tu nebude většinový systém. Dokud je tu poměrný systém, tak vždy musíte volit menší zlo, které vám umožní z volebního programu více vyplnit.

Pokud by ke koalici s komunisty opravdu došlo, bylo by to pro vás přelomové?

Fakt je, že je to věc skutečně komplikovaná. Na druhé straně pokud jsou legální politickou stranou, kandidují, mají své zástupce... Teď je otázkou, jak se chovají dnes. Ta strana je také v dost složité situaci. To jsem zaznamenal i v senátních volbách, kdy veřejně prohlásili, že mě podporují proti lidovecké kandidátce, ale pak k volbám nepřišli. Spolupráce je z jejich strany mnohdy hodně účelová. A i programově si nemyslím, že jsme tak kompatibilní. Určitě nám to může přinést určitou část voličstva, ale na druhou stranu je otázku, jakou část nám to může odradit.

Ale principiálně by vám to nevadilo?

Je to otázka pozice. Já jsem dnes řadový člen strany.

Překvapil vás výrok pana premiéra?

Trochu ano, s tím, že je to určitě diskutabilní téma. A vím, že například Lubomír Zaorálek (ministr zahraničních věcí a místopředseda ČSSD – pozn. red.) byl ve vedení ten, který to usnesení – mám pocit – před lety dokonce inicioval. Nechci to moc komentovat, je před sjezdem. Beru to jako názor předsedy, který je předpokládám projednaný ve vedení strany. Je to určitě součást předvolební taktiky a strategie.

Oslavy šedesátin Zdeňka Škromacha se zúčastnil i prezident Miloš Zeman.Oslavy šedesátin Zdeňka Škromacha se zúčastnil i prezident Miloš Zeman.autor: Pro Blesk - Z. Škromach, J. Janda

Už před delší dobou jste projevil svůj zájem kandidovat na prezidentský post. Tvrdil jste, že nechcete kandidovat proti Miloši Zemanovi, ale s ním. Když se nedávno vyjádřil k poplatkům v nemocnicích, oponoval jste mu na sociálních sítích rozdílným názorem. Stále se držíte striktně taktiky, že nebudete kandidovat proti němu?

V zásadě to tak je. Už před rokem a půl jsem o tom začal mluvit, protože když člověk něco chce, tak to nemá oznámit na poslední chvíli. Dnes se všichni vyhraňují proti Zemanovi, protože provokuje. To, že se na mnoho věcech neshodneme, ještě neznamená, že na mnoha jiných to není naopak. To k tomu patří.

Nemusel byste vystupovat jako Antizeman, ale další alternativa.

V této chvíli hledám podporu, a to i pokud jde o financování kampaně. Nemůžete ji dělat jen s dobrovolníky. Zatím vyčkávám, snažím si věci vyhodnotit. Nemá cenu jít do porážky nebo odebrat hlasy kandidátovi, který by mohl uspět. Spíš si vytvářím pozici alternativy pro tyto volby, ale i ty nadcházející.

Jaká byla odezva mezi podnikateli, s nimiž jste mluvil o finanční podpoře?

Momentálně nikdo nestojí o to, aby se o tom mediálně mluvilo. Ale někteří by byli ochotni mě podpořit. Musí to být české, národní a transparentní zdroje, ne přes nějaké neziskovky nebo tak. Když vezmu, že potřebujete pro zvolení asi dva miliony volitelů, tak kdyby každý dal stokorunu, tak je kampaň zaplacená. I s tímto modelem by se dalo hrát.

Co kdybyste stál v dalších volbách třeba proti někomu jako Andrej Babiš s jeho finančním zázemím?

Já myslím, že hvězda Andreje Babiše vystoupala k vrcholu a za pět let už bude řeč o někom úplně jiném.

Jiný podnikatel uspěl v prezidentské volbě ve Spojených státech. Jak hodnotíte první týdny Donalda Trumpa ve funkci?

Myslím, že potvrzuje to, co říkal ve volbách, že bude změna. Vnímám ale tamní okruh kandidátů za dlouhodobou krizi demokracie. Nedovolím si kritizovat Spojené státy, ale na druhé straně by člověk očekával, že tak veliká země s takovou tradicí demokracie bude mít daleko širší okruh možných uchazečů, než že to zůstává jen v okruhu některých amerických rodin, které si v rámci prezidentské moci v podstatě jen vyměňují žezla.

"Jak by asi vypadal obraz druhé světové války, kdyby tehdy existoval přímý televizní přenos a sociální sítě."

Znamená podle vás změnu v geopolitické situaci? Co se bude podle vás dít třeba v případě ukrajinského konfliktu?

Je třeba vycházet z toho, že zbrojařský průmysl musí prodávat, takže jeho poptávka po lokálních i větších válkách určitě pokračuje. Ukrajina je podle mě velmi nešťastná záležitost. Mluví se o propagandě, ale tu vedou obě strany, otázka je jen jakou formou. Pokud jde o nové dělení světa, to reálně existuje posledních několik let. Vstupuje do toho i Čína a další velmoci. Je realitou, že poměry, které tady byly po druhé světové válce, už neplatí, a projevuje se to v takových situacích jako Kosovo nebo Krym, kdy se na jedné straně využívá referend a pak se zase zpochybňují nebo naopak podporují. Určitě by bylo dobré najít politické řešení pro Ukrajinu jako takovou, protože řekněme si popravdě: co by Rusko s Ukrajinou dělalo.

Co tedy podle vás dělat?

Vy si myslíte, že Rusové chtějí Doněcko? Nechtějí.

Nemají zájem oblast destabilizovat?

Když se dočtu, že na východě Ukrajiny jsou Rusové, tak samozřejmě tam jsou, protože tam byli, jsou a budou, protože tam žijí. Ukrajina byla historicky vytvářena nějakým způsobem, určitou dobu byla pod Sovětským svazem. Docházelo k územním posunům. Nejhorší je, když se otevře prostor emocím, je potřeba to řešit racionálně. Pokud já jsem rozuměl, tak ani ze strany Ruska nebylo nikdy řečeno, že si dělá nároky na Donbas. Ale obyvatelé, kteří tam jsou a mohou tam být i různí poradci, jako jsou i v Kyjevě, chtějí určitou míru autonomie.

Operují ruské jednotky na Donbase?

Já jsem tam nebyl.

Ale máte na to určitě názor.

Já to řeknu tak. Jak by asi vypadal obraz druhé světové války, kdyby tehdy existoval přímý televizní přenos a sociální sítě. Problém je, že i druhá světová válka, napadení Polska, většina válek včetně irácké byly vyvolané nějakými záminkami. Zbraně hromadného ničení se po Sadámovi nikdy nenašly a sami Američané přiznali, že to bylo víceméně zfalšováno, aby byla vytvořena záminka k vojenské akci. Takže v tomto jsem opatrný. Myslím, že je potřeba, aby se na Ukrajině nepodporovaly – a to na obou stranách – extrémistické pozice. Já se snažím si udržet nadhled a nepropadnout panice.

Odkud berete informace? Jste aktivní na sociálních sítích, sdílíte tam dál různé zprávy...

Problém je, že na internetu je tolik informací, že člověka zahltí a pokud si to připustí, tak se z toho zblázní. A nejhorší jsou účelové hoaxy. Připravíte něco, co lidé chtějí slyšet.

Ze kterých zdrojů tedy čerpáte?

Spoléhám na zdravý rozum. Procházím si i různé, které jsou zpochybňované, protože to neznamená, že tam nejsou názory, které mají svůj smysl.

Takže myslíte, že to dokážete rozlišit, i když to není oblast, které se věnujete?

Se svými zkušenostmi si myslím, že to dokážu rozlišit. Přinejmenším z toho nezačnu vyšilovat a nezvednu fangli a nevyrazím do ulic.

Informace ale sdílíte dál a mohou se tak dostat i k lidem, kteří pro to rozlišení třeba zkušenosti nemají.

Když si chci udělat nějaký sociologický průzkum, tak napíšu: co vy na to? A dobré je na druhé straně to, že i na sociálních sítích jsou lidé, kteří tomu rozumí a dají rozumné stanovisko. Lidé si to stejně šíří. Ale takhle máte možnost se k tomu alespoň vyjádřit. Myslím, že je dobrý postoj, který je vyčítaný i současnému prezidentovi, že Česká republika nemůže být hlásnou troubou kohokoliv. Naše historická i geopolitická pozice je taková, že jsme vždy byli předmětem zájmu velmocí. Česko by mělo být schopno sbližovat jak Moskvu, Washington, Brusel, tak i Tel Aviv a Peking. Proč je nesoustředit do centra Evropy a ať se tu odehrávají různá jednání? Válka je až to poslední, co si může kdokoliv přát.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744